Ana Sayfa / HABERLER & Yorumlar / Ayva Ekşisi Tarifi

Ayva Ekşisi Tarifi

Ayva Ekşisi Tarifi Hakkında Bilgi

Nar ekşisi, sumak veya limon kullanılan her yerde rahatlıkla kullanılabilecek çok özel bir lezzeti bulunan harika bir yiyecektir Ayva ekşisi. İçine hiç bir kimyasal malzeme eklemeye gerek yoktur. Kıvam verici olarak ayva çekirdekleri harika bir yardımcıdır bu nedenle tarifte çekirdekleri atmıyoruz. Kış aylarında soğuk algınlığına ve gribe karşı vücudu koruyacak harika bir yardımcı besindir içerisinde katkı maddesi (glikoz şurubu gibi) ve yapay tatlandırıcı bulunmaz.

Ayva Ekşisi Tarifi için Malzemeler

1-) 5 kilo olgun ayva meyvesi
2-) 2 yemek kaşığı turşu tuzu
3-) Yeteri oranda su

Ayva Ekşisi Yapılışı

Ayvalar iyice yıkanır ve çekirdek kısımları kesilerek, çekirdekler bir tülbente sarılır. Çekirdekleri kıvam artırıcı olarak kullanacağız. Arından kesilen ayvalar küp küp doğranarak bir tencere içesine konur. Çekirdeklerin sarıldığı tülbentte tencereye konur ve ayvaları 1 parmak geçecek kadar su eklenir. Ardından ocağın altı yüksek derecede yakılır ve karışım kaynamaya bırakılır. 40 dakika kadar ara ara karıştırılarak kaynatılır ve 40 dakika sonra ince telli bir süzgeç veya bez torba yardımı ile yeteri büyüklükte bir tencere içerisine iyice süzülür. Süzülen su tekrar yüksek ateşte kaynamaya alınır. 30-40 dakika kadar kaynatılır, kaynama sırasında oluşan köpükler alınmalıdır. Kaynama bitmeye yakın yani 20-25. dakikada karışımdan bir miktar alınır ve soğutulur kıvamı çok cıvık geliyorsa içerisine iki üç yemek kaşığı şeker atılabilir. Kaynama işlemi bitince ayva ekşisi kavanozlara sıcak sıcak doldurulur ve ağzı sıkıca kapatılır. Kavanozlar ters çevrilerek soğumaya bırakılır ardından buzdolabına kaldırılır.

Püf Noktası: Yukarıda yazan malzeme listesine 1 kilo elma yada armutta ekleyebilirsiniz. Bu şekilde daha lezzetli ve daha koyu kıvamlı ayva ekşisi yapmak mümkündür.

Kalan püreyi atmanıza gerek yok bu püreden sirke veya reçel veya marmelat yapabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalınız…

 

1organik

İlginizi Çekebilir

Isparta Muhsin Kiremitçi İmam Hatip Orta Okulunun Efendimizi Anma Toplantısından İzlenimler

Isparta’da Muhsin Kiremitçi İmam Hatip Orta Okulunda bir Nebi-yi Zişan Efendimizi anma akşamı yapıldı. 2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla HABERLER & Yorumlar, Mutfak
Yoğurt niçin cıvık olur, niçin çabuk ekşir?

Yoğurt Tarifi-Sert Yoğurt Nasıl Yapılır? Yoğurt Tarifi- Evde Yoğurt Nasıl Yapılır? Yoğurt tarifi‘ne geçmeden önce evde …

Kapat