Ana Sayfa / Yazarlar / Hero Fetö, Hero Arab.. / Oğuz CANDARLI

Hero Fetö, Hero Arab.. / Oğuz CANDARLI

Hero Fetö, Hero Arab..
Bazan gündemler haber oluşturur, bazan haberler gündem..
Haberlerle gündem oluşmasına alışkın bir toplum olduk.
Medyanın varlık amacı bu, gücü bu, silahı da bu..
Haberlerle gündem oluşmasının iyi tarafları olduğu kadar kötü, zararlı tarafları da var.
İnsanlarda, toplumlarda köklü fikirlerin, değerlerin oluşmasını, o degerler doğrultusunda, dogru-düzgün hareket edilmesini engeller. Fikirler, düşünceler, tavırlar savruk olur, oradan oraya savrulur..
Medya, haberlerle insanları, toplumları, insanî ve toplumsal değerleri çoğu zaman yaprak gibi savurur.
“…âfâkî ve siyasî boğuşmalara ve kâinatın hâdisâtına merakla dinleyerek, karışarak ruhlarını sersem ve akıllarını geveze etmişler..” Kastamonu Lahikası
Küresel medya ve onların uzantıları bu işleri cok iyi bilir..
Biz, bu hızla değisen gündemden, kalıcı bazı dersler çıkartmak durumundayız.
Son iki günde iki haber gündem oldu.
Biri, “Hero” yazan tişörtle mahkemeye çıkan Fetö’cü terörist,
digeri, dün Mescid-i Aksa avlusunda üç Filistinli sivilin şehid edilmesi ve bunu bahane ederek 1969 yılından beri ilk defa müslümanlara Mescid-i Aksa’da cuma namazına izin verilmemiş olmasına dair haberler.
Sevgili dostlar, öncelikle bir hususu ifade edeyim; kelimeler, kavramlar millidir.
Her milletin, her kültür ve medeniyetin kendine ait, kendi inanç dünyasına, ruh ve gönül dünyasına, kelime ve kavramları vardır. Her millet diline kendi ruhunu üfürür adeta.
Mesela bizde askerleri ifade eden “Alp” ve “Alperen” kavramları, batıda “şövalye” kavramı vardır.
İkisi de savaşçıdır uzaktan bakınca fakat içerikte dağlar kadar fark vardır.
Bir papazın, müthiş bir törenle içlerinden çıkmış ve kendi soylularına, krallarına, derebeylerine, kiliselerine sınırsız bir sadakatle hizmet etmiş ve etmesi umulan bir “kahramanı!” önüne oturtup haç çıkartarak; “seni şövalye ilan ediyorum.” demesiyle kutsallık kazanan bir askerle, Allah yolunda gazaya memur bir yiğidin hali, ruhu bir olabilir mi?
Bin yıldır İslama sancaktar olmuş, İ’lây-ı Kelimetullah için cenk eden askerle, güya kutsal Haçlı ordusundaki asker ve
cenk meydanlarında yaptıkları bir midir? Bosna’da savaşan soykırımcı Sırp askerlerine, Kazıklı Voyvoda’ya kahraman asker denebilir mi meselâ?
Endülüs’ü yakıp yıkanlara, birinci ve ikinci cihan harplerine katılan, en vahşi katliam, soykırım ve zulümlere imza atanlara bizim lügatımızda ve kültürümüzde “kahraman” denilebilir mi?
Denmez, denemez.
Ama Batı Kültür ve medeniyetinde bu adamlar basbaya kahraman sayılabilirler ve sayılırlar, sayıldılar, sayılıyorlar.
Bu açıdan bakınca ben Fetö’cü teröristlerin asla kahraman olamayacaklarını ama basbayağı “Hero” olduklarını düşünüyorum ve kabul ediyorum.
Onlar, kendi ülkelerine, insanlarına, değerlerine karşı hain; batı adına iş tutan, batılı sömürgeciler adına savaşan ve dolayısıyla batılının nazarında “Hero”durlar elbette.
Ve o yüzden tişörte İngilizce Hero yazıyor, kime ait oldugunu, kimin adına savaştığını, kimin adına havladığını seçtigi dil ile ifade etmiş belki de ettirilmiş. Efendileri dünyaya mesaj vermiş; “dikkat edin, onlar bizim Hero’larımız”, arkalarındayız, takipteyiz..
Mümkün mü? Elbette mümkün..
Can Dündar’ın Almanya’ya kaçtığında üzerine örtülüp fotoğrafı paylaşılan bayrakla aynı mesajı vermiyor mu “Hero” yazan tişört?
Diğer haberle bu haberin bağını kurarak bitireyim konuyu.
Son haftalarda yaşanan “Körfez Krizi” daha doğrusu Arap Krizi ile, Mescid-i Aksa’da Cuma namazı kılınamamasının bağı yok mudur?
“Hero Araplar” ergen tavırlarla birbirlerine racon kesip posta koyarken Mescid-i Aksa cemaatsiz, müslümanlar camisiz, cumasız kalıyorsa, bu krizin aktörleri kimlerin “hero”larıdır diye sormak gerekmez mi?
Hatta yüz-yüz elli yıldır, Osmanlı’nın çöküşüne, dağılmasına, İslamın ve müslümanların sahipsiz kalmasına, müslüman halk ve coğrafyaların perişan olmasına direkt ya da dolaylı hizmet eden herkes, her kesim batı dünyasının hero’su degil de nedir?
Arabistan coğrafyasına hakim olma adına Osmanlı’ya ihanet eden Şerif Hüseyin, Suud ailesi, İngiliz Hero’ları degiller miydi?
60’ta, 70’te, 80’te darbe yapıp; “bizimkliler” başardı iltifatına mazhar olanlar, 2001 krizini patlatıp ülkeyi soyanlar, Taksim Gezi Parkı kalkışmasını yapıp, havalimanı, köprü inşaatlarını durdurun diyenler batı dünyasının hero’ları degil de nedir?
15 Temmuz ihanetini planlayıp icra edenler, onlara arka çıkan, destek olanlar, mazur görenler, onlarla beraber devlet, millet, hükumet düşmanlığı pompalayanlar “Hero Senfoni Orkestrası” gibi değiller mi sizce de?
Herkesin elindeki enstrüman farklı olsa da, farklı sesler çıkartıyor gibi görünse de, aynı besteyi çalıp söylemekten başka ne anlam ifade ediyor sizce ağızları dolu dolu nefret kusan müstemleke medyası kalemşörlerinin, bazı siyasilerin, sosyal medyanın lağımlarında sesleri yankılanan fareciklerin sözleri, fikirleri?

İlginizi Çekebilir

Faiz Hastalığını İdrak Edebilmek

Devlet yöneticilerini çok fena halde yanıltıyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüden defalarca faiz belasına dikkat çekip bunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Darbecilere kıyafet modelleri / Ümit ŞİMŞEK

Darbe teşebbüsünün failleri, giyim kuşamları ve edepsizlikleriyle milletin tahammül sınırlarını zorluyorlar. İşte onlara hak ettikleri …

Kapat