Ana Sayfa / HABERLER & Yorumlar / Dar Kıyafetler Giymenin Vücuda Zararları

Dar Kıyafetler Giymenin Vücuda Zararları

Bunu paylaşınız

Giymiş olduğunuz dar kıyafetlerinizin ciddi sağlık sorunlarına sebep olduğunu biliyor muydunuz? Muhtemelen duydunuz. Bir de biz hatırlatalım istedik. 

Uzmanların verdiği bilgilere göre, giydiğimiz dar kıyafetler organlarımızın üzerine baskı uygulamamıza sebep oluyor. Kot gibi sert kumaşlar giyildiğinde bu zararlar daha da kendini gösteriyor.

Modaya uygun olduğundan, görüntüsünü sevdiğinizden ya da biraz kilo aldığınız için dar kıyafetler giyiyor olabilirsiniz…

Ancak mesele şu ki, dar kıyafetler giymek sağlığınız için zararlıdır ve bu kötü alışkanlıktan uzak durmak gerekir. Neden mi?

Öncelikle belirtelim, kıyafetleriniz vücut şeklinizi belli edecek darlıkta ise aşağıda yazılanlar sizi ilgilendiriyor demektir. Dr. Mehmet Portakal, kan dolaşımının sağlanması, sinir fonksiyonlarının normal şekilde devam edebilmesi için kıyafetlerin cilde 1-2 santim uzak olması gerektiğini ifade ediyor. 

Dar kıyafetlerin sebep olduğu sağlık sorunlarından bir kısmı şöyledir:

– Kıyafetler bacakları ve beli çok sıktığında kan akışını engelliyor. Kalbin kan dolaşımını sağlamak için daha fazla çalışması gerekiyor. 

– Özellikle dar kot pantolonlar, kalça kemiğinin altındaki sinir hücrelerini sıkıştırarak bacaklarda ağrıya yol açabiliyor

– Kadınların en büyük düşmanlarından olan selülitleri çoğaltıyor.

– Hücre oksitlenmesine neden oluyor ve daha hızlı yaşlanmaya yol açıyor.

– Dar kıyafetlerin içerisinde kalçalar sıkışır ve destek sağladığı vücut ağırlığını taşımakta güçlük çekerek sırt ağrılarına neden olur.

– Genital bölgede mantar oluşmasına yol açar. Dar kot pantolonlar sıcak havalarda daha da tehlikeli hale gelerek mesane enfeksiyonlarına da yol açabiliyor.

– Mide ve bağırsak gibi sindirim organlarını sıkıştıran dar kıyafetler sindirimi yavaşlatır, kilo almayı kolaylaştırır. Geç sindirim, gaz ve sancı gibi problemlere, kabızlığa, gastrit, reflü gibi hastalıklara sebep olur.

– Dar giyinenlerde istit (idrar kesesi iltihabı) gibi enfeksiyonların ortaya çıkmasına, ani baygınlıklara sebep olabiliyor.

– Sürekli dar giyinmek koltuk altı, ayak ve genital bölgelerde aşırı terlemeye ve kötü koku oluşmasına sebep olur.

– Sıkı pantolon giyildiğinde erkek yumurtalıklarının vücuda daha yakın konumda durması sebebiyle ışı artışı oluşuyor, bu da sperm hücrelerinin hareketliliğine ve sayısına olumsuz yönde etki gösterebiliyor.

– Hamilelerde, dar giyinmek bebeğin gelişim bozukluklarına, hareketlerinin kısıtlanmasına, anne adayının yetersiz oksijen alımına da neden olabiliyor. 

Özellikle kot gibi “sert” kumaşlar giydiğinizde bu zarar daha da artıyor çünkü kan dolaşımını engelliyor ve varisli damarların ortaya çıkmasını artırıyor.

Çözüm esnek kıyafetler giymek de değildir, çünkü onlar da vücudu sıkıştırır ve doğru miktardaki kan akışına izin vermez.

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

İltihaba neden olan besinler ve iltihap kurutan şifalı bitkiler ve kürler

İltihap, vücudun iyileşmesini ve kendisini zarardan korumasını sağlayan doğal bir süreçtir. Ancak kronikleşirse zamanla doku …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla HABERLER & Yorumlar, Sağlık
Merhum Ahmed İlhan Yüce kimdir?

Bediüzzaman ile görüşen Son Şahitlerden Ahmed İlhan Yüce vefat etti.  Son şahitlerden, merhum Said Özdemir …

Kapat