Ana Sayfa / HABERLER & Yorumlar / Arşivden İftihar ve Hüznün Belgesi Çıktı

Arşivden İftihar ve Hüznün Belgesi Çıktı

HOCAM BİZİ YOK YAZMAYIN, VATAN İÇİN ÇANAKKALE’YE GİDİYORUZ
 

 
2. Abdülhamit Han döneminde Kastamonu’da valilik yapan Abdurrahman Nureddin Paşa’nın gayretleriyle tüm Osmanlı coğrafyasının ilk liselerinden biri olarak açılan Abdurrahmanpaşa Lisesi arşivinden Birinci Cihan Harbi yıllarında yaşanan gurur ve hüzün tablosu bir olayın belgesi çıktı.
 
Birinci Dünya Savaşı cephelerinden Çanakkale Savaşımız bütün şiddetiyle sürerken o dönem Kastamonu İdâdîsi adıyla eğitim veren lisemizin öğrencileri hep birlikte cepheye gitme kararı alır ve sınıf tahtasına “Hocam! Bizi yok yazmayın, biz vatan kurtarmaya gidiyoruz” yazarak cepheye gitmişler ve hiç biri geri dönmemiş, şehit olmuşlar ve bu yüzden lisemiz iki yıl mezun verememiştir.
Halk arasında bilinen, dilden dile dolaşan yürek burkan bu hikayeye dair belgeye ulaşılamamıştı.
Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi idaresi arşivlere inerek bu tarihi olayın belgesine ulaştı.
Okul arşivinden çıkan ıslak imzalı belgeye göre 1916 ve 1917 yıllarında okulun iki yıl üst üste mezun veremediği resmi yazıyla belgeleniyor.
Okul arşivinden çıkan Abdurrahmanpaşa Lisesinin gurur ve hüzün belgesinde şu ifadelere yer veriliyor;
“Son sınıf talebesi taht-ı silahta bulunduğundan şahadetname alan olmamıştır.” 
(Son sınıf öğrencileri, silah altında oldukları için diploma alan (öğrenci) olmamıştır” yani okul iki yıl yıl üste mezun verememiştir.
 
Birinci Cihan Harbi ve Kurtuluş Savaşı yıllarında düşman ve işgal görmediği halde vatan, millet, mukaddesat muhafazası uğruna öne atılmaktan çekinmeyen, “Gaza Ruhu”nu yaşamak ve yaşatmakta önde ve önder şehirlerin başında gelen Kastamonu’muzun 2018 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesinin önemini ve isabetliliğini gösteren önemli bir hususiyet belgelenmiş olması açısından da önemli bir çalışma olmuştur. Kastamonu neyin başkenti?
Gaza ruhu’nun başkenti..
 
Öte yandan, yüzyıllardır hatta birkaç bin yıldır bölgesinin idari, siyasi, sanat, medeniyet merkezi olan, seksen yıl öncesine kadar bile nüfus bakımından da ülkemizin en kalabalık illerinden biri olan Kastamonu’muzun son 70-80 yıldır, ekonomi, siyaset, ticaret, nüfus ve nüfuz açısından, ilim, sanat ve sanayi faaliyetleri açısından neden sürekli geriye gittiğinin ipuçlarını vermesi açısından da çok önemli bilgiler vermiş oldu.
 
Osmanlı’nın yıkılışına, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden süreçte tüm savaşlarda, tüm cephelerde toplumun kaymak tabakası olan nüfusunu ve özellikle eğitimli, münevver genç nüfusunu kaybeden şehrimiz, adeta ellerini, kollarını, ayaklarını ve beynini, ruhunu kaybetti ve kaybettiklerinin boşluğunu uzun yıllar dolduramadı.
 
Cihan Harbi ve İstiklal Harbimizde en çok şehit veren iki-üç ilden biri olan Kastamonu, ekonomik, siyasi, idari, kültürel, toplumsal vb her alanda birikimini kaybetmenin yanında insan gücünü, “insan hazinesini” kaybederek sahipsiz, rehbersiz ve enerjisiz kalmış, kaybettiği değerlerle birlikte bölgenin lideri olma vasfını korumakta zorlanmış, bu durum yeni yeni göç dalgalarını tetikleyerek şehrimizin seksen yıldır bir arpa boyu yol gidememesi neticesini doğurmuştur.
Şehre, topluma rehberlik, önderlik edecek nesil önce şehadetle toprağın altına yürüdü..
Onların yokluğunda lidersiz kalan, şaşkına dönen bir alt grup başka büyük şehirlere göçtü. Onlarla birlikte servet göçtü, sanat, zanaat göçtü, binlerce yıllık kültür mirasının varisleri, sahipleri göçtü..
Bu göç dalgası, şehrimizin her alanda ıssızlaşmasını, çoraklaşnasını netice verdi.
 
Çok geç ortaya konmuş olsa da bu belgeyi ortaya çıkartan Abdurrahmanpaşa Lisesi idareci ve öğretmenlerini kutluyor, şehidlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.
 
Ruhları şad, mekanları Cennet olsun inşallah.
 
Akif’in duasıyla; Rabbimiz bu milleti ve memleketi yeniden Kurtuluş Savaşları vermek zorunda bırakmasın, gencecik fidanları ders sıralarından alıp vatan kurtarmaya göndermek zorunda bırakmasın.
Fakat yüreklerimizden “Gaza Ruhu”nu da zerre miktar eksiltmesin..
 
Şehrimizi de yüzlerce yıl olduğu gibi yine yeniden bölgenin idari, siyasi, ticari ilim, irfan, sanat, medeniyet merkezi haline getirsin, bizleri de bu yolun yolcuları, bu yükün hamalları eylesin.
 
 
İlgili Fotoğraflar

Arşivden Gurur ve Hüznün Belgesi Çıktı - HOCAM BİZİ YOK YAZMAYIN, VATAN  İÇİN ÇANAKKALEYE GİDİYORUZArşivden Gurur ve Hüznün Belgesi Çıktı - HOCAM BİZİ YOK YAZMAYIN, VATAN  İÇİN ÇANAKKALEYE GİDİYORUZArşivden Gurur ve Hüznün Belgesi Çıktı - HOCAM BİZİ YOK YAZMAYIN, VATAN  İÇİN ÇANAKKALEYE GİDİYORUZ

İlginizi Çekebilir

Mustafa Sungur Ağabey Mevlidine Davet

Mustafa Sungur Aslanbey vakfı Mevlid tertib ediyor. Rahmetli Mustafa Sungur Ağabeyin vefat sene-i devriyesi münasebeti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla HABERLER & Yorumlar
Gilaburu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Gilaburunun Faydaları Nelerdir? Gilaburu çayı nasıl yapılır? Kartopu ağacı olarak bilinen Gilâburu, Gilaburu suyu ve …

Kapat