Ana Sayfa / Yazarlar / “Milliyetçi, sadece…” / Mustafa H. KURT

“Milliyetçi, sadece…” / Mustafa H. KURT

“Milliyetçi, sadece kendi milliyetçiliğini haklı bulur!”

“Milliyetçiliği ayak altına alanların” söylem-eylem tutarlılığından ziyade, milliyetçiliği her hal ve şartta ‘yüz tevil ile’ başlarına taç edinenlerin bu yolla sergilemekte oldukları adalet-vicdan-izan katsayılarına dikkat kesilmeli aslında.

Örneğin bakmalı: Türk milliyetçiliğine İslam adına ve ‘müspet milliyetçilik’ kılıfıyla yıllardır cevaz verenler, sıra ‘Kürt müspet milliyetçiliği’ gibi bir ucubeye geldiğinde de aynı “teşvik ve takdir” yaklaşımını sergileyebiliyorlar mı acaba?

Ki eğer buna cevapları ‘amasız-fakatsız’ evetse, bir milliyetçiliğin başka bir milliyetçiliği de savunması gibi yaman bir çelişkiye; şayet hayır ise, bu kez de“Unsuriyet ve milliyet esasları adaleti ve hakkı takib etmediğinden zulmeder. Adalet üzere gitmez” diyerek, milliyetçi bir zihnin -tam da hassası olduğu adaletsizlik gereğince- bir bakıma ve sadece kendi milliyetçiliğini haklı görebileceğini belirten Bediüzzaman’ı tasdike imza atmış olacaklardır onlar ve o ‘herşeyden anlayan’ kimi kalemler…

02.2013

Yazar : Mustafa H. KURT

Mustafa H. Kurt: 1974 yılında Gaziantep'te doğdu. Cumhuriyet Lisesi (1992) ve Gaziantep Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldu (2000). Türkiye’de ve Almanya’da eğitimcilik yanında farklı iş kollarında çalıştı. Yazarımız, kastamonur.com yanında hâlihazırda çeşitli dergi ve haber sitelerinde yazıyor.

Tüm Yazıları Göster

İlginizi Çekebilir

Medeniyetin babasız çocuklarına.. / Mustafa H. KURT

O GÜN, yorgun adımlarla ulaştığım istasyonun kalabalığına karışana dek, yine sıradan bir günü yaşıyorum sanmıştım. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bediüzzaman’ın İttihad-ı İslam’a Katkıları 

Makale Yazarı: Dr. Burhan Sabaz İslam birliği veya Müslümanların birleşmesi anlamında olan İttihad-ı İslam, ahir zaman da …

Kapat