Ana Sayfa / Yazarlar / Müjdeli Hadisler / Ahmet KATIN

Müjdeli Hadisler / Ahmet KATIN

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

Resulullah (sav) buyurular ki:

“Allahın evlerinden birinde toplanıp, Allahın kitabini okuyan, onu aralarında öğrenip, öğreten hiçbir topluluk yoktur ki, Allah onların üzerine huzur indirmesin, rahmet onları kaplamasın, melekler onları kuşatmasın. Allah onları, kendi katındakilerin içinde anmasın!”
Ebû Hureyre radiyAllahu anh. Ebû Dâvud.

Resulullah (sav) buyurdular ki:

“Allah`ın, yollarda dolaşıp zikredenleri araştıran melekleri vardır. Allahu Teala`yı zikreden bir cemaate rastlarlarsa, birbirlerini “Aradığınıza gelin!” diye çağırırlar. (Hepsi gelip) onları kanatlarıyla kuşatarak dünya semasına kadar arayı doldururlar.

Allah, -onları en iyi bilen olduğu halde- meleklere sorar: “Kullarım ne diyorlar?” “Seni tesbih ediyorlar, sana tekbir okuyorlar, sana tahmid okuyorlar. Sana ta`zim (temcid) ediyorlar” derler.

Rabb Teala sormaya devam eder: “Onlar beni gördüler mi?” “Hayır!” derler. “Ya görselerdi ne yaparlardı?” “Eğer seni görselerdi ibadette çok daha ileri giderler; çok daha fazla ta`zim, çok daha fazla tesbihde bulunurlardı” derler.

Allah tekrar sorar: “Onlar ne istiyorlar?” “Senden,” derler, “Cennet istiyorlar” “Cenneti gördüler mi?” der, “Hayır ey Rabbimiz.” derler. “Ya görselerdi ne yaparlardı?” der. “Eğer görselerdi,” derler, “Cennet için daha çok hırs gösterirler, onu daha ısrarla isterler, ona daha çok rağbet gösterirlerdi.”

Allah Teala sormaya devam eder: “Neden istiaze ediyorlar?” “Cehennemden istiaze ediyorlar” derler. “Onu gördüler mi?” der. “Hayır Rabbimiz, görmediler” derler. “Ya görselerdi ne yaparlardı?” der. “Eğer cehennemi görselerdi ondan daha şiddetli kaçarlar, daha şiddetli korkarlardı” derler.

Bunun üzerine Rabb Teala şunu söyler: “Sizi şahid kılıyorum, onları affettim!”

Resulullah (sav) sözüne devamla şunu anlattı: “Onlardan bir melek der ki: “Bunların arasında falanca günahkar kul dahi var. Bu onlardan değil. O başka bir maksadla uğramıştı, oturuverdi.”

Allah Teala: “Onu da affettim, onlar öyle bir cemaat ki onlarla oturanlar da onlar sayesinde bedbaht olmazlar” buyurur…

Ebu Hüreyre’den… Kütüb-ü Sitte HadisNo:1941

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

İlginizi Çekebilir

Bir vakit dahi olsa…

Günde bir vakit namaz dahi olsa onu kıl! Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Muhakemat ders notları -II / Mustafa H. KURT

...             Hem de itikadımdır ki: İstikbale hüküm sürecek ve her kıt'asında hâkim-i mutlak olacak yalnız …

Kapat