BURUN TIKANIKLIĞINA NE İYİ GELİR?

Sağlıklı bir hayat için burundan nefes alıp vermek oldukça önemlidir. Burun dışarıdan alınan havayı süzmeye, koku almaya, havayı ısıtmaya, orta kulak kısmının havalanmasına yardım eder. Dışarıdan alınan hava burundan geçerken temizlenir ve ısıtılır. Sonrasında ise akciğerlere ulaştırılır. Burnun içindeki tüyler sayesinde havadaki toz ve bakteriler tutulur. Ağızdan nefes alındığında ise hava filtrelenmeden akciğerlere ulaşır. Tüm bu sebeplerden dolayı burundan nefes almak önemlidir.

TUZLU SU HAZIRLAYABİLİRSİNİZ!

Evde hazırlanabilecek en kolay yöntemlerden biridir. Bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı tuz atılarak karıştırılır. Tuz eridikten sonra gün içinde burna çekilir. Bu yöntem günde 4 kez uygulanabilir.

SARIMSAK BUHARI SOLUYUN!

Yapılan araştırmalara göre sarımsak anti bakteriyel ve anti fungal bir bitkidir. Bu özellikleriyle soğuk algınlığı, grip, burun tıkanıklığına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Çiğ sarımsak yemeyi sevmiyorsanız sebze yemeklerine veya makarnaya sarımsak ekleyebilirsiniz. Buharda sarımsak pişirip soluyabilirsiniz. Bu etkisi için birkaç diş sarımsak küçük bir cezveye rendelenir. Üzerine bir bardak su eklenerek kaynatılır. Ocaktan alınarak çıkan buhar solunur.

NANE YAĞI KULLANABİLİRSİNİZ!

Nane Yağı

Nane yağı koklandığında ferahlık veren ve tıkanıklığı açan bir yağdır. Bu etkisi için 5 litre su tencerede kaynatın. İçine 2-3 damla nane yağı, birkaç damla okaliptüs yağı ve viks ilave edin. Başınızın üzerine havlu alarak 6-7 dakika sudan çıkan buharı nefes alıp vererek teneffüs edin. Günde iki kez bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Nane yağı burnu nemlendirir. Kan dolaşımını arttırır. Okaliptüs yağı ise mukus oluşumunu gevşetir. Balgam söktürür. Göğüs tıkanıklığını azaltır. Yüksek tansiyon hastaları, hamileler, kalp hastaları ve çocukların bu yöntemi uygulamaları tavsiye edilmez.

BURUN TIKANIKLIĞI ÇÖZÜM İÇİN UYURKEN BİRDEN FAZLA YASTIK KULLANIN!

Burun tıkanıklığı yaşayan kişiler gece uyumakta zorlanır. Gece uyurken rahat nefes alamadıkça horlama sorunu görülebilir. Bu nedenle uyumadan önce mutlaka burna su çekilerek burun temizlenmelidir. Ayrıca uyurken başınızın altına iki adet yastık koymak rahatlatıcı etki yapar. Başınız daha yukarıda kalacağı için daha rahat nefes alabilirsiniz. Uyumadan önce yatak odasını nemlendirmek iyi gelen etkiler arasındadır.

ELMA SİRKESİ RAHATLAMA SAĞLAR.

Bir bardak ılık suyun içine bir yemek kaşığı elma sirkesi eklenir. Üzerine bir tatlı kaşığı bal ilave edilir. Karışım günde iki kez içilir. Elma sirkesi mukus tabakasının incelmesine yardım eder. Burundaki bakteri ve virüsleri dışarı atar.

BURNUNUZA MASAJ YAPIN.

Burun tıkanıklığını gidermek için parmaklarınızla hafifçe masaj yapabilirsiniz. Masaj için kaşlarınızın ortasına, burnunuzun üst kısmına işaret parmağınızla hafifçe bastırın. 2-3 dakika bu şekilde bekleyin. Arkasından işaret parmaklarınızı burnunuzun yan tarafı ile yanak kısmının arasına bastırarak 2-3 dakika bu şekilde hafifçe bastırın. Hafif basınç burnu rahatlatıcı etki yapar.

ZENCEFİL ÇAYI HAZIRLAYIN.

Zencefil Çayı

Cezvede iki bardak su kaynatılır. İçine iki tatlı kaşığı toz zencefil eklenir. Toz zencefil yerine kök zencefil de kullanabilirsiniz. Kök zencefil aldıysanız bıçakla dilimleyerek avuç içi kadar suya ilave edilir. Hazırlanan çay 10 dakika demlendirilir. Süzülerek içilir. Zencefil çayı tıkanıklığı açar.

LAVANTA ÇİÇEĞİ RAHATLATIR.

Bir bardak su kaynatın. İçine bir tutam lavanta çiçeği atarak 10 dakika demlendirin. Süzdükten sonra ılınınca burnunuza çekin. Gün içinde birkaç saat arayla tekrarlayabilirsiniz.

BİTKİ ÇAYLARI FAYDA SAĞLAR.

Zencefilli bitki çayı, papatya çayı yada yeşil çay rahatlama sağlayabilir. Bitki çaylarının içine bal ve limon ekleyerek tüketmelisiniz.

ZEYTİNYAĞI BURUN TIKANIKLIĞINA İYİ GELİR.

Çeşitli yağlarla masaj yapmak rahatlama hissi verir. Bu etkisi için bir cezveye zeytinyağı ve hardal yağı eklenir. Hardal yağı yerine nane yağı da kullanabilirsiniz. Yağlar ısıtılır. Ilındıktan ve cildinizi yakmayacak kıvama geldikten sonra kaşların üst kısmına ve burun çevresine sürülür. Sürülürken hafifçe masaj yapılır. Burnun üst kısmına parmaklarınızla 20 saniye basınç uygulayın. İşlemler sırasında ağzınızdan nefes almanız daha iyi olur.

SICAK KOMPRES UYGULAYIN.

Sıcak havlu uygulamak sinüslerin rahatlamasına yardım eder. Bu sayede burun tıkanıklığı geçer. Sıcak kompres yapmak için ince bir havluyu ılık suya batırın. Suyunu sıktıktan sonra havluyu sırayla alnınıza ve burnunuzun üzerine koyun. Sıcaklık rahatlama sağlayarak burun deliklerindeki iltihabı azaltabilir.

BURUN TIKANIKLIĞI NASIL GEÇER?

Burun tıkanıklığının geçmesi için sigara içilen ortamlarda bulunmamak gerekir. Sigara içiyorsanız sigarayı bırakmalısınız. Evin içini nemli tutmak önemlidir. Oturduğunuz odaya kaynayan su koyabilirsiniz. Naneli şeker yada sakızlar burun tıkanıklığını açmaya yardım eder. Bu dönemde daha az süt içmeniz tavsiye edilir. Süt vücuttaki mukus üretimini arttırır. Bu nedenle tıkanıklığın olduğu zamanlarda fazla tüketilmemelidir.

Uyarı:
Sitemizdeki yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

KAYNAKLAR:

Everydayhealth : cold-flu/treatment/natural-congestion-remedies
Healthline : health/stuffy-nose-relief#medications
sifalibitkitedavisi.com