Ana Sayfa / HABERLER & Yorumlar / Bediüzzaman’ın kibrit kutusuna gizlediği Miraç Kandili mesajı

Bediüzzaman’ın kibrit kutusuna gizlediği Miraç Kandili mesajı

Bunu paylaşınız

Bediüzzaman’ın kibrit kutusuna gizlediği Miraç Kandili mesajı

1948 Afyon hapishanesinde, Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri ile talebeleri arasında haberleşmelerde kullanılan kibrit kutuları vardır. Karşılıklı yazılan pusulalar bu kibrit kutularının içinde gizlice gidip geliyordu. Kutular, ağabeyler tarafından elde edilen meydancı Âdem Efendi tarafından taşınıyor.

Bu gizli pusulalardan biri de, Bediüzzaman Hazretlerinin kendi el yazılarıyla yazılmış “Leyle-i Miraç” tebrikidir. Bu tebrik, Şuâlar kitabının 499. sayfasında neşredilmiştir. Nur talebelerinin medreselerde, bilhassa Miraç gecelerinde Şuâlar kitabından okudukları Bediüzzaman Hazretlerinin tebrik mektubu işte bu pusuladır. Kibrit kutusuna sığsın diye katlanmış hali hâlâ belli olan bu pusulaların orijinali Tarihçe-i Hayat kitabının ‘Tahliller’ kısmında bir mektubu olan Konyalı Ahmet Atak ağabeydedir. Ahmet Atak, Afyon hapishanesine Zübeyir Ağabey ile beraber gitmişti. Çok kıymetli hatıraları “Ağabeyler Anlatıyor-5” kitabında yayınlanan eski Senatörlerden Ahmet Atak, sonradan adını Ahmet Remzi Hatip olarak değiştirmiştir.

Ahmet Atak Ağabey, hatıralarını almak ve kaydetmek için kendisine evinde yaptığımız ziyaret sırasında pusula ilgili şu bilgileri verdi bize: “İşte şu elimde gördüğünüz o mektuplardan bir tanesi. Üstad’ın kendi el yazısıdır, orijinaldir. Bana Ziver Bey’in (Zübeyir Gündüzalp) hediyesidir. Kibrit kutusuna sığacak şekilde katlanmış. İzleri görüyorsunuz, hala belli oluyor. Bu mektubu okuyayım size:

Bediüzzaman Hazretlerinin Afyon Hapishanesinde iken kendi eliyle yazıp kibrit kutusu içinde talebelerinin koğuşuna gönderdiği iki parçalı LEYLE-İ MİRAÇ pusulası, Şuâlar kitabında da neşredilmiştir…

“Bismihi Subhanehu.“Aziz, sıddık kardeşlerim, 

“Leyle-i Miraç, ikinci bir Leyle-i Kadir hükmündedir. Bu gece mümkün oldukça çalışmakla kazanç birden bine çıkar. Şirket-i mâneviye sırrıyla, inşaallah herbiriniz kırk bin dille tesbih eden bazı melekler gibi, kırk bin lisanla bu kıymettar gecede ve sevabı çok bu çilehanede ibadet ve dualar edeceksiniz. Ve hakkımızda gelen fırtınada binden bir zarar olmamasına mukabil, bu gecedeki ibadetle şükredersiniz. Hem sizin tam ihtiyatınızı tebrikle beraber, hakkımızda inâyet-i Rabbâniye pek zâhir bir surette tecelli ettiğini tebşir ederiz.” (Şuâlar 499)

Yazar : Ömer ÖZCAN

1950 yılında Milas’ta doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 1968 senesinde lise ikinci sınıfta iken Risale-i Nur’u tanıdı. 1969’da ‘Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’na (Bugünkü adıyla: Teknik Eğitim Fakültesi) kaydoldu… Ankara’da beş seneye yakın Bayram Yüksel Ağabeyin nezaretinde muhtelif Dersane-i Nûriyelerde kaldı. 1973 senesinde öğretmen olarak mezun oldu. 1973’den 1984’e kadar 11 sene Zonguldak’ta lise öğretmenliği yaptı. Sonra İzmir’e, mezun olduğu liseye öğretmen olarak atandı. 2000 senesinde aynı okuldan emekli oldu. Ömer Özcan evli ve iki kız babasıdır. Şimdi İzmir’de ikamet ediyor. Bütün mesaisini iman ve Kur’an hizmetlerine ayırmaya çalışmaktadır.
Ömer Özcan’ın Bediüzzaman Said Nursi ve talebeleri hakkında hatırı sayılır bir arşivi vardır. Kendisinde, Hz. Üstad’la görüşen veya görüşmeyen kadim ağabeylerden fotoğraf, ses, video veya yazılı olarak yaptığı kayıtlar mevcudtur. Ayrıca Risale-i Nur’un teksir veya matbaa olarak ilk baskılarının tamamına yakını Ömer Özcan’ın arşivinde bulunmaktadır. El yazılı orijinaller de vardır.
Ömer Özcan, Üstad Said Nursi Hazretleriyle hatıraları olan Ağabeylerle yaptığı röportajların bir kısmını kitaplaştırmıştır. “Risale-i Nur Hizmetkârları AĞABEYLER ANLATIYOR” adıyla seri olarak yayınlanmış altı kitabı bulunmaktadır. Yeni kitap hazırlıkları ve araştırma çalışmaları devam etmektedir.

Tüm Yazıları Göster
Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

İstanbul’da İttihad-ı İslâm Temalı Bediüzzaman’ı Anma Programı Yapıldı

Üstad Bediüzzaman Said Nursi İstanbul’da anıldı Vefatının 59. yıl dönümü vesilesiyle Bediüzzaman Said Nursi’yi anmak …

Daha fazla HABERLER & Yorumlar, Nurdan Hatıralar
‘Yeni Zelanda’daki camiye yönelen terörist saldırı bir milattır’ / Prof. Dr. Özcan HIDIR

Müslümanlara karşı Avrupa'da süren bakış, günümüzde yabancı düşmanlığı halini alarak Avrupa’nın “normali” haline gelen “aşırı …

Kapat