Ana Sayfa / KASTAMONU / Kastamonu Bilgi-Belge / 1927 Tarihli Kastamonu – Tosya Kazası Haritası

1927 Tarihli Kastamonu – Tosya Kazası Haritası

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

Makaleyi indirip okumak için alttaki başlığı tıklayınız.

Cumhuriyet’in İlk Yıllarından Bir Harita Örneği: 1927 Tarihli Tosya Kazası Haritası

Bekir GÖKMEN
Çankırı Karatekin Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Coğrafya Bölümü

Makaleden kısa bir bölüm :

Tosya Kazasına Ait Haritanın Şekil ve İçerik Değerlendirilmesi

Tosya kazası haritasının, iç çerçeve bölümünün sağ alt köşesinde yer alan açıklamanın bugünkü Türkçeyle açıklamalı transkripsiyonun yapılmış şekli şöyledir:

“Cumhuriyet-i idarenin [Cumhuriyet idaresinin]10 telefon, köy yolları, köy mektebleri gibi kıyâmın [kalkınma] eserlerini, köy kanununun teceddüd [yenilenme] ve inkılâbını [değişme] yaratan bütün varlıklarını bir sene zarfında göğsünde toplayarak 1927 senesine kavuşan güzel Tosya’nın ihsârı [kısaltılmış], zirai, coğrafi ve grafik bilumum [çeşitli] vaziyetini irâe [gösterme] eden bu kıymetli eser ziraat memuru Behçet Bey tarafından bizzat inkişâf [ortaya koyma] ve tersim [resim çizme] ile tayyare cemiyetine hediye edilmiştir.”

1 Mart 1927.

Türk Tayyare Cemiyeti Tosya Şubesi Reisi Nuri.

Bu açıklama metni içinde ayrıca haritanın kesir mikyası [ölçeği] 1/200.000 olarak gösterilmiş ayrıca haritadaki uzunlukları rahatlıkla ölçebilmek için 1 kilometre aralıklı çizgi ölçek de konulmuştur.

1927 yılında, ziraat memuru Behçet Bey tarafından çizilen Tosya kazasına ait harita ebatları 59×87 cm ölçüsündedir. Haritanın ana kısmını, Tosya kazası idari sınırları içinde kalan çizim alanı oluşturmaktadır. Kaza idari sınırları dışında kalan alanda, komşu vilayet ve kaza arazileriyle ilgili olarak da idari sınırlar, akarsular ve kısmen de karayollarına ait bilgiler bulunmaktadır. Haritanın asıl çerçevesini oluşturan kısımda ayrıca haritanın çizgi ölçeğinin bulunduğu açıklama metni, harita işaretleri, grafikler ve arazi kesitleri bulunmaktadır.

Harita çerçevesinin dış kısmında ise, kaza geneline ait tarım ürünlerinin üretim miktarları, kazada mevcut olan hayvanların sayıları, kazada bulunan okulların köy yerleşmeleri bazında isimleri ve öğrenci sayıları, kazada mevcut olan sanayi tesisleri, kazanın sahip olduğu toplam tarım alet ve makinaları ile kaza köylerine ait çeşitli bilgilerin sıralandığı tablolar yer almaktadır.

Tosya kazası haritasının başlığı haritayı çizen kişiye göre “Tosya Kazası” olarak belirlenmiş ve kaza idari sınırı dâhilindeki alanın coğrafi verileri ortaya konulmuştur. Haritanın esas çizim çerçevesi içinde kalan kısım içinde ise haritadan ayrı olarak beş ayrı dikdörtgen içinde çeşitli bilgiler sunulmuştur. Bu haritanın ilgili kısımlarını genel bir şablon halinde ortaya koymaya çalışarak haritayı 8 ana başlık altında listelemeyi faydalı görmekteyiz.
 

Makaleyi indirme linki :

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/253804

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

İlginizi Çekebilir

II. Bayezid’in Oğlu Şehzâde Mahmud’un Kastamonu’daki Faaliyetleri

II. Bayezid’in Oğlu Şehzâde Mahmud’un Hayatı ve Faaliyetleri Yrd. Doç. Dr. Cevdet YAKUPOĞLU Kastamonu Üniversitesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kastamonu Bilgi-Belge
Macar Türkolog Jòzsef THÚRY’nin Kastamonu Ağzı İncelemesi

MACAR TÜRKLÜK BİLİMCİ JÓZSEF THÚRY’NİN KASTAMONU AĞZI İNCELEMESİ/1885 Türk dili, tarihi, edebiyatı ve kültürü alanında …

Kapat