Ana Sayfa / Yazarlar / Bayrağımızdaki Hilâl ve Yıldızın Manası, Değeri

Bayrağımızdaki Hilâl ve Yıldızın Manası, Değeri

Bunu paylaşınız

Bursevî Tefsirinde geçen bir hadise göre;
Birgün Cebrail ile sohbet ederken Efendimiz (ﷺ), Cebrail’e kaç yaşında olduğunu sordu.
Cebrail;
“Ya Muhammed’ (ﷺ) on bin yılda bir doğan yıldız var ya, ben onu on binlerce kez gördüm.” dedi. Efendimiz (ﷺ) gülümseyerek; 
“Ya Cebrail o yıldızın ne olduğunu bilir misin?..” diye sordu.
Cebrail;
“Bilmem Ya Resulallah!..” dedi.
Efendimiz (ﷺ) de;
-“O yıldız benim yıldızımdır!.. Adı da Ahmed’in yıldızıdır!.. Her on bin yılda benim geleceğimi yeryüzüne müjdelemek için görevlendirilmiştir!..” dedi. (Bursevi- Ruhu’l-Beyan) 

Günümüzde de kullanılan bu ay yıldızlı bayrağın ilk şekli III. Selim (1789-1807) devrinde hilale sekiz köşeli yıldız ilave edilmesiyle ortaya çıktı.
Sultan Abdülmecid (1839-1861) devrinde ise yıldız beş köşeli olarak değiştirildi. Bu bayrağın 19. asırdan itibaren Osmanlı Devleti’nin millî bayrağı olduğu bilinmektedir.

Osmanlı Devleti tarih sahnesinden çekildikten sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Osmanlı bayrağını aynen benimsemiş, fakat ölçülerinde bazı ufak değişiklikler yapmıştır.

Bayrağımızdaki “Hilal” şekli dolayısıyla değil, ismi dolayısıyla sembol olmuştur.
Bu anlamı da “ALLAH (ﷻ)” isminden almıştır. Bilindiği gibi Arapça aslında Hilal kelimesinde; 1 “He”, 1 “Lam”, 1 “Elif”, ve yine 1 “Lam” harfleri bulunmaktadır.
Yani 1 “He”, 1 “Elif” ve 2 tane “Lam” bulunmaktadır. Bu harflerin ebcet hesabıyla rakam değeri de: Toplam Olarak 99. 

ALLAH (ﷻ)kelimesi de yine bir “Elif”, iki “Lam” ve bir “He” ile yazılmaktadır. Bu harflerin de değeri yine ebcet hesabıyla toplandığında yine 99 rakamını verir.
Her iki kelimede harfler değişmediği için rakam değerleri de değişmiyor. Yani Hilal yazarken ALLAH (ﷻ) isminin harflerini kullanıyoruz. 99 da Esmaül Hüsna’yı temsil eder.

Öyleyse bu iki kelimeyi bilhassa sembolik olarak birbirinin yerine kullanmak mümkündür. O halde Bayrak üzerine ALLAH (ﷻ) yazacak yerde, aynı ismin eş değerlisi olan Hilâl’i koymak hem anlamlı, hem inançlarımıza daha uygundur.

Hilâl’in kucağındaki Yıldız, Hilâlde olduğunun aksine doğrudan doğruya şeklinden alınmıştır. Ancak bu şekil yine Arapça “Muhammed” yazısının şeklidir.
Peygamberimiz Hz. Muhammed (ﷺ) Efendimizin ismi yazıldığı zaman birinci “mim” in başı, “ha” harfinin dirseği, ikinci “mim”in kıvrımı ve “dal” harfinin alt ve üst kanadı beş tane çıkıntı meydana getirir ve tam bir yıldız şeklini alır. Zaten İslam’ın şartları da beş tanedir.

Hilal ALLAH (c.c.) inancını, yıldız Peygamber’e bağlılığı dile getirir.
ALLAH (c.c.) inancı, amentü ile bildirilen iman şartlarının temeli olduğu için iman esaslarının hepsi bu sembolle ifadesini bulmuş olur.

İstiklâl Marşımızda;
Çatma kurban olayım çehreni ey nazlı hilal.” “Kahraman ırkıma bir gül ne bu şiddet bu celâl?” mısralarında bayrağın ve hilalin şahsına dile gelen hitap,
aslında doğrudan doğruya ALLAH’A (ﷻ) niyazdır. ALLAH (ﷻ)’dan, artık bu millete rahmet ve merhametiyle nazar etmesi istenmektedir.
Zaten “Ruhumun senden ilâhî, şudur ancak emeli;” mısrasında bu dilek daha açık bir dille ortaya konmaktadır.

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Kamu Denetçiliği Kurumu 28 Şubat Mağdurlarının Yaralarını Sarıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği Kurumu, çok önemli bir karara imza atarak 28 Şubat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
De ki; BİSMİLLAH!..

De ki; BİSMİLLAH!.. Kainat sarayı içinde her canlının bir duası var. Bu duayı, her canlı …

Kapat