Ana Sayfa / Yazarlar / 28 Şubat Darbecileri Tutuklanmadı / Vehbi KARA

28 Şubat Darbecileri Tutuklanmadı / Vehbi KARA

Benim de müdahil olduğum 28 Şubat 1997 darbe davası nihayet sonuçlandı ve 21 sanığa müebbet hapis cezası verildi. Fakat sanıklar tutuklanmadığı için sonuca sevinemedim bile. Zira 28 Şubat davasında çıkan karar bu sürecin bir “darbe” olduğunu tescil etmiş fakat müebbet hapis cezası alan generaller tutuklanmamıştır. Böylesine bir garabetin hukuk tarihinde emsali yoktur.

Şimdi aradan 21 yıl geçtikten sonra bu kararı kısaca ele alıp değerlendirelim:

 1. Artık kimse bu sürecin darbe olmadığı iddiasında bulunamaz. Müebbet hapis cezaları ise sürecin katıksız bir darbe olduğunu tarih önünde tescil emiştir. 
 2. Darbe gerekçesiyle generaller hakkında birkaç aylık hapis cezası verilmesi bile 28 Şubatçıların mahkum edilmesi açısından anlamlıdır.
 3. Mahkemenin verdiği karar tutuklama olmaması nedeni ile halkımızın vicdanında karşılığını bulmamıştır.
 4. 15 Temmuz şüphelileri bile tutuklu yargılanırken müebbet cezası alan darbe mahkumlarının tutuklanmaması yargının içine düştüğü feci durumu yansıtmaktadır.  
  Müebbet cezası verildiği halde mahkumlar hallerinden memnun durumdadır. Hiç utanmadan korumalar eşliğinde makam araçlarına binip lojmanlarına dönmüşlerdir.
 5. Ülkemizi yaptıkları yolsuzluklarla kasıp kavuran darbeciler sayısız banklayı hortumlayıp soyduğu halde sadece 21 kişiye ceza verilmiştir. 15 Temmuz darbe girişimine karşı binlerce şüpheli hakkında müeyyide uygulanırken millete kan kusturmuş 28 Şubat sürecinin sorumlusunun 21 kişiye indirilmiş olması kabul edilemez.
 6. Ulusal ve uluslararası boyutu olan dehşetli bir darbe 103 sanıkla başlamış 21 ceza ile sonuçlanmıştır. Kararda darbenin sivil ayağından, medya ayağından ve uluslararası boyutundan hiç bahsedilmemektedir.
 7. Böyle bir darbenin sivil ayağı için söylenen “Beşli çete” hakkında hiçbir ceza verilmemiştir. Halbuki bizzat sürecin sorumlularının itirafları kayıt altındadır.
  Sürecin sadece medya manşetlerine göz gezdirilmiş olsa dahi kimin bu darbeci zihniyete nasıl bir destek verdiği gün gibi açıktır.
 8. 28 Şubat sürecine destek verenlerin sorumluluğu 15 Temmuz teşebbüsüne destekten yargılanan ve haklarında müebbet ceza verilen gazetecilerin ve yazarların sorumluluğundan daha az değildir. Ama kararda buna hiç atıf yoktur.
 9. 15 Temmuz başarısız bir darbe teşebbüsüdür ama uluslararası boyutu açıkça tartışılmaktadır. 28 Şubat darbesinin NATO, ABD, İsrail ve Batı dünyası ile ilişkisinden söz edilmemiştir. Ortadoğu’da dilediği gibi at oynatamayacağını gören ABD ve keyfince siyaset yapamayacağını anlayan İsrail, darbenin neresindedir en azından buna işaret edilmesi gerekirdi.
 10. Karar ne mağdurların yüreğine su serpmediği gibi mahkumları da üzmemiştir. Balyozdaki gibi bir süreç yaşanacağı ümidine kapılmışlardır. 28 Şubat mağduru milyonlar hala şikayetçi mahkumlarsa hallerinden memnundur.

Bundan sonra gözümüz Yargıtay’da olacaktır. Ümidimiz odur ki darbede rol almış diğer suçlular yaptıkları hıyanetin bedelini öderler. Çünkü halkın dış güçlere karşı milletimizi korumak için verdiği silahları tankları bizzat milletimize doğrultup ABD’ye köpeklik yapmışlardır.

Bundan sonra yapılması gereken öncelikli işlerden bir tanesi hükümetin darbe mağdurlarıyla helalleşmesi ve tazminatlarının verilmesidir. Yok vermez ise ruz-i mahşerde bunun hesabını zaten verecekler. 21 Yıl geçtiği halde hala mağduriyetlerin giderilmemesi devlet yöneticileri açısından utanç verici bir durumdur, vesselam…

Yazar : Vehbi KARA

Dr. Vehbi KARA, 1965 Yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta eğitimini yine İstanbul’da tamamladıktan sonra 1982 yılında Deniz Harp Okuluna girerek askeri öğrenci olarak eğitimine devam etti. 1986 Yılında Kontrol Sistemleri bölümünden Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun olduktan sonra Teğmen rütbesi ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı savaş gemilerinde ve karargâh birimlerinde deniz subayı olarak görev yaptı. Savaş gemilerinde güdümlü mermi ve top atışlarında birincilik kazanmıştır. 1997’de Yüzbaşı rütbesinde iken askerlik mesleğinden ayrıldı ve ticaret gemilerinde çalışmaya başladı. Gemi Kaptanı olarak çeşitli ülkelere ait 30’dan fazla ticari gemide görev yapmış çalıştığı firmalardan ödüller almıştır. 2011 Yılında Araştırmacı kadrosu ile İstanbul Üniversitesinde göreve başladı ve halen de bu üniversitenin Su Ürünleri Fakültesinde ve Mühendislik Fakültesinde denizcilikle ilgili meslek dersleri öğretmenliği görevini yürütmektedir. 1997 Yılında İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Uluslararası İlişkiler Bölümünde “Petrole Dayalı Stratejiler ve Uluslararası İlişkilerde Petrolün Rolü” isimli çalışması ile yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2015 Yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümünde “Çalışma İlişkileri Açısından Kapitalizm Sonrası Dönem: Malikiyet ve Serbestiyet Devri” başlıklı çalışması ile doktora eğitimini tamamlamıştır. Uzakyol Kaptanı yeterliliğinde gemi kaptanlığı, Denizci Eğitimci Belgesi ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği sertifikaları mevcuttur. Denizcilik, askerlik, tarih ve iktisat konularında çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde makaleler yazan Vehbi KARA’nın “Bahriyede 15 Yıl” ve “Altı Ayda Altı Kıta” isimli iki kitabı bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Tüm Yazıları Göster

İlginizi Çekebilir

Yine Teşahhus…

Yine Teşahhus, Şahıslandırma, Şahsiyet Kazandırma Bediüzzaman teşahhus fiilini birçok bahse açılan yüzleriyle yorumlamış. Daha önce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Çeviri Serisi -1: Memleketimizi Tanıyalım: Kastamonu / Ufuk TİDİM

Çevirisi Serisi -1 Memleketimizi Tanıyalım: Kastamonu Resimli Mecmua Dergisi, Cilt 1, Sayı 3, Sayfa 7, …

Kapat