Ana Sayfa / Yazarlar / Kastamonu: Gezdim, Gördüm, Yazdım

Kastamonu: Gezdim, Gördüm, Yazdım

Bunu paylaşınız

8 TEMMUZ PAZAR GÜNÜ KASTAMONU NASRULLAH CAMİİ’NDE “Abdullah Yeğîn abi ( rahmetullahi aleyhin ) başlattığı ve vefatının 2.yılına tevafuk eden “Mevlid”e katıldım. Câmi doldu. Lâkin bazı cemaatler ve halkın çoğu yoktu. Hüsnü Bayramoğlu abi de vardı. Orada gördüm. İştirak edeceğini duymamıştım. Protokolden kimse yoktu. Her sene olan belediye başkanı da yoktu.
 M.Feyzi ef.r.aleyhin bize hep tavsiye ettiği birlik beraberlik yoktu.Maalesef ve maatteessüf. 
Bu Kastamonu’nun kaderi gibi. Hz.pir Şeyh Şa’ban-ı Veli k.s,  Bediüzzaman Said Nursi r.a.hazretlerine ve M.Feyzi ef.r.aleyh gibi âlim -veli zâtların kıymetini bilmemiş hatta bed-kötü muamele etmiş Kastamonu halkının çoğu. Bu yüzden maddi ve manevi kalkınma olmamış ve olmuyor maalesef.  Acı gerçek bu.
Çok yerde olduğu gibi Kastamonu’da da dünya menfaati önde.Köyler çok katlı binalar ile dolmuş. Şehre her yönden girerken acube-i hilkat gibi binalar  kazık gibi semaya yükseliyor.
Hadis-i Şerif de buyurulan:”Ahir zamanda köydeki çobanlar yüksek binalar yapacak “Mealindeki mânâ tahakkuk etmiş. . Menfaati yoksa aramaz sormaz selam bile vermez bir hal almış. Dedikodu,gıybet, hased gırla  gidiyor.  Maalesef çoğu yerde bu gibi haller var. Mal makam ve kadın ve dünyevîleşme Hafazanallah. 
Benim bir sebebi hicretim de bunlardı.Halâ devam ediyor. Maalesef çok acı…
M.Feyzi ef.r.aleyh “Manevî hava bozulunca manevî hava da bozulur ” derdi.
Bir de “-Kastamonu’ya nazar değdi gardaşım “derlerdi. 
İNŞAALLAH bir zaman 7 medrese ve 12 tarikatın Tekkesi bulunan bu mübarek belde eski haşmet ve izzetine kavuşur. 
Kastamonu memleketim.Acı da olsa bu gerçeği söylemek zorundayım. 
Seçim sonuçları enteresan. Hiç sevilmeyen ama liste başı olarak 5. defa seçilen.  Ve bu yüzden yıllar sonra chp milletvekili  çıkardı.(hem de militan birini)Çok  yazık. 
Bir de elit ve zengin tabaka bir menfaati varsa sağ-sol, dindar -mindar demez birleşir. Ehli ilim ve ehl-i iman ise birbiri ile uğraşır. Ve o hal ile az ehl-i dalalete mağlup olur. Ve oluyor işte. Ama bu hal ehl-i imanın uyanmasına yetmiyor.  Ne acı bir şey. 
Benim gibi çokları FETÖ ile ciddi mücadele edilmediği, bir çok kripto FETÖ’cünün korunduğu ve kollandığı kanaati hakim.
MHP’NİN merkezdeki kuvveti İyi partiye oy vererek chp ye militan bir milletvekili kazandırmasınav dolayı sağduyulu chp’li bile pişman. Ama” İyi”ciler memnun. Acib bir şey. 
Bir de beni hayrette bırakan: M.Feyzi ef.r.aleyhin sohbetlerinde bulunan birinin ifrat bir tarzda Bediüzzaman Said Nursi r.a Hz.lerinin Kastamonu’ya M.Feyzi ef.r.aleyhden ders almaya geldi, talebe hocanın yanına gider”demesi.  
Ben ne kadar çok defa M.Feyzi ef.r.aleyhin”-Üstad Bediüzzaman Hz.lerinin bir arslandı, biz kedi gibi yanında olduk.Ayağının tırnağı olamayız ” sözünü herkes biliyor. Ama o zât akademisyen olduğu halde ısrarla devam etti. Çok üzüldüm. Babası (Rahmetullahi aleyh) Bediüzzaman Said Nursi r.a Hz.lerini görmüş M.Feyzi ef.r.aleyhe sadık bir zât idi.
Bir de  kırk yıllık bazı dostlarımın vefasızlığı beni çok üzdü. 
Bütün bunlar bize bir hakikatı haykırıyor “- dünya ve dünyevî dostlar ancak kabir kapısına kadardır.”Bediüzzaman Said Nursi r.a.
Dost doğru söyler. Acı da olsa. 
Bunlar benim derdim.  Sizleri de ortak ettim. Kusur etti isek Affola. 
Selam ve dua ile saygılar. 

