Ana Sayfa / Yazarlar / Gerçek Halâskârımız Kimdir? / Vehbi KARA

Gerçek Halâskârımız Kimdir? / Vehbi KARA

1922 Yılında küçücük Yunanistan’a karşı kazandığımız savaş zaferi o kadar çok abartılmıştırki bu durumu şanlı bir geçmişi ve kahramanlıklar ile dolu Türk tarihine karşı işlenmiş bir cinayet olarak görüyorum. Öyle ki Yunanistan ordusunun yenilerek Ege Denizine dökülmesi bir kurtuluş savaşı olarak nitelendirilmiştir.

Yahu! Kendisinden kat kat sayıca üstün Haçlı ordularını Anadolu’nun bağrında yok eden Kılıç Arslan’ın torunlarına bu durum yakışır mı? Yunanlıya karşı galibiyeti “İstiklal Savaşı” demek kadar şanlı bir maziye ve muhteşem bir tarihe sahip bu ülke evlatlarına ağır bir hakaret olabilir mi?

Devlet büyükleri ve tarihçiler artık bu rezalete bir son vermelidir. Tarihçiler ve üniversitelerde kürsüleri işgal eden riyakar akademisyenler artık şunu o küçük beyinlerine sığıştırmalıdır ki; Türkler, kendisinin 500 yıl egemenliğinde ve koruyuculuğunda kalmış küçük bir devlete karşı savaş kazandı diye çılgınlar gibi zafer naraları atmaz, savaş kazanan askerleri kurtarıcı olarak görmez. Eğer hala bu densizliği yapılıyorlar ise izzet ve onurdan mahrum oldukları açık bir şekilde ortaya çıkmış demektir. Devletten veya çalıştıkları kurumlardan aldıkları para haramdır. Onurlu ve şerefli her insan bu kadar büyük bir ayıbı yüklenemez.

Bizim halaskarımız yani gerçek kurtarıcımız Hazreti Muhammed Aleyhissalatü vesselamdır. Bakın bu gerçeği 1927 senesinde Avrupa’da toplanan bir kongrede batılı aydınlar nasıl ifade etmişler. Fazilet odur ki; düşmanlar dahi onu tasdik etsin…

Evet, Garp uleması ve feylesofları itiraf ve ikrar etmişlerdir ki; İslamiyet’in kanunları, yüksek bir tarzda “alemin ıslahına” kafidir.  1927 Yılında toplanan hukuk kongresinde Mr. Shebol, şöyle diyor:
“Muhammed’in (asm) beşeriyete intisabıyla bütün insanlık elbette iftihar eder. Çünkü o zat, ümmi olmasıyla beraber (okuma yazma bilmediği halde) 13 asır evvel, öyle bir şeriat getirmiş ki; biz Avrupalılar, iki bin sene sonra onun kıymetine ve hakikatine yetişsek, en mesut ve saadetli insanlar oluruz”.

Bernard Shaw ise “Ben görüyorum ve itikad ediyorum ki insanlık şunu söylemek zorundadır. Muhammed (asm) insaniyetin halaskarıdır. Ve kurtarıcılık namı ona verilmek lazımdır”. Yine devamla şunları söylüyor:
“Ben itikad ediyorum ki, Muhammed’in (asm) misli yani siretinde, tarzında bir adam şimdiki yeni aleme reis olsa ve hükmetse, bu yeni alemin müşkilatını halledip umumi barış ve saadetin yerleşmesine sebep olacaktır. Evet bu yeni alemin barış ve saadete ne kadar ihtiyacı olduğunu herkes anlar”.

İşte Batı dünyası ve bu coğrafyada yaşayan toplumlar gerçek halaskarı bulamadıkları için suni ve yapmacık kişiliklerin peşlerine takılmış sonrasında belasını da bulmuştur. İslam’ın güzelliklerini ve Peygamberimizin (asm) örnek ahlakını esas olarak almaz isek kurtuluş hayaldir. Daima bocalayacak ve hüsrana düşeceğiz.

Ne demiş atalarımız “kılavuzu karga olanın burnu pislikten kurtulmaz” vesselam…

Yazar : Vehbi KARA

Dr. Vehbi KARA, 1965 Yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta eğitimini yine İstanbul’da tamamladıktan sonra 1982 yılında Deniz Harp Okuluna girerek askeri öğrenci olarak eğitimine devam etti. 1986 Yılında Kontrol Sistemleri bölümünden Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun olduktan sonra Teğmen rütbesi ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı savaş gemilerinde ve karargâh birimlerinde deniz subayı olarak görev yaptı. Savaş gemilerinde güdümlü mermi ve top atışlarında birincilik kazanmıştır. 1997’de Yüzbaşı rütbesinde iken askerlik mesleğinden ayrıldı ve ticaret gemilerinde çalışmaya başladı. Gemi Kaptanı olarak çeşitli ülkelere ait 30’dan fazla ticari gemide görev yapmış çalıştığı firmalardan ödüller almıştır. 2011 Yılında Araştırmacı kadrosu ile İstanbul Üniversitesinde göreve başladı ve halen de bu üniversitenin Su Ürünleri Fakültesinde ve Mühendislik Fakültesinde denizcilikle ilgili meslek dersleri öğretmenliği görevini yürütmektedir. 1997 Yılında İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Uluslararası İlişkiler Bölümünde “Petrole Dayalı Stratejiler ve Uluslararası İlişkilerde Petrolün Rolü” isimli çalışması ile yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2015 Yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümünde “Çalışma İlişkileri Açısından Kapitalizm Sonrası Dönem: Malikiyet ve Serbestiyet Devri” başlıklı çalışması ile doktora eğitimini tamamlamıştır. Uzakyol Kaptanı yeterliliğinde gemi kaptanlığı, Denizci Eğitimci Belgesi ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği sertifikaları mevcuttur. Denizcilik, askerlik, tarih ve iktisat konularında çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde makaleler yazan Vehbi KARA’nın “Bahriyede 15 Yıl” ve “Altı Ayda Altı Kıta” isimli iki kitabı bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Tüm Yazıları Göster

İlginizi Çekebilir

Allah’ı tanıma ve tanıtma, Bediüzzaman tedkikleri – 1 / Prof. Dr. Himmet UÇ

Allah’ın binbir ismi var, esmaül hüsnası var, altı da esma-i sitte var. Bir çok isimleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Bir Hakperestin Ölümünün Yankıları; Şerif  Mardin / Prof. Dr. Himmet UÇ

Mehmet Akif hak noktasından toplumu eleştirir. Ne güzel dertlene dertlene anlatır; Haya sıyrılmış inmiş öyle yüzsüzlük …

Kapat