Ana Sayfa / AİLE & SAĞLIK / Mutfak / Evde Kırmızı Pul Biber Nasıl Yapılır?

Evde Kırmızı Pul Biber Nasıl Yapılır?

Bunu paylaşınız

Evde Kıpkırmızı Pul Biber Nasıl Yapılır?

Evde pul biber yapımı için gereken malzemeler:

1 kilo kurutulmuş kırmızı biber (acı, tatlı yada bunların karışımı olabilir). Biber kurutma yöntemleri hakkında yazımız, altta.
Bir çay kaşığı tuz
1-2 yemek kaşığı zeytinyağı

Kurutulmuş pul biberler çıtır olmalıdır. Eğer biraz yumuşaklık varsa fırın 180 dereceye ısıtılır ve kapatılır ardından kurutulmuş biberler fırın içerisine atılır bir iki dakika fırın içinde bekletilir. Daha sonra sapları ayıklanan tüm biberler robot içerisine atılır. Robot yoksa bir bez torba içerisine biberler konur ve uygun bir alet ile hafif hafif dövülür. Biberler acı ise bu işlemleri yapmadan önce ağzı ve burnu yakmaması için mutlaka bir maske ya da bez ile ağız ve burun kapatılmalıdır. Dövülme veya robottan çekme işlemi tamamlanınca ev yapımı doğal pul biber hazır olur. Ancak marketlerde satıldığı gibi daha kırmızı renkte olmasını istiyorsak öğütülmüş biber içerisine 1 çay kaşığı tuz ve 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı eklenir ve iyice karıştırılır. Oluşan karışım 1 gün boyunca güneşte bekletilir. Bir saatte veya iki saatte bir karıştırılarak tüm biberlerin güneş görmesi sağlanır.

Evde Pul Biber Yapımı için Püf Noktalar:

1. Pul biberin çekirdeksiz olması isteniyorsa, kurutma işleminin ardından biberler kırılarak çekirdekler boşaltılır.

2. Biberler kurutulmadan önce de çekirdekler ve biberlerde bulunan damarlar çıkartılabilir.

3. Pul biber yapımı için kullanılacak biberler ne kadar etli ve kırmızı ise yapılacak pul biber de o kadar kırmızı olmaktadır.

1organik.com

***

Evde Kurutulmuş Biber Yapımı

Biber Nasıl Kurutulur?

Evde biber kurusu yapmak oldukça basit bir işlemdir. Kurutulmuş biber kullanım amacına göre  değişik çeşit biberlerden yapılabilir. Dolmalık veya yemeklik ( kızartmalık olmak üzere) dolmalık biber, kıl biberi, şili biberi, süs biberi kullanılabilir. Kırmızı biberler kurutulduktan sonra bu biberlerden pul biber de yapılabilir. İşte Biber Kurutma Yöntemleri…

Dolmalık Biber Kurutması ve Yemeklik Biber Kurutması Nasıl Yapılır?

Yemeklik-Kızartmalık Kurutulmuş Biber Yapımı 

Yemeklik kırmızı biber kurusu, kızartma, melemen, diğer biberli yemekler ve pul biber yapımı için uygundur.

Kızartmalık biber kurusu tarifi için malzemeler

Yeteri kadar kızartmalık biber

Yeteri büyüklükte bez parçası

İyice yıkanmış ve kurulanmış biberler dikine doğru ortadan ikiye ayrılır. Güneş gören bir yere bez üzerine serilir ve bir kaç gün iyice kuruyuncaya kadar bekletilir. Arada bir kontrol edilerek biberler ters yüz edilebilir. Kuruduktan sonra bir kap içine alınır. Bez torbalara koyup ağzını bağlamak kurutulmuş biberlerin dayanıklılığını arttır. Kurutulan biberler kırmızı biberlerse ( kapya, süs biberi yada şili biberi gibi) bunlardan pul biberde yapılabilir. Yemeklik biberler aşağıda dolmalık biberleri kurutmada anlatılan şekilde ipe dizilerek de kurutulabilir.

Dolmalık Biber Kurusu Tarifi

İstenen miktarda dolmalık biberler iyice yıkanır ve ardından içi boşaltılır. İçindeki çekirdeklerin çıkması için tekrar yıkanabilir. Bir süre kurulandıktan sonra iğne ve iplik kullanılarak biberler ipe dizilir. Biberleri birbirlerine çok sık dizmemeye dikkat edilmelidir. İpe dizilen biberler, güneş gören bir yere asılır ve renkleri pembeleşinceye yada kuruyuncaya kadar bekletilir.

Fırında Biber Kurutma 

Kullanılacak olan biberler iyice yıkanır ve kurulanması beklenir. Ardından fırın ızgarasına alınır ve genelde ısının alttan ve üstten eşit dağıldığı orta bölüme konur. Fırının ısısı 70 dereceye ayarlanır. Ara ara biberler kontrol edilir ve renkleri matlaşmaya ve içlerindeki suyu büyük oranda kaybettikleri anda fırından çıkartılır. Kuru bir yerde bez üzerine serilerek bir gün daha bekletilebilir.

Sağlıcakla kalınız…

1organik.com

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Isırganlı Kaygana ve Isırganlı – Pırasalı Kış Yemeği Tarifi

Isırgan Otlu Kaygana Cahide Sultan tarafından yazıldı.  Otlara olan merakım o kadar büyük ki, Allah her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Mutfak
Şifalı Çorba: Telbine

PEYGAMBER (ASM) TAVSİYELİ ÇORBA: TELBİNE Hz. Peygamber (s.a.v.) telbine çorbası hakkında şöyle buyurmaktadır: "Telbine, hastanın …

Kapat