Ana Sayfa / Yazarlar / Kalender

Kalender

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

1981 Yılı’nın Aralık ayıydı zannedersem.. İnebolu’nun şirin köyü Deliktaş’ta genç bir öğretmenim. Köyümüzün muhtarı merhum Ahmet Ünlü’yle köy kooparatifi ile ilgili bir işlem için Kastamonu’ya geldik. Kaldığımız otelin resepsiyonunda dinlenirken yanımda oturan ve sürekli bir şeyler yazan orta yaşlarda bir beyefendi dikkatimi çekti. Göz ucuyla baktım, şiir yazıyor. O da benim ilgimi farketti ki bana dönerek; “Delikanlı tanışalım” dedi. “Ben Erzurum eski senatörü Hilmi Nalbantoğlu. (O zaman mecliste denetleyici bir senato vardı) Şu an Daday Ballıdağ Verem hastanesinin müteahhatliğini yapıyorum. Gördüğün gibi şiir de yazarım arada” dedi.. Ben de kendimi tanıttım, ilgiyle dinledi. Sorunlarımızı anlattım, çözümler önerdi.. “Müşkül durumda hissediyorum kendimi” deyince biraz düşündükten sonra: “Kalender gözle bak olaylara, müşküller dert olmaktan çıkar o zaman. Dur sana bir şiir yazayım” diyerek yazmaya başladı:

KALENDER

Dert mi ettin içine her müşkülü?
Biz müşkülü zevk edenlerdeniz.
Bulur isek yeriz elbet keşkülü,
Soğan ekmeği nimet bilenlerdeniz.
Her işte ”Allah kerim!” diyenlerdeniz.
Kerimin kuyusu olsa da derin,
Biz o kuyuya çıkrık çelebilerdeniz..

Bu kısa ve özlü şiir hayat felsefeme yeni bir anlam katmıştı. Kendisi siyasi düşüncelerime zıt bir kutuptandı, CHP’liydi. Ama onu tanıdıktan sonra insanları aynı kategoride değerlendirmenin, peşin fikirliliğin aslında büyük bir fakirlik olduğunu anladım..

İnşa ettiği, cennet Daday ormanlarının içindeki hastane Türkiye’nin dört bir yanından gelen hastalara yillarca şifa dağıttıktan sonra kaderine terkedilerek harabeye dönmüş durumda.. Ballıdağ’a yazdığı şiiri o gece okumuştu, bir destan tadındaydı..

Merhum Hilmi Nalbantoğlu’nu iyi ki tanımışım. O kısa fakat özlü sohbetimizde ’12 Eylül Darbesinin şimdi iyi görünse de yıllar sonra nelere malolacağını anlattığında inanmanıştım, haklıymış..

Her insanın eksikleri, hataları olabilir elbette. Ben kedisinin bu vatanın milli, dini ve ahlaki değerlerine sahip bir memleket sevdalısı olduğuna şahidim.

Şiirlerini bir kitapta toplamış, Kalender şiiri o kitapta var mı bilmem. Ama en kısa zamanda almam gerek bu kitabı.
Mekanı cennet olsun..

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

İlginizi Çekebilir

Otobüste Bir Sohbet

Üniversiteden şehire geliyordum ve bu arada da Münacaat-ül Kur’an okuyordum. Yanımdaki bir bayan öğrenci merak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Bir kimsenin kâfir veya münâfık olduğu zannında bulunmak kişiyi dinden çıkarır mı?

Soru: Hükümde bulunmadan ve tekfir etmeden bir kişinin kafir veya münafık olduğu zannında bulunmak kişiyi …

Kapat