Ana Sayfa / Yazarlar / Bediüzzaman’ın Ser ve Sır Kâtibi Âlim ve Velî Talebesi Mehmed Feyzi Efendi’nin (rha) Sohbetlerinden – 5 / Hasan ERDOĞAN

Bediüzzaman’ın Ser ve Sır Kâtibi Âlim ve Velî Talebesi Mehmed Feyzi Efendi’nin (rha) Sohbetlerinden – 5 / Hasan ERDOĞAN

Bunu paylaşınız

Böyle bir Miraç günü (26 Receb 1409- 4 Mart 1989) hayatındakı gibi mematında da yolundan giderek Rasulullah A.S.M. Efendimize kavuşan M.Feyzi Efendi .r.aleyhi rahmetle minnetle Fâtihalarla yad edelim inşaallah.

10 yıla yakın sohbetlerinde bulundum. 30 yıl geçti. Halâ hâl ve kal ile sohbetlerini unutamıyorum. Ve hatırlıyorum. Ve hatırlatıyorum. İnşaallah istifadeye medar olur diye.

Vefat ettiği gün Cumartesi ikindiye doğru. Miraç gecesine girerken.
Cuma namazına M.Feyzi ef.r.aleyhin de gittigi Hz.Pir Camii’ne gidecektim. Gidemedim. En son bir ay kadar önce ziyaret etmiş ve helalleşerek ayrılmıştık. Pek olmazdı bu hâl. Ve bu veda görüşmesi oldu. Cennet’te görüşürüz inşaallah.

Muhtereme eşleri bir kaç yıl önce vefat etmişti. Kendilerinden yaklaşık 20 yaş genç olmasına rağmen. Bu vefat Rasulullah A.S.M. Efendimizin Miraç’tan evvel Hz.Hatice vâlidemizin vefatı ile hüzün yılı olması ve akabinde hiç bir peygambere a.s. nasib olmayan Miraç ve ru’yetullah ile müşerref olması gibi (teşbihte hata olmasın) M.Feyzi Efendi r.aleyh de Miraç günü Allah’a (c.c.) Rasulullah A.S.M. ve üstadı Bediüzzaman Said Nursi r.a Hz.lerine kavuştu. Rahmetullahi aleyh.

Bu vuslata hep muntazır idiler. Biricik mahdumu muhterem M. Munib Beye;
“Takvime bak mübarek gece ne gün? ” diyerek bunu izhar etmişler.
Ve o gün haber aldığımda şok geçirdim sanki. İftar edip nurefşan hanelerine koştum. Yıkanıp kefenlenip yatağına uzatılmış halde gördüm. Benim gibi sevenlerin derin hüzün ve sessizliği içinde hatimler okundu.

Ve ertesi gün muhteşem bir kalabalıkla hanelerinden alınan mübarek naaşı Hz. Pir Camii’ne kadar eller hatta parmaklar üzerinde taşındı. Öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazı caddeye taştı. Böyle mahşeri bir kalabalık görülmemisti şimdiye kadar.
Haberleşmenin o zaman kısıtlı olduğunu düşününce bu muhteşem cemaatin toplanması hârikulâde.

Kabrine kadar yine eller ve parmaklar üzerinde taşınan mübarek naaşı Hz. Pir Camiine yakın, halk arasında Gümüşlüce denilen “Gümüşlü Hoca” kabristanına duâlar ve gözyaşları ile defnoldu. Rahmetullahi aleyh.

Hayatlarında çokça zikrettikleri ve vasiyet ettikleri gibi mezar taşına.:
“Burada yatan âdem
Bir zaman hubbî idi
Bir zaman cubbî idi
Bir zaman sükûtî idi
Şimdi de Turabî oldu.
Ruhuna Fâtiha” yazılı.
Ve hayatında mübarek haneleri gibi vefatından sonra da kabirleri ziyaretgâh oldu.

Annelerinin ayak ucuna, refikalarının yanında ebedî âleme göç eyleyip sevenlerini hüzne gark eylediler.
Allah c.c. Rahmet eylesin. Bizlere de şefaatçi eylesin. AMİN

“NAMAZ MÜ’MİNİN Mİ’RACIDIR” Hadis-i Şerifi mûcibince namaz kılan ve bu sırra erenlerden eylesin. AMİN Amin Amin inşaallah cümlemizi.

Selam ve dua ile…

Yazar : Hasan ERDOĞAN

1957 Kastamonu doğumlu. İlk orta lise öğrenimini Kastamonu'da, yüksek öğrenimini Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Bl.1975-1981'de tamamladı. 1979'da sıkıyönetim ve Ecevit zamanında tutuklandı. 12 gün Kastamonu Cezaevinde, 60 gün Mamak Askeri Cezaevinde zahiren suçsuz yattı. Ve siyaseti bırakıp bir tarikata bağlanma kararı aldı. 1979 sonbaharında M.FEYZI Efendi r.aleyh'i ve dolayısıyla Risale-i Nur'u ve dershaneleri tanıdı. 12 eylül darbesinde sonra NURCU'LUKTAN tutuklandı. İnayet-i İlahi ile 4.gün tahliye edildi, 6.6.1981'de o dönemdeki ilk beraat ve eserlerin iade kararını aldı. Askerlik görevini Kıbrıs'ta sakıncalı Asteğmen olarak tamamladı. Yongapan. A.Ş muhasebede işe başladı. Askerde evlendi 3 kızı 1 oğlu oldu.1989-1990 arası 3 donem Kastamonu Meslek Yüksek Okulu'nda işletme finansmanı ve borçlar hukuku dersi verdi. 1991'de gazeteciliğe başladı, sarı basın kartı aldı. 1994-1996 yıllarında İstanbul'da Damanyolu Tv'de çalıştı. Uyuşamayıp ayrıldı. Ve cep telefonu bayiliği yaptı. Biricik oğlu M.FEYZI'nin 13.5 yaşında vefatıyla 2003'te ticareti bırakıp bir nevi inzivaya çekildi. Kısa süreli bazı gazetelerde çalıştı. Çeşitli makaleleri yayınlandı. "Hür adam" filminde fahri danışmanlık yaptı. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema dalinda Yüksek lisans yapıyor. M.FEYZI Efendi r.aleyh'den duyduklarını kitap ve belgesel, Bediüzzaman Said Nursi hazretleri r.a film ve dizi yapma gayretinde.

Web Sitesi
Tüm Yazıları Göster
Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Bediüzzaman ve Sanat – 5

Bediüzzaman’ın sanat felsefesi derslerine devam Bediüzzaman’ın sanat kelimesi etrafında dönüp dolaşan ve  çok farklı alanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Suud için Vehhâbîlik’ten dönüş mümkün mü?

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın benimsediği reform söyleminin, iç dinamiklerden ziyade 11 Eylül sonrasında …

Kapat