Ana Sayfa / GALERİ / FOTO GALERİ / Huzurlu ve Feyizli Bir Gün İçin 10 Tavsiye

Huzurlu ve Feyizli Bir Gün İçin 10 Tavsiye

Bunu paylaşınız

Günü Huzurlu Geçirmek İçin 10 Tavsiye

Huzura ulaşmak için, Allah’ı (subhanahu ve teala) hatırlamak, O’nu anmak ve daima huzurunda olduğumuzun şuurunda olmak gerekir. Zira Allah teala bir ayette şöyle buyurmaktadır;

“Onlar, inananlar ve kalpleri Allah’ı anmakla huzura kavuşanlardır. Biliniz ki kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.” (Ra’d /28)

Daha huzurlu bir gün geçirmek için neler yapılabilir, bir göz atın.

1) Güne Sabah Namazı İle Başlayın

Kendinizi daha dinç, daha sağlıklı hissetmek için uzandığınız yataklarınızdan doğrulup yorganlarınızı üzerinizden atarak size yapılan çağrıya karşılık verin.

Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyuruyor;

“Kim sabah namazını kılarsa o, Allah’ın himayesindedir.” (Hadis-i Şerif / İbni Mâce)

Allah subhanahu ve teala ise şöyle buyurmaktadır;

“Güneşin batmasından gecenin karanlığı bastırıncaya kadar (belli vakitlerde) namaz kıl. Bir de sabah namazını kıl, çünkü sabah namazı şahitlidir.” (İsra / 78)

Huzurlu bir gün geçirmek için 10 tavsiye

2) İnsanlarla İyi İlişkilerde Bulunun, Selamlaşın

Yaşadığınız olumsuzlukları bir kenara bırakın, suratınızı asmayın, daima tebessüm edin ve insanlarla selamlaşın.

Peygamber Efendimiz (salallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor;

“İnsanların Allah’a en sevimli olanı ilk önce selam verendir.” (Hadis-i Şerif / Ebu Davud)
“Tebessüm etmek sadakadır.” (Hadis-i Şerif / Buhari)

3) İnsanları Hayra Davet Edin, İman/İslam Hakkında Konuşun

Allah Teâlâ bizden sadece haramlardan sakınmamızı ve ibadetlerimizi yerine getirmemizi istemiyor. Aynı zamanda bir başkası için faydalı olmamız ve bunun için halimizle ve dilimizle çabalamamızı istiyor. 

Allah subhanahu ve teala bir ayette şöyle buyurmaktadır;

“İnanan erkekler ve kadınlar, birbirlerinin velileridir. İyiliği emrederler, kötülükten menederler” [Tevbe sûresi (9),“

Sizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü men eden bir topluluk bulunsun. (Âl-i İmrân sûresi (3), 104)

Peygamber Efendimiz de: “Kim bir dalâlete çağırır ve buna uyulursa, bu kimseye kendine uyanların günahının bir misli aynen gelir, onların günahından da bir şey eksilmez. Kim de bir hayra çağırır ve kendisine uyulursa, buna da kendine uyanların sevaplarının bir misli verilir, bu ona uyanların sevabından bir şey eksiltmez.” (Müslim, ilim, 16) buyururlar.

Elbette hayra davet edenlerin; ihlâslı, hikmetli ve merhametli olmaları beklenir. 

4) Birine Mutlaka Yardım Edip İyilikte Bulunun

Sırf Allah’ın (cc) rızasını gözeterek, muhtaca, mazluma, bir yetime yardım etmek sizi manen huzura kavuşturacaktır. Mutlaka birilerine yardım edin, zamanla bu durumdan lezzet almaya başlayacaksınız. Rabbimiz, bize kat kat fazlasıyla karşılık vereceğini açık bir şekilde söylemiştir.

“Verdiğinin kat kat fazlasını kendisine ödemesi için kim Allah’a borç vermek ister? Darlık verende bolluk verende Allah’tır. O’na döndürüleceksiniz. (Bakara / 245)

Günü Huzurlu Geçirmek İçin 10 Tavsiye

5) Vakit Namazlarınızı Huşû İçinde Eda Etmeye Çalışın

Gün içerisinde yaşamış olduğunuz stres ve sıkıntıları bir kenara bırakıp zihninizi olabildiğince dünyevi düşüncelerden arındırarak ruhen ve kalben Allah’a (cc) yönelmiş bir şekilde namaza durun. Allah’ın huzurundaysanız ve bu görüşmeden azamî istifade istifaza umuyorsanız tüm benliğinizle orada olmalısınız.

