Ana Sayfa / Yazarlar / Madde Bağımlılığına Karşı STK Olarak Neler Yapılabilir? / Zafer KARLI

Madde Bağımlılığına Karşı STK Olarak Neler Yapılabilir? / Zafer KARLI

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

Madde kullanımı; bireyin, santral sinir sistemi üzerinde hoşnutluk yaratıcı etkisi nedeniyle herhangi bir bağımlılık maddesini kullanmasıdır. Bağımlılık kişinin özerkliğini, özgürlüğünü, kendine has olma özelliğini yitirdiği bir sonuçtur. Bu sebeple, önemli bir sağlık sorunu olan madde kullanımı ve bağımlılığı çok boyutlu bir sorundur.

Kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını yok eden, madde bağımlılığı ile mücadele etmek için ulusal bir politika izlenmesi şarttır. Ulusal politika dendiği zaman bunun 3 bileşeni ve aktörü vardır. Bunlar: resmi kurumlar, yarı resmi kurumlar, gönüllü kuruluşlar(sivil toplum kuruluşları). Bir programda bu 3 bileşen iyi koordine edilebiliyorsa, ulusal olma niteliğini taşıyor demektir.

Ulusal politikanın üçüncü bileşenlerinden biri olan STK’ların gençlerimizi biyolojik, ruhsal ve sosyal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bağımlılıktan yaşam boyu uzak tutmayı hedeflemeleri ve bu yönde çalışmalar yapmaları elzemdir. Bu amaca yürümek “maddeye değil, manaya bağlı gençlik” yetiştirme gayreti ve projesi kapsamında çalışmalar yapmakla mümkündür.

STK olarak, maddenin tutsağı olmuş kardeşlerimizi özgürlüklerine kavuşturmak için belli başlı şu destek programları vererek hizmet etmek önceliklidir:

a. Bilişsel terapiler

b. Davranışçı terapiler

c. Psikoteknik uygulamalar

d. Meşguliyet terapileri

e. Sosyal terapiler

Bunların yanı sıra madde bağımlılığına karşı toplumsal bilinci uyandırmak için düzenlenecek gece programları, seminerler, görsel ve yazılı yayın organlar ile aktif faaliyet yürütmek toplumu bilinçlendirmede önemli bir yer teşkil edecektir.

Alanında uzman olan psikologların rehberliği altında yüzlerce madde bağımlısı veya eğilimli olan genç bilinçlendirilebilir. Tedavi sürecinin hastanede geçirilmesi gereken kardeşlerimiz imkân dâhilinde maddi ve manevi olarak desteklenebilir. Kişinin hastanedeki arındırma tedavisinden sonra hayatında yeni bir sayfa açması ve kendisi için güvenli ve huzur verici bir ortam oluşturulması çok önemlidir. Bunun için hastane ortamında kazandırılmış beceriler, sanat ve meşguliyet faaliyetlerin yardımıyla vakıf etkinliklerine yönlendirilir ve kişinin çevresine yönelik bilgilendirme ve rehabilitasyon etkinliklerine başlanır. STK merkezlerinde düzenlenecek sosyal aktiviteler, geziler, çalıştaylar ile tedavi sürecini destekleyerek kardeşlerimizin hayata tutunmasına ciddi katkı sağlanmış olur..

Madde bağımlılığının ve sonuçlarının önlenmesi amacıyla çalışan sivil toplum kuruluşlarının yaygınlaştırılması, toplum ve devlet tarafından desteklenmesi hayati önem taşımaktadır. Gönüllülük esası ile çalışan ve çoğu kendi alanında uzman üyeleri ile kapsamlı projeleri uygulama imkânına sahip olan sivil inisiyatif; devlet, üniversiteler, yerel yönetimler ve özel sektör tarafından teşvik ve destek görmelidir.

ZAFER KARLI

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

İlginizi Çekebilir

Otobüste Bir Sohbet

Üniversiteden şehire geliyordum ve bu arada da Münacaat-ül Kur’an okuyordum. Yanımdaki bir bayan öğrenci merak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Denizci Kimdir? / Vehbi KARA

Bu yazı her gittiğim gemiye gittiğim zaman panolara astığım bir yazıdır. Maksadım denizcilerin mesleklerini sevmesi …

Kapat