Ana Sayfa / HABERLER & Yorumlar / Gilaburu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Gilaburu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Gilaburunun Faydaları Nelerdir? Gilaburu çayı nasıl yapılır? Kartopu ağacı olarak bilinen Gilâburu, Gilaburu suyu ve şurubunun faydaları.

Önce konuyla ilgili bir haber yazısı okuyalım:

Gilaburu nedir? Faydaları nelerdir?

Gilaburu çalı şeklinde bodur bir ağaçtır. Genellikle İç Anadolu’da yetişir. Kırmızı salkım şeklinde yuvarlak meyvelidir. Bu meyveler sonbaharda toplanır. İlk toplandığında acı bir tadı vardır. Su içinde salamura yapılır. Yaklaşık bir ay sonra bu acılığını kaybeder. Bu şekilde (5-15 derecede) tazeliğini 1 yıl süreyle koruyabilir.
Yüksek miktarda C vitamini ve anti oksidan maddeler içerir. Daha önce de belirtildiği gibi önceleri acı bir tada sahip olan meyveler, salamura suyunda acılığpını kaybeder. Bu haliyle içilebilir hale gelmiştir. Salamura suyundan günlük içilecek miktar çıkarılır, sıkılır, su ilavesi ile seyreltilir ve tercihe gıöre şeker ilave edilerek içilir. Burada dikkat edilmesi gereken, sıkılan meyvenin aynı gün tüketilmesi gerektiğidir.
Ekşi bir tada sahiptir. Şeker ve su ilavesi ile bu ekşi tadı giderilebilir. İlk defa kullananlara tadı biraz tuhaf gelebilmektedir.
Faydaları :
Meyvesi : Sonbaharda toplanıp salamura yapıldıktan sonra tüketilen gilaburu, sadece böbrek hastalıklarına değil, birçok hastalığın tedavisinde de yararlı olmaktadır. Kabukları kaynatılan gilaboru, astım, romatizma, yüksek tansiyon, sara nöbetleri (epilepsi), kabakulak, doğum sonrası spazmlar, uyku bozukluğu gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir.
Gilaboru suyu, ayrıca safra kesesi hastalıkları ile bazı karaciğer hastalıklarına da iyi gelmektedir. Gilaborunun bazı kanser tümörlerini azaltmadaki olumlu etkileriyle ilgili olarak halen Amerika’da, Harward Medicine School’un araştırması devam etmektedir.
Kabuğu : Gilaburu ağaç kabuğu, kramplara ve kas gerginliklerine karşı oluşturduğu olumlu etki nedeniyle, saygıyla anılmaya hak kazanmıştır. Genellikle iki alanda kullanılır:
İlki; yumurtalık ve dölyatağı kasları ile ilgili problemlerdir. Bitki dölyatağını yatıştırır ve böylece adet görme sürecindeki ağrılı kramplar sona erer. Aynı biçimde etki yaparak, olası düşükleri de önleyebilir.
İkinci olarak kullanım alanı ise, aşırı regl kanamalarının ve menopozla ilgili aşırı kanamaların kontrol altına alınmasıdır.
Kullanım biçimleri : Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış dal kabuğu, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 10-15 dakika kaynadıktan sonra süzülür. Günde 3 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan içilir.
Dölyatağı ve yumurtalık ağrılarına karşı ve olası düşük tehlikesine karşı, kediotu kökü çayı ile eşit oranda karıştırılarak kullanılır.
Yarım tatlı kaşığı gilaburu kabuğu ile yarım bardak suda hazırlanan gilaburu çayı, yarım tatlı kaşığı kediotu kökünün yarım bardak kaynar suyla haşlanıp, 10 dakika demlendirilen kediotu kökü çayı ile eşit oranda karıştırılarak içilir.
Tentür : Viburnum opulus D1, D2 veya D3 inceltisi, günde 3 kere 25-30 damla, yarım kahve fincanı ılık suya eklenerek alınır.
Yukarıda anılan tüm rahatsızlıklara karşı etkilidir.
Prof. Dr. Zeynelov, zamanında toplanmış gilaburu bitkisinin 3-5 gün içinde hemeroid hastalığını kesin tedavi ettiğini belirtmiştir. (Sabah Gazetesi)
☆☆☆
Gilaburunun Faydaları

Şimdi de ayrıntılı yazıya bakalım:

Gilâburu’nun Faydaları

Kartopu ağacı olarak bilinen Gilâburu acımsı tadı olan ve suyu sıkılarak tüketilen şifalı bitkidir. Pek çok hastalığa iyi gelen bu ağacın bilinmeyen bir sürü faydası bulunmaktadır. Bu ağaç Türkiye de Kayseri ve çevresinde yetişmektedir.

