Ana Sayfa / RİSALE-İ NUR & BEDİÜZZAMAN / Bediüzzaman ve Risaleler Hakkında Ne Dediler? / Meziyet-i şahsiye sahibi, asil, Allah yolunda kardeşim Seyyid Şefik Arvasî’nin takrizidir

Meziyet-i şahsiye sahibi, asil, Allah yolunda kardeşim Seyyid Şefik Arvasî’nin takrizidir

Bunu paylaşınız

Meziyet-i şahsiye sahibi, asil, Allah yolunda kardeşim Seyyid Şefik Arvasî’nin takrizidir.

Noksan sıfatlardan Münezzeh olan Allah’ın Adıyla..

Salât ü selam, yaratıklarının hayırlısı olan Hz. Muhammed’e olsun.

Şurası bir gerçektir ki, Üstadımız Bediüzzaman’ın âyât-ı Kur’aniyye’nin feyizlerinden mülhem ve belâgat-ı Kur’aniyye’nin nüktelerinden ve işaretlerinden istifade ile yazdığı eserlerini mütalâa edenler şunu şöyle bilmeleri gerektir ki, bu eserler sonsuz ihata sahibi Allahu Teâlâ hazretlerinin lütuf ve kereminin inkişafıyla, letâif ve vicdan âyinelerinin cilalanmasıyla vücud bulmuştur.

Ben bu eserler hakkında samimi olarak kısaca şunu arz edeyim ki; bu eserlerden her biri din düşmanlarına karşı aşılmaz bir kale, belki nefis ve şeytanın tuzak ve desiselerinin, tabiatperestlerin telkinlerinin ve filozofların sapık ve bâtıl fikirlerinin tesir edemeyeceği bir Çin seddidir.

Onun bahis konusu yaptığı kaynaklardan öyle bir âb-ı hayat fışkırmaktadır ki, onunla en müşkil imani meseleler çözülür, nefsanî bütün kötülükler söner.

Bu eserleri okuyan her hakikat arayıcısının onların üzerinde çok dikkatli durması lazımdır ki, ortaya koyduğu delillerinden tam istifade edebilsin, inceliklerinden istediği zevki alabilsin.

Şayet manalarını anlamakta zorlanırsa, bu durum onu usandırmasın ve gevşekliğe sevk etmesin. Çünkü büyük ve yüksek faydalar elde etmenin yolu çok uğraşmak ve ciddi gayret göstermektir.

Hem de müellifine asla serzenişte bulunmamalıdır. Çünkü o da bu zor yolu kendi iradesiyle seçmiş değildir. Zira ele aldığı meselelerin mevzuları alışık olduklarımızdan çok farklıdır. Ve zevke hitap ettiği için ibareler dar gelmektedir. Başkalarına göre görüş ve düşünce halinde olan şeyler ona göre delillerin açık neticeleri, birbirine uygun ve birbirinden doğan manalardır ki, bazılarına işaret edilmiş, bir kısmından da sarf-ı nazar edilmiştir. Çünkü mesafenin uzaklığı, cümle ve kelimelerdeki işaretleri göstermeye kâfi gelmemektedir. Harika teşbihler ve temsiller gibi.

El- Hakîr

Muhammed Şefik (rha)

Gayr-i Münteşir Mektup 

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Hulûsi Bey’in Bir Fıkrası ve Büyük Ali Ağabeyin Mektubu

(Risale-in Nur’un birinci talebesi olan birinci Hulusi Bey’in fıkrasıdır) بِاسْمِهِ‬وَاِنْ‬مِنْ‬شَيْءٍ‬اِلاَّ‬يُسَبِّحُ‬بِحَمْدِهِ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ اَلسَّلاَمُ‬عَلَيْكُمْ‬وَ‬رَحْمَةُ‬اللّهِ‬وَ‬بَرَكَاتُهُ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ Mübarek Üstadın Nur fabrikasının …

Yorumlar

  1. avatar
    Şevket Özsoy

    Risâle-i Nur’un hakikatı ve önemi ancak bu kadar öz ve veciz bir tarzda anlatılabilirdi. Allah razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bediüzzaman ve Risaleler Hakkında Ne Dediler?, RİSALE-İNUR'DAN
Hulûsi Bey’in Bir Fıkrası ve Büyük Ali Ağabeyin Mektubu

(Risale-in Nur’un birinci talebesi olan birinci Hulusi Bey’in fıkrasıdır) بِاسْمِهِ‬وَاِنْ‬مِنْ‬شَيْءٍ‬اِلاَّ‬يُسَبِّحُ‬بِحَمْدِهِ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ اَلسَّلاَمُ‬عَلَيْكُمْ‬وَ‬رَحْمَةُ‬اللّهِ‬وَ‬بَرَكَاتُهُ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ Mübarek Üstadın Nur fabrikasının …

Kapat