Ana Sayfa / HABERLER & Yorumlar / Kuru Soğanın Faydaları

Kuru Soğanın Faydaları

Soğanın Faydaları Hakkında Bilgi

Soğanın Faydaları Hakkında Bilgi

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğan, eski çağlardaki inanışlara göre büyüden ve şeytanlardan korunmak için kullanılmıştır. Bu amaçlarla evin içerisine konularak bir zırh oluşturduğuna inanılmıştır. Yine orta çağda, evde soğan bulundurmak ve soğan yemenin kolera ve veba gibi hastalıklara karşı faydalı olduğuna inanılmıştır. İşin açıkçası bunların bilimsel bazı yönleri tespit edilmiştir. Geçmiş çağlarda, astım, nefes darlığı ve grip gibi hastalıklar kötü ruhlara bağlanmıştır. Bu noktada, soğan tüketmek ve hatta odaya kesilmiş soğanlar bırakmanın kötü ruhlarla ilgisi yoktur ancak nefes açıcı ve mikrop kırıcı etkisi nedeniyle bir takım etkileri olmuştur. Yapılan bir araştırmada gerçekten de bir odada bekletilmiş soğan dilimlerinin mikroskop altında incelenmesi sonucu soğan dilimlerinin havada bulunan grip virüsü gibi mikropları hapsettiği görülmüştür. Buradan iki önemli kuralı anlıyoruz. Birincisi odaya soğan koymanın grip engelleyici etkisi var. İkincisi ise dilimlenmiş soğanlar eğer yenerek tüketilecekse asla dışarıda bekletilmemeli!

Kuru soğan, besin açısından yoğun bir besindir; yani, kalori miktarı düşük olmakla birlikte, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi yararlı besin maddeleri açısından zengindir Bir bardak doğranmış soğan yaklaşık 64 kalori, 15 gram karbonhidrat, 0 gram yağ, 0 gram kolesterol, 3 gram lif, 7 gram şeker, 2 gram protein C vitamini, vitamin B-6 ve manganez içerir. Soğanlar ayrıca az miktarda kalsiyum, demir, folat, magnezyum, fosfor ve potasyum ve kuarsetin ve kükürt gibi antioksidan etkili bileşikler içerir. Gelelim soğanın faydaları’na

Genel anlamda soğan; diyabet ve kalp hastalıklarının önlenmesinde etkili ve cilt ve saç sağlığı için faydalı bitkiler arasındadır.

Kansere karşı kuru soğanın faydaları: Diğer Allium ailesine mensup; sarımsak ve pırasa gibi soğan da kanser, özellikle de mide ve kolorektal kanserler ile ilgili olarak geniş çapta incelenmiştir. İçerdiği kükürtlü bileşiklerin kanseri önlediği, tümör büyümesini yavaşlattığı ve serbest radikal oluşumunu azalttığı yönündedir. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından zengin olması da bu duruma katkı sağlamaktadır. Zengin bir lif kaynağı olmasından dolayı da kolon kanserine karşı koruyucudur. Yapılan bazı araştırmalarda; soğan, sarımsak ve pırasa gibi besinleri tüketen erkeklerde prostat kanserinin daha az görüldüğü tespit edilmiştir. Benzer bir durum özofagus ve mide kanseri içinde geçerlidir.

Soğanda bulunan folat, homosisteinin fazla oluşmasını önleyerek, uykusuzluk, depresyon gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

Soğanın faydaları arasında ayrıca; hafızaya iyi gelmesi, sinir sistemine faydaları, damar sertliğini önleyici etkisi sayılabilir. Her gün orta boy bir kuru soğanın tüketilmesi önerilmektedir. Mide sorunları olanlar soğanı az miktarda pişirerek tüketebilirler. Soğan kemik erimesine karşı da önleyici bir besindir. Ağrı azaltıcı etkisi vardır. İltihap atıcı bir besindir. Geleneksel şifacılıkta yaralara harici olarak uygulaması da görülmüştür.

Bazı durumlarda hamile kalmak isteyen bayanlara soğan kürü önerilmiştir. 

Kuru Soğan Nasıl Tüketilmeli?

Soğanın en faydalı kısmının dış kısımlarına doğru kabuk kısmın hemen altındaki kısım olduğu söylenmektedir. Çünkü bu kısım flavonoid bakımından çok zengindir. Soğan aynı zamanda quercetin isimli antioksidan bir madde açısından da zengindir. Bu madde ısı ile bozulmaz ancak soğanı pişirirken çok ve yüksek ateşte pişirmemek, az miktarda pişirmek tavsiye edilmektedir.

