Ana Sayfa / Yazarlar / Çaplar ve İcraatlar / Mustafa H. KURT

Çaplar ve İcraatlar / Mustafa H. KURT

Neredeyse 30 yıl oluyor “We are the World” şarkısının Afrika’nın durumuna dikkat çekmek için büyük bir sansayonla icra edileli.
Ne çare ki, geçen bunca zamana rağmen bu dikkat hala bir türlü çekilememiş anlaşılan.
Ya da diğer bir ihtimal: ‘yıldızlar geçidi’ suretinde de olsa bu hâkim medeniyetin kendi araçları, insanı kendi imkanlarıyla orantılı bir merhamet ve vicdan ‘icrasına’ sevk edemiyorlar demek ki..
Ve de bu yüzdendir ki, açlıkla yorulanların yardımına koşanlar da “we are” ya da “the world’dan” daha çok, bu ‘medeniyete’ hâlâ ulaşamamış-hâlâ yeterince ‘aydınlanamamış’ ‘ikinci ve üçüncü dünyanın’ gariban ülke halkaları oluyorlar yine de.
Bu açıdan -belki bir kez daha- hatırlamak da gerekiyor ki, açlıkla imtihan edilenler sadece Afrika ve diğer bazı fakir bölgeler olmuyorlar aslında. Bu, açtan çok tokun imtihanıdır; “İsrafsızlığa, şükre ve filliî-kavlî duaya” azmedebilme imtihanıdır en başta..
Elhasıl, “her hasenenin kaynağı imanmış!” aslında, vesselam.
01.2013

Yazar : Mustafa H. KURT

Mustafa H. Kurt: 1974 yılında Gaziantep'te doğdu. Cumhuriyet Lisesi (1992) ve Gaziantep Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldu (2000). Türkiye’de ve Almanya’da eğitimcilik yanında farklı iş kollarında çalıştı. Yazarımız, kastamonur.com yanında hâlihazırda çeşitli dergi ve haber sitelerinde yazıyor.

Tüm Yazıları Göster

İlginizi Çekebilir

Rahman Suresi’nden Müşâhedeler

Kur’an aynı zamanda bir edebiyat metni; sureler metinler arasında mantık ve akli bağlar kurularak tanzim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Kanun Devleti Olamadık Nerede Kaldı Hukuk Devleti / Vehbi KARA

Hürriyet ve özgürlük konusunda o kadar çok kat etmemiz gereken mesafe var ki bu konuda …

Kapat