Ana Sayfa / HABERLER & Yorumlar / İzmir’de Yeni Medrese Dualarla Açıldı

İzmir’de Yeni Medrese Dualarla Açıldı

İzmir Risale-i Nur medresesi dualarla açıldı

Türkiye’den ve İzmir’den bini aşkın misafirin iştirakiyle gerçekleştirilen açılış merasimine, Prof. Ahmet Akgündüz’ün yaptığı dersle başlandı.

Dini tahrip eden cereyanlara karşı Risale-i Nur muazzam bir set

Sünühat ve İçtihad risalelerinden okuyan Akgündüz hoca, “Kur’an Müslümanlığı” adı altında dini tahrip eden cereyanlara karşı Risale-i Nur’un muazzam bir set olduğunu nazara verdi.

İz­mir be­nim na­za­rım­da çok mühimdir

Açılış konuşmasını İzmir Eğitim ve Hizmet Vakfı (İZEV) Mütevelli Heyet başkanı Ömer Özcan yaptı.

İman/Kur’an hizmetlerine İzmir’in diğer yerlere göre daha ziyade muhtaç olduğunu ifade eden Ömer ÖzcanSaid Nursi hazretlerinin de buna işaret ettiğini; 1956 yılında kendisini Isparta’da ziyarete gelen İzmirlilere Hz. Üstad’ın söylediği şu sözlerle ifade etti:

“Kar­de­şlerim! İz­mir be­nim na­za­rım­da çok mühimdir. Çün­kü İz­mir, Or­ta Do­ğu’da ve Balkan­lar’da ma­son­la­rın mer­ke­zi­dir. İz­mir tica­rî bir mer­kez ola­rak Ana­do­lu’ya ahlaksızlığı ya­yan bir merkezdir. Eğer ora­da Ah­met Fey­zi ve siz­ler ol­ma­say­dı­nız, benim İzmir’e gel­mem la­zım­dı.”

Açılışı yapılan Medrese-i Nuriyenin, Hz. Üstad’ın işaret ettiği gibi, ahlaksızlık ve inkâr tufanına karşı İzmirliler için bir Sefine-i Nuh vazifesi göreceğini söyleyen Ömer Özcan, İzmir’de bu binadan başka Kınık’tan Ödemiş’e kadar hemen bütün merkez ve taşra ilçelerinde çok sayıda Risale-i Nur dersanelerinin bulunduğunu belirtti. Özcan daha sonra 10 katlı dersane hakkında teknik bilgiler verdi.

Duygusal anlar

Şerafeddin Kartal ağabey de, İzmir hizmetlerinin önemini hatırlatarak geçmişte yaşadığı hizmet hatıralarından nakletti. Şerafeddin ağabey, hizmetlerin nereden nereye geldiğini anlatırken duygulu anlar yaşındı.

İzmirli Çantacı Necmi İlgen ağabey de gözyaşlarını tutamayarak İzmir’de ilk Risale-i Nur hizmetlerinin nasıl başladığını, çekilen sıkıntıları, bu günlere nasıl gelindiğini, İzmir’in en önemli mevkiinde bulunan bu hizmet binasının çok hayırlı hizmetlere vesile olacağını anlattı.

Feyzi Allahverdi ise, Ankara’da merhum Bayram Yüksel ağabeyin bütün Türkiye’ye örnek teşkil eden dersane hizmetlerinin nasıl başladığını anlattı. Feyzi ağabey Bayram ağabeyle beraber yaşadıkları hizmet hatıralarından da anlattı.

Avukat Gültekin Sarıgül de geçmişte bir müddet İzmir’de yaşadığını hatırlatarak İzmirli eski ağabeylerden, onların fedakârlıklarından, kahramanlıklarından bahsetti, bilhassa Ahmed Feyzi Kul ağabeyden hatıralar anlattı.

Son olarak Abdurrahman Aras hoca efendi dünya çapında gelişen Risale-i Nur hizmetlerinden örnekler verdi.

Diyarbakırlı Mehmet Emin Mülayim hoca efendinin okuduğu Kur’an tilavetinden sonra, Abdurrahman Aras hoca efendinin yaptığı dua ile açılış merasimi sona erdi.

Daha sonra misafirlere yemek ve çay ikram edildi.

***

Kaynak: Risalehaber.com

İlginizi Çekebilir

Demir Eksikliğini Önlemenin Kolay Yolları

Türkiyede eksikliği en fazla görülen ve takviyesi gerçekleştirilen minerallerin başında demir gelmektedir. Yapılan çalışmalara göre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla HABERLER & Yorumlar
Hüsnü Bayramoğlu Ağabey’den Cumhurbaşkanlığı Seçimine Dair Açıklama

Hüsnü Bayramoğlu Ağabey'den Cumhurbaşkanlığı Seçim Açıklaması بِاسْمِهِ سُبْحَانَهُ Evvela: Kıymettar şuhur-u selâsenizi ve içindeki leyale-i …

Kapat