Ana Sayfa / Yazarlar / Kıyamet kopmamış ve mahşer kurulmamışken Miraç’ta Peygamberimiz (asv) cennet ve cehennem ehlinin hallerini nasıl görmüştür?

Kıyamet kopmamış ve mahşer kurulmamışken Miraç’ta Peygamberimiz (asv) cennet ve cehennem ehlinin hallerini nasıl görmüştür?

Bunu paylaşınız

Ehl-i sünnetin kabulüne göre, mekan olarak cennet ve cehennem yaratılmışlardır ve mevcutturlar. Ancak şu anda her ikisinde de insanlar yoktur. Kıyametin kopması ve herkesin hesabının görülmesinden sonra, her biri kendine münasip sakinlerine kavuşacaktır.

Peygamber Efendimiz (asv)’in Miraç’ta cennet ve cehennem ehillerini görmesi ise, (Allahu A’lem) Bunların gelecekteki hallerinin kendisine gösterilmesinden ibarettir. Çünkü Cenab-ı Hakk’ın her şeyi kuşatan bir ilmi vardır. Bir kısım bilim kurgu filmlerinde, geleceğin dünyası hayali bir tarzda gözler önüne serildiği gibi, bu olayda da cennet ve cehennemin gelecekteki halleri Peygamber Efendimiz (asv)’e birer manzara şeklinde gösterilmiştir.  

Geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek şeklindeki bir ayırım, zaman ve mekanlarla kayıtlı olan biz insanlara göredir. Zamanı ve mekanı yaratan Zat’a nispetle ise, böyle bir ayırım söz konusu değildir.

Prof. Dr. Şadi Eren 
Sorularla İslamiyet

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Allah Onları Kahretsin!

… Onlar (münafıklar) düşmandırlar, bu yüzden onlardan kaçınıp-sakının. Allah onları kahretsin; nasıl da çevriliyorlar. (Münafikun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Hangi Yol?

Nefsinin bencil tutkularını gözeterek, kısacık süren dünya hayatına yönelen insan, olayları biraz akılcı değerlendirerek gerçekleri …

Kapat