Ana Sayfa / HABERLER & Yorumlar / Kastamonu’dan gönderilen şifa: Aslankuyruğu

Kastamonu’dan gönderilen şifa: Aslankuyruğu

Fitoterapist Dr. Muammer Yıldız, bir program çekimi için gittiği Kastamonu’da, aslankuyruğu bitkisinin varlığını tespit etti.

Latincedeki ismi Leonurus Cardiaca olan Aslankuyruğu bitkisi, geleneksel tıbbın yanı sıra modern tıpta da yaygın olarak kullanılan bir bitki.
Şifası tüm dünya tarafından bilinen Aslankuyruğu bitkisinin en yaygın kullanım alanı kardiyolojik hastalıklar, yani kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları.
YÜKSEK TANSİYONU PROBLEMİNE SON
Dr. Yıldız, Aslankuyruğu bitkisin kalp kapakçıklarını güçlendirici etkisi ve idrar söktürücü özelliği sayesinde kalp hastalarının sıklıkla karşılaştıkları yüksek tansiyon probleminin ortadan kaldırdığını bu nedenle Leonurus Cardiaca’nın kalp hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanıldığını belirtti.

Özellikle sulak arazileri seven aslankuyruğu bitkisi Geleneksel tıpta yaprakları ve çiçekleri çay şeklinde içilerek kullanılıyor. Modern tıpta ise Leonurus Cardiaca özel ekstraksiyon yöntemlerinden geçirildikten sonra ilaç hammaddesi olarak tıbbın hizmetine sunuluyor.

“ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
Dr. Yıldız, “Aslankuyruğunun Kastamonu’da yetişiyor olması Türkiye’nin birçok bölgesinde, tarımının kolaylıkla yapılabileceğinin de ispatıdır. Aslankuyruğu yani tıptaki bilinen adıyla Leonurus Cardiaca yetkililerin yönlendirmesi ile tarımı yapıldığı takdirde ülke ekonomisine büyük katkısı olabilecek şifalı bitkilerimizden sadece biri, belki de en önemlilerinden biri” dedi.
Dr. Yıldız, Türkiye’nin endemik bitkiler açısından oldukça zengin olduğunu, Türkiye’de yetişen endemik bitkilerin tüm Avrupa Kıtası’nda yetişenlerin tamamından daha fazla olduğunu, bu gerçeğin göz önünde bulundurularak özellikle üniversitelerin bu alanda daha fazla çalışmalar yapması gerektiğini ifade etti.
Hekimzade

İlginizi Çekebilir

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kabak Çekirdeği Faydaları Hakkında Bilgi Kabak çekirdeği; yediğimiz besinler arasında beslenme değeri en güçlü yiyeceklerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla HABERLER & Yorumlar, Sağlık
Ayva Ekşisi Tarifi

Ayva Ekşisi Tarifi Hakkında Bilgi Nar ekşisi, sumak veya limon kullanılan her yerde rahatlıkla kullanılabilecek …

Kapat