Gilâburunun Faydaları

 1. Gilâburunun bağışıklık istemi üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bağışıklık sistemiyle ilgili sorunu olanlar gilâburu tüketebilir.
 2. Yaşlanmanın etkileri olan kırışıklık, kemik erimesi, kulak sağırlığı ve hafıza kaybı gibi pek çok kötü etkiyi ortadan kaldırarak geciktirir.
 3. Egzama, mantar, sedef gibi cilt hastalıklarının kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 4. Sinsi bir şekilde ilerleyen böbrek kistlerinin oluşumuna izin vermeden yok olmasını sağlar. Tembel böbreklerinizin de hızlı çalışmasına yardımcı olur.
 5. Gün içerisinde yaşadığınız stresleri azaltır ve geceleri rahat uyumanıza yardımcı olur.
 6. Böbrek üzerinde oluşan böbrek kumuna engel olmaktadır.
 7. İdrar kanalının genişlemesine yardımcı olarak mesanenizin bir defada boşalmasını sağlamaktadır.
 8. Antioksidan barındıran gilaburu suyu toksinlerin hızlıca atılımını sağlar.
 9. Romatizma ağrılarını hafifletir.
 10. Doğum sonrası yaşanan spazmların azalmasında etkilidir.

Gilaburu suyu yararları

Gilâburu Suyu Faydaları

 • Kış Aylarında C Vitamini Takviyesini Sağlar: Gilâburu suyu özellikle kış aylarında nezle ve grip gibi hastalıklara karşı ihtiyacınız olan C vitaminini almanıza yardımcı olmaktadır.
 • Kramp ve Kas Gerginliğine Karşı Gilâburu Suyu: Gilâburu suyu gece aniden giren krampları büyük ölçüde rahatlatmaktadır. Aynı zamanda kas gerginliklerinizin rahatlamasını da sağlamaktadır.
 • Doğum Sonrasında Gilâburu Suyu Tüketin: Gilâburu suyu özellikle doğum sonrasında meydana gelen krampların önüne geçmektedir. Doğum sonrasında uyku sorunu yaşayan bayanlar Gilâburu suyu tüketmelidir.
 • İdrar Yollarını Temizliyor: Mesanenin rahatlamasını sağlayarak kolay boşaltım sağlar. Tuvalete çıkma oranını hızlandıran gilaburu suyu idrar yollarında oluşan enfeksiyon ve iltihapların giderilmesinde etkilidir.
Gilaburu Şurubunun Yararları

Gilâburu Şurubu Faydaları

 • Gilaburu şurubu gün içerisinde bir bardak tüketildiği zaman zayıflatıcı etki oluşturur. Özellikle yemeklerden önce tüketilen bu şurup iştah keserek daha az yemek yemenizi sağlamakta ve bunu alışkanlık haline getirmenize yardımcı olmaktadır.
 • Tansiyon Hastalarının Şifası Gilabura Şurubu: Gilabura şurubunu tüketmesi gereken ilk kişiler tansiyon hastalarıdır. Gilaburu şurubu tansiyonu dengeleyici etkiye sahiptir.
 • Gilâburu Şurubu Adet Düzensizliklerini Düzenliyor: Bir ayda içeceğiniz dört bardak gilâburu şurubu adet düzensizliği olan bayanların, adet günlerinin eskisi gibi düzenli olmasını sağlıyor. Eğer adet düzensizliği problemi yaşıyorsanız hap kullanmak yerine bu doğal şurubu kullanabilirsiniz.

 

Gilaburu Çayı Nasıl Yapılır?

 • Gilaburu kabuğu (yarım tatlı kaşığı)
 • Su (1 su bardağı)

Hazırlanışı: Cezveye suyu ekleyin ve gilaburu kabuğunu ekleyin kaynadıktan sonra kısık ateşte 10 dakika demlendirin. Demlenen çayı süzdürün ve ılık halde 2 bardak taze şekilde tüketin.

Uyarı

Gilaburunun Zararları

 1. Asit içermesi ile bağırsak ve midede rahatsızlığı bulunanlar gilaburu besininden tüketmemelidir.
 2. Her durumda, ehliyetli kimselerden doğru kullanımı öğrenilmelidir. En faydalı bitkilerin dahi usulünce kullanılmadığında yan etkileri görülebilir.
 3. Burada yazılanlar, genel bilgilerdir.

***

faydalari.com

İlginizi Çekebilir

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kabak Çekirdeği Faydaları Hakkında Bilgi Kabak çekirdeği; yediğimiz besinler arasında beslenme değeri en güçlü yiyeceklerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla HABERLER & Yorumlar, Sağlık
Uyku Bozuklukları Hakkında

Dr. Bülent Aldemir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uyku bozuklukları tüm yaş gruplarında çok sık …

Kapat