Ana Sayfa / Uncategorized / Ecnebiler mezarlıklarımıza saygı göstermiyor, tahrip ediyor, hayvan otlatıyor (olsa)?

Ecnebiler mezarlıklarımıza saygı göstermiyor, tahrip ediyor, hayvan otlatıyor (olsa)?

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

Ecnebiler Mezarlıklarımıza saygı göstermiyor, tahrip ediyor, hayvan otlatıyor (olsa)?

Geçenlerde Belediye Başkanımız(Kastamonu), izin verilirse altı ay içersinde Saat kulesi ve Kastamonu Kalesi arasında teleferik kurabileceklerini ifade ve ilan etti. Bu habere iki açıdan çok sevindim.

Birincisi bu tür projeler vizyon projeler olması hasebiyle şehre, şehir turizmine canlılık katıyor, insanlarda yeni ufukların açılmasına vesile oluyor. Zira bundan önce yapılan Otobüs Terminali, alışveriş merkezi, aile parkları, dere ıslah projeleri gibi çalışmalar şehrin çehresini, hayat tarzını değiştiren, ufuk açan çalışmalar idi. Şehrin orta yerinde sıralanmış içki satan büfelerin kaldırılması her zaman hayır dua ile anılacak çalışmalar idi. Ve halkımız bu yapılanları unutmadı, vefa borcunu eksiksiz ödedi.

İkinci olarak; teleferik projesinin getirilerini düşündüm.. şehrimize gelen yerli-yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken tarihi yapılarımız, camilerimiz, konaklarımız vb. bu yapıların yoğunlaştığı alanlar ise belediye hizmetlerinden en az payı alan bölgeler. Yolları sorunlu, temizlik hizmetleri çok az, dolmuş gitmiyor vs. Teleferik yapılabilirse, insanların gözünden kaçan pek çok olumsuzluklar göz önüne serilecek, dolayısıyla çözülme imkanına kavuşacak diye ümitlendim. Teleferiğe binip şehre tepeden kuşbakışı göz gezdiren misafirler hele bir de ellerinde dürbünleri varsa mahalle aralarındaki bakımsızlıkları, çevre kirliliğini, düzensiz yapılaşmayı, harabeye dönmüş tarihi konakları, evleri; hiçbir planı, bakımı olmayan, sahipli-sahipsiz hayvanların otlağı, ayyaşların, serserilerin mekanı haline gelmiş bulunan şehir mezarlıklarını görmesin diye insaf sahibi, vicdan sahibi yetkililer çareler arar ve bulur diye ümitlendim, sevindim.

Fotoğraf Türkiye’de değil Bulgaristan’da, Yunanistan’da çekilmiş olsaydı ne tepki verirdik acaba? Ölülerimize saygısızlık yapmak Yunanın, Bulgarın haddi olmadığı gibi bizim de haddimiz değil, olamaz.

Kastamonu’muzda bulunan üç adet “Asri mezarlık”tan (yıkım ve işgallerden arta kalan) her biri başlı başına sorun halini almış bulunmaktadır.

Tarihi mezarlar ya zamanın, yağmur, kar ve kışın tahribiyle ya da yer bulamamak bahanesiyle yeni mezarlara yer açmak için tamamen harap olma durumuna gelmiştir.

Yetkililerimiz, mezarlık alanları planlamak, en güzel şekilde hazırlamak, bakım ve denetimini sağlayarak halkın önünden gitmek, halka yol göstermek, yön vermek yerine, kendilerinden beklenmediği biçimde tarihi mezarların talan edilmesine göz yummakta, plansız, gecekondu tarzı mezarlar, mezarlıklar oluşmasına seyirci kalmaktadır. Asri mezarlıkların etraflarında yeterince boş alan bulunmaktadır. Yapılması gereken sadece planlamak, yeni yerler hatta yeni, hazır mezarlar oluşturmak, çevre düzenlemesini yapmak, güzelleştirmek, ölmüşlerimiz için adeta Cennet gibi mekanlar hazırlamak, ziyarete gidenlerin ziyaretlerini çile değil zevk haline getirmek, gerekiyorsa müftülükle anlaşarak mezarlıklarda sürekli Kur’an okunmasını sağlamaktır ve bunlar zor işler değildir. Bir belediyenin asli işlerindendir, mecburi işlerindendir, insani vazifelerindendir, vicdani vazifelerindendir.

Merhum Vatan şairlerimizden Yahya Kemal BEYATLI, Avrupa’da sefirken, “Türkiye’nin nüfusu kaç?” diye sormuşlar. O da düşünmeden “80 milyon” demiş. O zamanda da memleketimizde nüfus sayımı yapılmış ve 15 milyon kadarmışız. Bunu kendisine hatırlatmışlar. O da “Hayır, verdiğim rakkam doğrudur. Biz ölülerimizle birlikte yaşarız” demiş.

Fotoğraflar, milliyetperver, muhafazakar, yaklaşık 900 yıldır düşman hakimiyetine girmeden İslam-Türk medeniyeti altında yaşamış, yaşamakta olan güzel şehrimiz Kastamonu’muzdan.. İçim burkularak, vicdanım sızlayarak ve utanarak çektim ve paylaşmak zorunda hissettim kendimi. Aksi halde dikkat çekmeyecek, fark edilmeyecek, dolayısıyla düzeltilmesi yolunda bir çabaya vesile olmayacaktı.

larda ülkemizde yıkılan, satılan vb camilerimiz, medereselerimiz, tekke ve zaviyelerimiz gibi dini ve tarihi kurumlarımız gündemde önemli bir yer işgal ediyor. Yıkılan, harabedilen, kaldırılıp imara açılan mezarlıklarımızdan bahsedilmiyor.. Cami avlularından sürgün edilen, büyüyen şehirlerin arsa ihtiyacını karşılamak için talan edilen kabirler, türbeler hatta mezarlıklar…Son zamanYaşanan yaşandı geçti.. geri getirmek mümkün değil ne yazıkki.. mevcudu korumak pekala mümkün.. mümkünün ötesinde zaruret.. Bir şehrin idarecilerinin, atalarının, babalarının kabirlerine saygı göstermemesi düşünülemez. İçinde yaşayanlar, hayat sahipleri için şehirler, mahalleler, apartmanlar, parklar, bahçeler planlayan, inşa eden, denetleyen belediyeler, ataları, dedeleri, ölmüş olan ana-babaları için aynı özeni gösteremiyor olamaz.

Gelin hep beraber bir hassasiyet oluşturulsun, kamuoyu oluşturulsun, bir kampanya, bir gayret oluşturulsun mezarlılarımız terk edilmiş alanlar değil, en güzel şekilde imar edilmiş alanlar halini alsın.. Nasılsa bizde oraya gideceğiz, ölmüşlerimizi düşünemiyorsak kendi geleceğimizi düşünerek harekete geçelim…

Maksadımız sadece bir probleme dikkat çekmek ve meselenin hallini temenni etmekten ibarettir. Düzelme görmek ve teşekkür için yazmak ümidiyle…

Yazan: Deli EŞREF

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

İlginizi Çekebilir

Cin Sûresi Meal Tefsiri

72 / CİN SÛRESİ Cin sûresi Mekkîdir, yirmi sekiz âyettir. Ağırlıklı olarak cinlerden bahsettiği için …

Daha fazla Uncategorized, Yazarlar
Kutlu Doğum Buluşması /Yunus MÜREBBİ

K Ü R S Ü Yunus MÜREBBİ Kutlu Doğum Buluşması Malumunuz, geçtiğimiz hafta Kutlu Doğum …

Kapat