Yazar : Hasan ERDOĞAN

1957 Kastamonu doğumlu. İlk orta lise öğrenimini Kastamonu'da, yüksek öğrenimini Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Bl.1975-1981'de tamamladı. 1979'da sıkıyönetim ve Ecevit zamanında tutuklandı. 12 gün Kastamonu Cezaevinde, 60 gün Mamak Askeri Cezaevinde zahiren suçsuz yattı. Ve siyaseti bırakıp bir tarikata bağlanma kararı aldı. 1979 sonbaharında M.FEYZI Efendi r.aleyh'i ve dolayısıyla Risale-i Nur'u ve dershaneleri tanıdı. 12 eylül darbesinde sonra NURCU'LUKTAN tutuklandı. İnayet-i İlahi ile 4.gün tahliye edildi, 6.6.1981'de o dönemdeki ilk beraat ve eserlerin iade kararını aldı. Askerlik görevini Kıbrıs'ta sakıncalı Asteğmen olarak tamamladı. Yongapan. A.Ş muhasebede işe başladı. Askerde evlendi 3 kızı 1 oğlu oldu.1989-1990 arası 3 donem Kastamonu Meslek Yüksek Okulu'nda işletme finansmanı ve borçlar hukuku dersi verdi. 1991'de gazeteciliğe başladı, sarı basın kartı aldı. 1994-1996 yıllarında İstanbul'da Damanyolu Tv'de çalıştı. Uyuşamayıp ayrıldı. Ve cep telefonu bayiliği yaptı. Biricik oğlu M.FEYZI'nin 13.5 yaşında vefatıyla 2003'te ticareti bırakıp bir nevi inzivaya çekildi. Kısa süreli bazı gazetelerde çalıştı. Çeşitli makaleleri yayınlandı. "Hür adam" filminde fahri danışmanlık yaptı. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema dalinda Yüksek lisans yapıyor. M.FEYZI Efendi r.aleyh'den duyduklarını kitap ve belgesel, Bediüzzaman Said Nursi hazretleri r.a film ve dizi yapma gayretinde.

Web Sitesi
Tüm Yazıları Göster
Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

İttihad-ı Muhammedî ve Bediüzzaman

Cem‘iyyet-i Muhammediyye olarak da adlandırılan fırka, Otuzbir Mart Vak‘ası’ndan (13 Nisan 1909) on gün kadar …

4 Yorumlar

 1. avatar
  Cemil Kargın

  Hasan Bey,
  Kusura bakmayın, birlik olmak gerektiği fikriniz isabetli olmakla beraber, Kastamonu halkının ulemaya saygılı olmadığı fikrinin hiç bir dayanağı yok. Resmi tavırları ve üç beş kişinin olumsuz hareketini bir memlekete mal etnek çirkin bir suçlama.
  Kastamonu halkının kâhir ekseriyeti Bediüzzaman’a tam sahip çıkmıştır hem de devlet baskısına ve propagandasna rağmen. Diğer zatlara da… Hatta bu manada benzeri de azdır. Bu sitedeki bilgiler isabetsizliğinizi ispata yeter.
  Ayrıca verdiğiniz bazı ayrıntılarla kanaatleriniz çelişmiş. Hem bilgiler de hatalı. Mesela medrese sayısını nasıl 7’ye indirdiniz?
  Şahsi hissiyatınızı gerçek gibi sunmayın.

 2. avatar
  Tarık Bilgin

  Çamur at izi kalsın… gazetecilik mesleği değil mi pireyi deve yapan… bu şekilde gerçek olan durumları kendi fikirleriyle veya düşünceleriyle gerçek olmayan durumlara çevirenleri Cenab ı Hak a havale ediyorum… Bediüzzaman ve M. Feyzi efendiye kurban olsunlar… Üstad Türkiye yi Feyzi efendide Kastamonu yu terketmemiş… siz resmen kolay olanı seçip kaçmışsınız… ilk önce insan ben Üstadı ve talebeleri tatbik ediyormuyum diye ona baksın… yoksa kuru bilgi kitapda da var…

 3. avatar

  Kastamonu halkı hakkında yazdıklarınız kesinlikle yanlış. Fakat bazı kişi ve gruplar konusundaki görüşlerinize tamamen katılıyorum. Zaten halk da onları kabullenmiyor. Onlarsa kendi kifayetsizliklerini ve Kastamonuya karşı sevgisizliklerini düşünmeyip halkı suçluyorlar.
  Peki Kastamonunun yetişmiş evlatları nerede?

 4. avatar
  Hasan Erdoğan

  Yazımı tenkit eden kardeşler. Ben bir Kastamonu lu olarak maddi manevi terakkisi için başka yerde de olan fakat bizde daha çok olan hastalıkları yazdım ki care bulalım. Bunu yazan yok. Teşhis olmadan tedavi olmaz.Bunları sonraki yazımda değineceğim inşaallah. 7 medrese den bugün nasrullah ismail bey ce Ağaimaret var. 12 tekkeden bir Hz. Pir kalmış. Bahsettigim zâtlara nasıl davranıldığı hayatlarını anlatan kitaplar da var. Ha bir de çok baskı görmüş zulüm görmüş sindirilmis ve has Kastamonu lu pek kalmamış….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Osmanlı’dan Günümüze Su Yolları ve Kanal İstanbul / Vehbi KARA

Osmanlı Devleti, denizciliğe verdiği önem sayesinde dünyanın en güçlü devleti haline gelmişti. Sadece Karadeniz değil …

Kapat