Ana Sayfa / AİLE & SAĞLIK / Sağlık / Hayat Boyunca, Hem Fıtrî Beslenme Hem Koruyucu Hekimlik

Hayat Boyunca, Hem Fıtrî Beslenme Hem Koruyucu Hekimlik

Hangi Besinlerle Hangi Hastalıklara Karşı Korunuruz? 

“Allah’ın gökten indirdiği suyu görmedin mi? Biz onunla renkleri çeşit çeşit meyveler çıkardık”(35/27)
“Biz, yeryüzünde nice nice hurma bahçeleri, üzüm bağları yarattık…”(36/34)
“Orada meyveler ve salkımlı hurma ağaçları vardır. Yapraklı taneler ve hoş kokulu bitkiler vardır. Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlıyorsunuz?”(55/11-13) 

Rabbimizin yeryüzünde istifademiz için yarattığı çeşit çeşit meyve ve sebzeleri sürekli ve düzenli bir şekilde tükettiğimiz zaman, nasıl bir sağlıklı yaşam elde edebileceğimizi gösteren bir çalışmayı dikkatinize sunuyoruz. 

Besinlerin içersinde bilinen 8 binden fazla fitokimsayal bulunuyor. Çoğunun mekanizmaları hala yeterince bilinmiyor. Ancak son yapılan çalışmalar bazı besinlerin sağlıklı yaşam için vazgeçilmez olduğunu gösteriyor. 

“Ispanak ve yumurta sarısında bulunan madde antioksidan özellik taşıyor. Meme kanseri, akciğer kanseri riskini azaltıcı özelliğe sahip. 

Domates ürününde prostat kanserinden koruyucu özellik bulunuyor. Ayrıca domates kolon kanserini de önlüyor, kan şekerini düşürüyor, total kolesterol ve LDL kolesterolü düşürüyor. Bu nedenle haftada 10 porsiyon kadar tüketilmesi öneriliyor. 

Zaten biz genel beslenmede sebze ile meyvelerin günde 5-9 porsiyon tüketilmesini, bunun 3 porsiyonunun sebze olmasını öneriyoruz. Bunun içinde de turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzeler ile domates gibi sebzeye ağırlık verilsin diyoruz. 

Tahıl ürünleri de günlük beslenmede yer almalıdır, ama rafine olmadan doğal haliyle. Brüksel lahanası’nda ve sebzelerde meme, prostat, kolon ve akciğer kanserinden koruyucu özellik var. Lahanagillerin hepsi zaten kansere karşı koruyucudur. 

Turunçgillerde 2 aktif bileşen var. Bazı kanserlerden özellikle meme, karaciğer ve pankreas kanserinden koruyor. Yapılan son çalışmalara göre turunçgiller, tip 2 diyabet, astım, katarak ve romatoid artrit gibi hastalıklara karşı kişiyi koruyor. 

Elma, brokoli, marul, nar; HDL yükseltici, LDL düşürücü özelliklere sahipler. Özellikle elmanın kabuğunda antioksidan özellik çok daha yüksektir. 

Yeşil ve siyah çay antioksidandır. Ama burada demleme önemli. Kaynar suda 1-2 dakika tutmak yeterlidir. Kakao- çikolata günlük 48 gram tüketilmesi öneriliyor. Antioksidan özelliği var. 

Nar; kanser koruyucu ve kuvvetli bir antioksidandır. Keten tohumu ve yonca ; koroner kalp hastalıkları konusunda yapılan bazı çalışmalarda koruyucu özelliği fark edildi. Tabii, tüketilen miktar önemlidir. 

Soğan, sarımsak ve pırasa kükürtlü besinlerdir. Tansiyon düşürücü, kolesterol azaltıcı, bazı çalışmalarda ise tümör geliştirici olarak gösteriliyor. Bu nedenle günde sadece 1 diş sarımsak tüketimini öneriyoruz. 

Havuç; beta karoten içerir. Pişirme yöntemleri çok önemlidir. Soslarını ilave edip açık ortamda uzun süre kaldığında yüzde 75 oranında değerinden kayıp oluyor. Salatasına muhakkak biraz yağ konulmalıdır. 

Karanfil, zencefil, anason, fesleğen, biberiye, zerdeçal, kırmızıbiber, enginar gibi besinler farklı mekanizmalarla bizi kanserden koruyor. Koruyucu fizyolojik aktif bileşenleri var. Özellikle enginar karaciğer sağlığı için önemlidir. 

Su ürünleri de koroner kalp hastalıklarına karşı koruyucu, zihinsel potansiyeli arttırıcı özellik taşır. Sızma zeytinyağı’nın LDL düşürücü antioksidan özelliği var. 

Ancak anlatılan tüm bu yararların ortaya çıkması için kişinin ömür boyu bu besinleri sofrasından eksik etmemesi gerekiyor. Yoksa bir kere ya da bir ay yenilip bırakıldığında tabii ki yararını göremez. Bu sistemi yaşam stilimiz haline getirmeliyiz

Rabbimizin bize lütfettiği bu namütenahi nimetler karşısında, bol bol tüketmek ve şükretmek yerine, halâ endüstride üretilen, pek çok zararlı ve haram olma ihtimali taşıyan katkı maddeleri ihtiva eden ve market raflarında cicili bicili renk ve görüntüleri ile avlarını bekler gibi duran yapay gıda maddelerine bu ilgi nedir? Bu sorumuz, yayınlarımız karşısında “şimdi biz ne yiyeceğiz” diye feryat eden, paniğe kapılan kardeşlerimizedir. Galiba, üretici ve satıcı firmalar, ürünleri ile, reklamları ile bizim “Hedonizm” zaafımızı istismar ederek, bizi sömürmenin yolunu iyi bulmuşlar ve biz o pazarın adeta esirleri haline getirilmişiz.

gidaraporu.com

İlginizi Çekebilir

Sağlık İçin Sonbahar Renklerine Uygun Gıdalarla Beslenin

Koyu sarı, kırmızı, yeşil ve turuncu gibi sonbahar renklerinden oluşan besinleri sofranızdan eksik etmeyin… Yaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık
Böbrek Ağrısını Rahatlatmak İçin 6 İçecek

Böbrek ağrısını gidermek için bol su içmeniz ve sıvı atılmasını desteklemeniz çok önemlidir. Bu aynı …

Kapat