***

Kırmızı Soğan-Mor Soğan Faydaları

Kırmızı Soğan-Mor Soğan Faydaları

Kırmızı Soğan (Mor Soğan) Nedir?

Kırmızı soğan mor soğan olarak da bilinen bir soğan türüdür. Bir yemek kaşığı kırmızı soğan sadece 4 kaloridir. Küçük boy kırmızı soğan sadece 28 kaloridir ve günlük C vitamini ihtiyacının % 9’unu karşılayabilir.

Kırmızı Soğanın Faydaları

Kırmızı soğan; antosiyanin adı verilen kükürtlü bileşikler bakımından bakımından zengindir. Soğan türlerinin kendine keskin tadına ve kokusuna neden olan bu bileşikler yapılan araştırmalara göre hücre hasarının önlenmesinden, kalp sağlığına kadar bir takım faydalar gösterebilir. Ayrıca güçlü bir doğal mikrop öldürücü özellikleri vardır. Mor soğan içinde bulunan quercetin isimli bir antioksidan ve bir anti-inflamatuar gibi hareket ederek, kanser ve kalp rahatsızlığı risklerinin azaltımasına yardımcı olur. 2004 yılında “Asya Pasifikli Kanser Önleme Ajansı Dergisi” nde yayınlanan bir makaleye göre, soğanlarda bulunan kükürt bileşikleri, tümörlerin büyümesini ve yayılımını en aza indirgeyerek kanser riskinizi azaltabilir.

Mor soğan ayrıca iyi bir kan temizleyicidir. Kandaki iltihapların azaltılması, kolesterolün düşürülmesi, kan pıhtılaşmasının önüne geçilmesi için tüketilebilecek besinlerdendir.

2010’da “Environmental Health Insights” gazetesinde yayınlanan bir makaleye göre, hafif pişmiş soğan yemek kan şekerinizi düşürmenize yardımcı olabilir. Bu çalışmada şeker hastalarının açlık kan şekeri seviyeleri, 100 gram sunumdan dört saat sonra test edildi ve kan şeker seviyesinin normal değerlere indiği görüldü.. Aralık 2006’da “İnsan Beslenmesindeki Bitki Gıdaları” nda yayınlanan bir hayvan araştırması, soğan tüketiminin trigliseritlerin düşürülmesine yardımcı olabileceğini ve yüksek yağlı bir diyeti yiyen diğer kalp hastalıkları risk faktörlerini iyileştirdiğini ortaya koydu. Bu potansiyel faydaların insanlar için de geçerli olduğunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Soğan Tüketirken Dikkat edilmesi gerekenler:

Haziran 2010’da “New York Times” gazetesinde yayınlanan bir makale soğanın doğranarak tüketilmesinin doğru olacağı ayrıca doğanmış soğanın su içerisinde durulanarak tüketiminin doğru olacağı belirtilmiştir.
Bir diğer nokta gerek kırmızı soğan gerekse diğer soğan türleri içerisinde önemli oranda likopen bulunmaktadır. Az pişmiş soğan içerisinde likopen maddesinin daha etkili hale gelebileceği de bazı kaynaklarda yer almaktadır. Bekletilmiş soğanın tüketimi ise uygun bulunmamaktadır.

Kırmızı Soğan için Alternatif Kullanımlar

Kırmızı soğanları çekilip sandviçlere ekleyebilir veya bunları bir garnitür olarak servis edebilir, salatada ve salsalarda çiğ hamurda kullanabilir veya onlarla ve diğer sebzelerle birlikte bir pizza hazırlayabilirsiniz. Çoğu tarifte beyaz soğan veya sarı soğan yerine kırmızı soğan kullanılabilir.

Sağlıcakla kalınız…

**

1organik.com

İlginizi Çekebilir

Bitki Çaylarının da Bazı Zararları Olabilir!

“Bitki çayının ne zararı olabilir ki?” demeyin! Halk arasında çoğunlukla ‘doğal ve şifa verici’ olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla HABERLER & Yorumlar, Sağlık
Kültür Başkenti’ne Birkaç İyi Haber

Kültür Başkenti’nin ağır misafiri Yazar: Gözde Mınık Kültür Başkenti, Kültür Bakanı’nı ağırladı. Kültür ve Turizm …

Kapat