Ana Sayfa / RİSALE-İ NUR & BEDİÜZZAMAN / Müdafaalar & Cevaplar / Hüsnü Bayramoğlu Ağabey Anlattı: Kadir Mısıroğlu’nun iddiası ve işin aslı!

Hüsnü Bayramoğlu Ağabey Anlattı: Kadir Mısıroğlu’nun iddiası ve işin aslı!

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

Hüsrev Altınbaşak Kadir Mısıroğlu ve Meselenin Hakikatı

Anahtar Üstadımızın Yed-i Emini Ağabeyimiz Hüsnü Bayramoğlu’nda…

Mevzu, Kadir Mısıroğlu’nun bir kitabında Hüsrev Altınbaşak Ağabeyle beraber hapis kaldığı dönemde, kaldıkları koğuşta konuştuklarını iddia ettiği meseleden çıkıyor. İddiaya göre Hüsrev Ağabey diyor ki:

“Bediüzzaman’da Sultan Reşad’dan kalma Medresetüzzehra’nın inşaat parası vardı ve bununla yaşadı.” “Vefatında da bu altınlar Hüsrev Efendiye kaldı, Hüsrev Efendi de bununla Hayrat Vakfı’nı kurdu…”

Haliyle bir kısmı doğru bir kısmı hayâlî bu iddia, Nur talebelerini rahatsız ediyor.

Mevzuun etraflıca tahlilini tarihçilere bırakıp mevzuun şahidi Hüsnü Ağabeyden dinlediğim hatırayı naklederek serrişte edilen iddialara cevap veriyorum:

1- Üstadımız Ankara’da Abdulhamid’in torununu ziyaret etmemiştir. Üstadımızın bütün Ankara ziyaretlerinde 24 saat yanında Hüsnü Bayramoğlu Ağabey vardı.. Ve kendisi böyle bir ziyaretin vuku bulmadığını ifade ediyorlar…

2- Üstadımıza tevârüs etmiş yahut almış olduğu böyle altın vs yok. Sadece cihan harbinde sürgünden sonra tayin edildiği Dar’ul-Hikmet’il-İslamiye’den aldığı maaş vardır. Bu maaş ile 1950’li senelere kadar idareli bir şekilde iktisadla imrar-ı hayat etmiştir.

Malum bu maaşın bir kısmı ile bazı eserlerini neşredip meccanen İstanbul’da dağıtmıştır. Bu yolla “Milletin parasını millete iade etmiş oluyorum” demiştir.

3- 1956’dan sonra başta Ankara ve İstanbul olmak üzere bir çok merkezde Nurlar binlerce neşredilmiş, satılmış. Satılan eserlerin kârının bir bölümü, Üstadımıza tayinat olarak takdim edilmiştir.

Bu tayinat Isparta’ya Üstadımıza gönderilir, Üstadımız da Hüsnü Bayrmoğlu Ağabeye muhafaza ettirirdi. Ve kendisine “Hüsnü, sen benim yed-i eminimsin” diye iltifat ederdi.

Üstadımızın ve o zaman bahusus vakf-ı hayat etmişlerin bütün mali hususlarını Hüsnü Ağabey takip ediyor, tayinatı da Üstadımızın tensibiyle, Tahiri ve Sungur Ağabeyler gibi Üstadımızın vekillerinin nezaretlerinde tevzi ediyordu.

4- Üstadımızın son Urfa seyahatında yine bu maddi meblağ, yed-i emin olarak Hüsnü Ağabey’de bulunuyordu. Üstadımızın vefatından sonra bu meblağı Hüsnü Ağabey, Tahiri Mutlu Ağabey ile istişare ederek Hüsrev Altınbaşak Ağabeye takdim ediyor.

İşte Kadir Mısıroğlu’nun sehven ifade ettiği yahut Hüsrev Ağabeyden yanlış anlamış olabileceği altınlar bunlardır. Bu ise tayinat parasıdır. Risale-i Nur’un satılan nüshalarının kârının %20’sine tekabül etmektedir. Bu meblağı bir poşet içerisinde Hüsnü Ağabey bizzat Husrev Efendiye takdim etmiştir. Hatta sonraki senelerde vakıfların tayinatı için bu meblağ Hüsrev Efendi’den bir kaç defa istenilmişse de Hüsrev Efendi bu meblağı Hayrat Vakfı’nın kuruluşunda istimal etmeyi daha münasib görmüştür.

5- Bir küçük hatıra daha; Üstadımız Dâr’ul Hikmet’ten aldığı maaşın son kısmını Hüsnü Ağabeye vermiş, “Hüsnü, bu benim en son kalan maaşımdır” demiş ve o reşad altınlarını Hüsnü Ağabeye hediye etmiştir.

M. Rıza Derindağ

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

İlginizi Çekebilir

Otobüste Bir Sohbet

Üniversiteden şehire geliyordum ve bu arada da Münacaat-ül Kur’an okuyordum. Yanımdaki bir bayan öğrenci merak …

Yorumlar

  1. avatar
    Ahmet Bağcı

    Kadir Mısıroğlu özür dileme olgunluğu göstermeli. Artık bu konuda ısrar ederse, yazıp söyledikleri ifira hükmünde olacak. Bu vebal ona da pek ağırdır.
    İşi inada bindirmemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Müdafaalar & Cevaplar, Nurdan Hatıralar, Yazarlar
KADİR MISIROĞLU’NUN DELİLSİZ İDDİALARINA CEVAPLAR..

KADİR MISIROĞLU'NUN DELİLSİZ İDDİALARINA CEVAPLAR.. ABDULKADİR BADILLI Hülasalı bir fezleke: Kadir Mısıroğlu'nun, Bediüzzaman hakkında hakikate, …

Kapat