Allah teala mü’min kullarının vasıflarını sayarken namaza vurgu yaparak şöyle buyurmaktadır;

“Ve onlar ki, namazlarına devam ederler (muhafaza ederler).” (Mü’minûn / 9)

Günü Huzurlu Geçirmek İçin 10 Tavsiye

6) Az da olsa muhakkak Kur’an-ı Kerim okuyun

Müslümanların Kur’an ile değiştiği gibi hiçbir medeniyet tek bir kitapla değişmemiştir. Kur’an olağanüstü bir tesire sahiptir. En katı kalpleri yumuşatmış ve İslamla şereflenmesine vesile olmuştur. Her gün okuyacağımız Kur’an kalplerimize huzur verecektir.
Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor;

“Kur’an okuyan mü’min portakal gibidir, kokusu has tadı güzeldir. Kur’an okumayan mü’min ise hurma gibidir, kokusu yoktur tadı ise güzeldir. Kur’an okuyan münafık fesleğen gibidir, kokusu hoş fakat tadı acıdır. Kur’an okumayan münafık ebu cehil karpuzu gibidir, kokusu yoktur ve tadı acıdır.” (Hadis-i Şerif / Buhari, Tirmizi, İbni Mace, Ebu Davud)

7) Peygamberimizin sünnetini uygulamaya çalışın

İnsanlığa rahmet olarak gönderilen peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) sünnetini hayatımızda tatbik etmemizin bizi Allah’ın huzurunda daha yüksek bir mertebeye ulaştıracağı şüphesizdir. Allah (cc) Rasulüne itaat etmemizi kesin bir şekilde emretmektedir.

Allah (cc) bir ayette şöyle buyurmaktadır;

“Allah’a ve Rasulüne itaat edin. Eğer bundan yüz çevirirseniz bilin ki, elçimize düşen apaçık bir tebliğdir.” (Teğabun / 12)

Günü Huzurlu Geçirmek İçin 10 Tavsiye

8) Tefekküre alışın, Allah’a daima şükredin

Her an Allah’ın subhanahu ve teala size sunmuş olduğu nimetlerin, yarattığı sanatlı mahlûkatın farkında olup tefekkür edin. Verdiği rızıklar karşısında şükredin. Bal arısını, denizde yüzen bir gemiyi, kanatlarını çırparak uçan bir kuşu ilh. gördüğünüzde sıradan hadiselermiş gibi bakmayın ve bunların Allah’tan olduğunu düşünün ve hissedin.

Allah subhanahu ve teala bir ayette şöyle buyurmaktadır;

“Onlar; ayakta dururken, otururken, yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar, göklerin ve yerin yaratılışı hakkında derin düşünürler (ve şöyle derler); Rabbimiz, sen bunu boşuna yaratmadın. Seni tesbih ederiz, bizi cehennem azabından koru.” (Al-i İmran / 191)

9) Ailenize vakit ayırın ve onlara iyi davranın

Çalışıyorsanız, gün içerisinde yoğun iş temposundan kaynaklanan stresi eve geldiğinizde bir kenara bırakın. Ve eve girer girmez selam verin. Eşinize, anne ve babanıza çocuklarınıza tebessüm edin. Onlara ilgi gösterin, ailedekiler kendileri ile ilgilenilmesinden mutlu olur. Çocuklarınızla vakit geçirin onlarla oynayın, aile saadeti dahada artacaktır.

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor;

“En olgun imana sahip mü’min, huyu en güzel, ailesine karşı en nazik ve lütufkâr olandır.” (Hadis-i Şerif / Tirmizi, Nesai)

10) Erkenden uyuyun

Mümkün olduğunca yatsı namazınızı kıldıktan sonra uyuyun. Dışarı çıkıp geç saatlere kadar kalmayın. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar film izleyerek vs (İslami film olsa bile) vakit geçirmeyin. Hayatınızı düzene sokmak için bunu yapmalısınız.
Her namazın ardından ve uyumadan evvel, bu duayı okuyun;

“Allah’ım senden faydalı bir ilim, saf ve temiz bir rızık ve katında makbul olan bir amel isterim.” (Hadis-i Şerif / İbni Mâce)

Günü Huzurlu Geçirmek İçin 10 Tavsiye

suffagah.com ‘dan emrullah tarafından hazırlanmış, bazı bölümleri değiştirilmiştir.

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Evliyalar Diyarının Pîri

Mustafa Cambaz Evliyalar şehri Kastamonu’nun tarihi ve kültürel dokusunun en önemli değerlerinden biri Şeyh Şaban-ı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla FOTO GALERİ
11 Maddede Evlâdın Annesine ve Babasına Karşı Edebi

Purkusur tarafından hazırlanmıştır. “Bismillâhirrahmânirrahim.” Ebu Hureyre (Radyallâhu Anh)  şöyle dedi: Bir adam: -“Ya Rasûlallah! Kendisine güzel …

Kapat