Duâlı Uykular

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.
Prof. Dr. Abdulkerim Abdulkadiroğlu

Dini, yaşayışı, meşrebi ne olursa olsun duânın insan hayatında çok mühim bir yeri vardır. Duâlar insanların çâresiz kaldıklarında ve sığınacak bir yere ihtiyaç duyduklarında imdadlarına yetişen tek ve en güçlü duygulardır. Duâ kapısı her zaman  ve herkese açıktır. İsteyen istediği gibi ve istediği dilde hâlini arz edebilir. Ancak kabulü için bir takım şartların olması da tabiîdir. Bunların başında geleni, ellerini açıp istekte bulunduğu İlâhî gücün rızası doğrultusunda yaşanması ve O’nun ilâhî buyrukları hilâfına istekte bulunulmamasıdır. Duâ için açılan ellerin aslâ geri çevrilmediği ve kesinlikle kabul edildiği çok özel zaman ve mekânların değerlendirilmesi lâzımdır. Duâ, inanmışları her zaman için moralli ve dinç tutar.

Bu dinamizmin çok küçük yaşlardan itibaren hissedilmesi çocukların geleceklerini olumlu etkiler. Hangi aile geleceğini teslim edeceği yavrularının böyle başarılı olmasını istemez?

Çocuklara ilk manevî duyguların çok erken yaşlarda verilmesi bir eğitim meselesidir. Günümüzde ve dünya standartlarında eğitimin erken yaşlara çekilmesi, ilköğretimin dört yaşları civarında başlatılması, bizim toplumumuz için hiç de yabancı olmayan bir konudur.

Çocuğun ilk eğitimi alacağı yer evidir. Bu konuda anne-babalara çok büyük görev düşmektedir. Allah’a hamd olsun ki, Türk anne ve babaları, bu konuda çok duyarlıdır. Çocuk dört yaşında iken başlatılması gereken eğitimi daha erken yaşlara çekerek, bir çocuğun iki yıllık süt emmesi bittiğinde eğitim başlatılmalıdır, diyen âlimler vardır. Bunun daha da öne çekilmesi ile bebeğin anne karnında iken, annenin davranışlarının, hattâ dinlediği müziğin, içtiği sigaranın; kısaca ifade etmek icap ederse hayatının manevî boyutlu veya dağınık olmasının, doğuracağı çocuğun psikolojisinde etkili olacağı inkâr değil, günümüzde kabul edilmiş gerçeklerdendir.

Doğan çocuğun beşiği önünde okunan ninnilerdeki manevî boyut bunlardandır.

Bu duyguların bir kısmı, şüphesiz ki yatak duâlarında gizlidir. Çocuğun emeklemeye başlama dönemlerine isabet eden parmağını kaldırarak “Allah bir” göstermesi aile fertlerini tarifi mümkün olmayan sevinçlere gark eder ve günün konuşulan konusu oluverir. İşte bu dönemlerden başlanarak onlara bazı yatak duâları ezberletilir ve yataklarına girdiklerinde okumaları takip edilir. İlk manevî duyguların en iyi verildiği dönem olan bu çağda ezberletilen duâları okuyup okumadıklarını takibe aslında hiç gerek yoktur; kesinlikle okurlar ve Allah ile buluşarak uykuya geçerler.

Zengin çocukluk hâtıralarımın içinde ayrı bir yeri olan ve bana ezberletilen yatak duâsını hatırlıyorum; şöyleydi:

Yattım sağıma

Döndüm soluma

Sığındım Sultanım’a

Selâm olsun sağıma soluma

Yattım Allah kaldır beni

Nûrun ile doldur beni

Can kafesten çıkar iken

İmân ile gönder beni

Bu yaz bir dostun çocuğunun okuduğu duâyı dinledim. Besmele ile başlayan bu duâda işlerin Allah’a havale edilmesi ve O’nun en güzel vekil olduğu, yalnız O’na dayanıp güvenilmesi gerektiği, tevhid inancı esasları vardı. Ben bu duâ ile büyüyüp hayatı atılan bir çocuğun, hayat şartları ne getirirse getirsin, dâima yüksek moralli olacağına ve hiç bunalıma girmeyeceğine kesinlikle inanıyorum. Duâ şöyleydi:

Bismillâhirrahmânirrahîm

Rabbi yessir ve lâ-tu’assir

Rabbi temmim bi’lhayır

Sen yarattın Sen kayır

Rızkımı bol ayır

Lâ-ilâhe illâ’llah

Muhammedu’r-Resûlu’llah

İçimizi karartma

Elimizi daraltma

Kendinden başkasına yalvartma

Kul Hüva’llahu Ehad

Allâhu’s-Samed

Lem-yelid ve lem-yûled

Ve lem-yekun lehû küfüven Ehad

Âmîn.

* * *

Ben bu yazıyı kaleme aldığım günlerde İsmail ve Cafer Kuz Beyler ile sohbet ederken bir vesile ile konu buraya geldi ve onlar kendilerine 70-75 yıl öncesine ait, çocukluk dönemlerinde ezberletilen şu duâyı okudular. Onu da buraya kaydetmek istedim.

Yattım sağıma, döndüm soluma

Sığındım Sutanım’a

İki melek geldi yanıma

Biri sağıma, biri soluma

Dinime, imanıma

Yatırdın Allah

Kaldır Allah

İman ile gönder Allah

Kalkamazsam

Eşhedü en lâ-ilâhe illa’llah

Ve eşhedü enne Muhammeden Abduhû ve Rasûluh

Çocuklarına hâlâ bir yatak duâsı ezberletmeyenler veya ne ezberletebilirim diyenler için bu üç duâ metnini tavsiye etmek isterim.

Altınoluk Dergisi, 2004 – Ekim, Sayı: 224, Sayfa: 049

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

İlginizi Çekebilir

Bizi Bitiren 10 Sinsi Hastalık

Eûzübillahimineşşeytanirracîm Bismillahirrahmanirrahim. “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Ramazanlık, Seçme Yazılar
Risâle-i Nur, avamı havas kılmanın pratiğini göstermiştir

Yeni Akit yazarı Latif Erdoğan'ın, Risale-i Nur üzerine yazdığı köşe yazısını sizin için alıntıladık.  İnandığım …

Kapat