Ana Sayfa / Yazarlar / İhlâs, Uhuvvet, İttihad / Hasan ERDOĞAN

İhlâs, Uhuvvet, İttihad / Hasan ERDOĞAN

Bugün temaşa ve tefekkür ve de ders için Mudanya’da kardeşler ve abilerle beraber olduk. Elhamdulillah maddi manevi istifade ettim.

İhlas, uhuvvet ve ittihad mevzuunda mütalaa ve mulahaza edildi. Ben şahsen çok istifade ettim. Bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Esas olarak önce nur cemaati içinde tam ittifak ittihad ve İhlas esasları tam tatbik etmek elzem.

Alemi İslâm’ın kilidi Türkiye olmak hasebiyle ittihad-ı İslâm için bunun tahakkuku şart ve elzem. Hâl-i âlem bunu isbat  ediyor.

İşte Arakan; büyük bir zulüm altında inliyor. Bir tek Türkiye sahib  çıkıyor. Maalesef… Bu zulme sessiz kalmak elbette büyük mesuliyet. Hatta musibete mustehak olmak gibi dehsetli bir netice verebilir.

ABD de son Kasırgalar bir ikaz olduğu aşikâr. Çünkü âlemi İslâm’a aleni adavet ve işgal ve de fitne ateşini atanlar ABD -İng -İsraildir. Elbette bu dünyada da tokat yiyecekler inşaallah.

Bediüzzaman Said Nursi r.a. Hz.lerinin yüz yıl önce müjdesini verdiği “..Avrupa bir islam devletine hamiledir. Bir gün doğuracak” sözünün tahakkuk etmemesi öncelikle Risale-i Nur cemaatinin, sonra iki milyara yakın İslam dünyasının İhlas, ittihad, ittifak; hubbu cah ve enaniyetten tecerrüd edemesindendir. Kanaati acizanem budur. Hem İhlas Risalelerinde geçen “men talebe vecedde vecede” yâni; İhlas ile kim ne isterse ALLAH c.c. verir.” Şerde bile olsa.

Demek ki biz ittihad, ittifak ve İhlas düsturlarını yerine getirmiyoruz. Yani bu dünyada câri ADETULLAH kanunlarına uymuyoruz. Bu itibarla iki milyara yakın İslam âlemi bu zillet  ile yaşamaya mecbur oluyor.

M.Feyzi Ef.r.aleyh “Karşıda düşman varken simit kavgası olmaz. İhlas Risalesi okumakla İhlaslı olunmaz.” buyurdukları hikmetli sözleri ile bu hale işaret ederlerdi.

Müslümanların dünya malına sevgi,zevki ve sefaya düşkünlük,  hırs gibi kötü ahlak sahibi olması bu zilletin sebeblerinden .

15 yıldır Ak Parti iktidarı Müslümanlara tam rahat hayat sunmakta. Bu dünyada Müslümana rahat yaramaz, rehavete atar. Bu da benlik, enaniyet, gurur, kibir ve bencillik gibi insanı sukut ettiren zelil hallere düşürür. Hem dünyada hem ahirette.

Allah c.c. hakkıyla İSLÂM’ı yaşayan kullarından eylesin.

AMİN Elfu elfi AMİN.

Yazar : Hasan ERDOĞAN

1957 Kastamonu doğumlu. İlk orta lise öğrenimini Kastamonu'da, yüksek öğrenimini Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Bl.1975-1981'de tamamladı. 1979'da sıkıyönetim ve Ecevit zamanında tutuklandı. 12 gün Kastamonu Cezaevinde, 60 gün Mamak Askeri Cezaevinde zahiren suçsuz yattı. Ve siyaseti bırakıp bir tarikata bağlanma kararı aldı. 1979 sonbaharında M.FEYZI Efendi r.aleyh'i ve dolayısıyla Risale-i Nur'u ve dershaneleri tanıdı. 12 eylül darbesinde sonra NURCU'LUKTAN tutuklandı. İnayet-i İlahi ile 4.gün tahliye edildi, 6.6.1981'de o dönemdeki ilk beraat ve eserlerin iade kararını aldı. Askerlik görevini Kıbrıs'ta sakıncalı Asteğmen olarak tamamladı. Yongapan. A.Ş muhasebede işe başladı. Askerde evlendi 3 kızı 1 oğlu oldu.1989-1990 arası 3 donem Kastamonu Meslek Yüksek Okulu'nda işletme finansmanı ve borçlar hukuku dersi verdi. 1991'de gazeteciliğe başladı, sarı basın kartı aldı. 1994-1996 yıllarında İstanbul'da Damanyolu Tv'de çalıştı. Uyuşamayıp ayrıldı. Ve cep telefonu bayiliği yaptı. Biricik oğlu M.FEYZI'nin 13.5 yaşında vefatıyla 2003'te ticareti bırakıp bir nevi inzivaya çekildi. Kısa süreli bazı gazetelerde çalıştı. Çeşitli makaleleri yayınlandı. "Hür adam" filminde fahri danışmanlık yaptı. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema dalinda Yüksek lisans yapıyor. M.FEYZI Efendi r.aleyh'den duyduklarını kitap ve belgesel, Bediüzzaman Said Nursi hazretleri r.a film ve dizi yapma gayretinde.

Web Sitesi
Tüm Yazıları Göster

İlginizi Çekebilir

Allah’ı tanıma ve tanıtma, Bediüzzaman tedkikleri – 1 / Prof. Dr. Himmet UÇ

Allah’ın binbir ismi var, esmaül hüsnası var, altı da esma-i sitte var. Bir çok isimleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
İkiz Kuleleri Kim Niçin Uçurdu? / Vehbi KARA

Dünyanın en büyük sahtekarlıklarından birisi ve dönüm noktası 11 Eylül saldırısıdır. Öyle ki bu saldırıdan …

Kapat