Ana Sayfa / Yazarlar / Haramlar neden var? / Ahmet KATIN

Haramlar neden var? / Ahmet KATIN

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

Haramla helal, haramla ibadet, haramla Islâmiyet beraber yürümez!

Nasil ki şafak sökünce karanlık geçer gider; nasıl ki vakti gelince karanlık çöker, ışık gider; haramlar da böyledir. Haram işleyen, İslam güneinin ışığından pay alamaz. Harama giren ne kadar insan gördümse hepsi camiden, dersten uzaklaştılar. Nasil ki bal tenekesine sirke döksen, balın hepsi sirke olur, haramlar işin içine girince insanın da İslâm dairesine girmesi zorlaşır. Haram, İslâm’in tadını bozar. Saadet-i Ebediye’ye varmak isteyen, haram-helal ikazlarina dikkat edecek.

Bir barajdan parmak kadar su sızsa, baraj yıkılır, haramlar da helal dünyamıza sızan zehirdir. Peygamberlerin vasıflarindan biri de ‘ismet’tir. Yani maddî-manevî temizlik… Bütün peygamberler evvelâ haramlardan tamamen uzak kalmışlardır. Onların “temizliği” budur. Ümmetleri, oncelikle onların bu temizliklerine hayran olmuşlardır.

Sahabe-i Kirâm, ilk ayet indiğinde hemen Müslüman olmuşlar. Hâlbuki Kur’an’ın tamamı henüz gelmemiş, İslâmiyet’in ne oldugu anlaşılmamış… Fakat onlar (radiyallahu anh) Hazret-i Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem)’in her yönden temizliğine hayran oldukları için bu dine girmişlerdir. “O söylüyorsa doğrudur.” demişler.

Haram öyle bir kirdir ki, onu hiçbir temizlik maddesi temizleyemez.

Haramı iki şey temizler:

– Harama girmemek icin çaba sarf etmek

– Tövbe istiğfâr

İnsan incelerse görür ki, Allah’ın yarattığı hiçbir seyde kötülük yoktur. İnsan da yaptığı işlerde mükemmel olmaya çalışırsa, Âdetullah’a, Sünnetullah’a ittiba etmiş olur.

Bir arkadasim vardı. Gayrimuslim bir kızla evlenmek istedi. Kızın annesi arkadaşımdan Kur’an-ı Kerim’i istedi. Kadın bir haftada Kur’an mealini okuyup bitirmiş. Sonra arkadasima, “Bu kitaba uyarsan kızımı sana veririm.” dedi. Arkadaş da mecburen “Uyacağım.” dedi.
Evlendikten bir ay sonra kızın annesi, arkadaşıma “Kızımı boşayacaksın! Sen Kur’an’a uymuyorsun, harama helale dikkat etmiyorsun! Yaptıkların Kitab’a aykırı!” dedi. Arkadaş kıvranıyor tabii… “Ben Müslüman’ım amma, dinimi öğrenemedim. Bana izin verin. Dinimi öğreneceğim. Harama helale uyacağım! Söz veriyorum!” dedi.
Arkadaşa bir ilmihal verdim. Okudu. Sonra da kadına gidip, “Dinimi öğrendim. Allah’in izniyle dinimi yaşayacağım.” dedi. Evlilikleri bu şekilde kurtuldu.

Haramlardan uzak durmak, aklı korur. Adam içki içmiş, aklı başından gitmiş, birini yaralamış. Mahkemede ağlıyor. “Hakim bey, sarhoştum.” diyor. Senelerce hapis yatıyor…

Bir tanıdığım vardı. Babası çok içki, sigara icerdi. Beş kardestiler. Dördü anormaldi. Haramda hayır olmadığını o tanıdığın hayatında çok net gordum.

Haramdan kaçmanın tadı da çok güzeldir. Çok tatlıdır. Hayatın güzelliği haramdan kaçmaktadır.

Haramdan kaçan malını korur, neslini korur, sağlığını korur…

Ilmi, ibadeti, itibari artar.

Kâr icinde kâr eder…

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

İlginizi Çekebilir

Cin Sûresi Meal Tefsiri

72 / CİN SÛRESİ Cin sûresi Mekkîdir, yirmi sekiz âyettir. Ağırlıklı olarak cinlerden bahsettiği için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Şehitlere ve Şehitliğe Yan mı Bakıyoruz? / Oğuz CANDARLI

Farkında olanımız var,  olmayanımız var; ülkemiz,  devletimiz,  milletimiz savaşta,  savaşıyoruz. Yüz yıl sonra batının büyük …

Kapat