Ana Sayfa / KASTAMONU / İz Bırakanlarımız / Huzur Dersleri Mukarrirlerinden Tosyalı İsmail Zühdü Efendi

Huzur Dersleri Mukarrirlerinden Tosyalı İsmail Zühdü Efendi

Bunu paylaşınız

Yazar: Ersin ÇELİK
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
İlahiyat Fakültesi

Tosyalı İsmail Zühtü Efendi

İsmail Zühtü Efendi, 1840 senesinde Kastamonu Tosya’da doğmuştur. 1869’da Mart ayında tarîk maaşına nail olup Beyazıt dersiâmı olmuştur. Ekim 1887’de dersiâmlığı yanında Şifä-i Şerif okutma vazifesini de elde etmiş ve bu vazifesi ölümüne kadar devam etmiştir.

Sudůrdan olan İsmail Zühtü Efendi talebelerine icazet vererek “mûciz” dersiãm olmuştur. İsmail Zühtü Efendi, 1880-1897 tarihleri arasında Huzur Dersleri’ne muhatap olarak iştirak etmiş, 1897 senesinde de mukarrirliğe terfi etmiş ve 18 Mart 1909 tarihinde vefat etmiştir. En son vazifesi Huzur Dersi mukarrirliği olan Zühtü Efendi’nin 13 yıl mukarrirlik görevinde bulunduğu anlaşılmaktadır. İlk maaşını 50, son maaşını ise 4490 kuruş olarak almıştır.

Mardin’in verdiği bilgilere göre Tosyalı İsmail Zühtü Efendi’nin Huzur Dersleri serüveni 16 yıl muhatap, 13 yıl da mukarrirlik olmak üzere 29 yıl devam etmiştir. Aşağıdaki tabloda onun Huzur Dersleri’ne katıldığı tarihten itibaren hangi tarihlerde hangi oturumlarda görev aldığı ve nasıl yükseldiği görülmektedir. 

Mardin, İsmail Zühtü Efendi’nin mukarrirlikten ne zaman ayrıldığına dair bir kayıt düşmese de en son 1326/1909’daki Huzur Dersleri’ne katılmış olması onun vefatına kadar (18 Mart 1325/1909) bu görevine devam ettiğini göstermektedir. İsmail Zühtü Efendi’nin Huzur Dersleri’ne iştirak ettiği yılların tamamı Sultan I. Abdülhamid Han’ın saltanatta olduğu döneme rastlanmaktadır.

“HUZUR DERSLERİ MUKARRİRLERİNDEN TOSYALI İSMAİL ZÜHTÜ EFENDİ’NİN TEFSİR METNİNİN İNCELENMESİ” adlı makaleyi indirip okumak için tıklayınız. 

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Kastamonulu Ahmed Said Efendi

AHMET SAİT EFENDİ (Kastamonulu) Kastamonu’da Nasrullah Kadı Medresesi’nde tedris-i ulûm ile meşgul sâbık Kastamonu Müftüsü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla İz Bırakanlarımız, Kastamonu Evliyaları Âlimleri
Gülhâne’nin Gülü: Kastamonulu Hasan Ünsî Efendi

Gülhâne'nin gülü: Hasan Ünsi Efendi Aydınoğlu Tekkesi'ne atandıktan sonra 41 sene mühletinde sadece üç defa …

Kapat