Ana Sayfa / HABERLER & Yorumlar / Mustafa Kemal, Said Nursi’yi ziyaret etti mi?

Mustafa Kemal, Said Nursi’yi ziyaret etti mi?

Bunu paylaşınız

Mustafa Kemal, Said Nursi’yi ziyaret etti mi?

Araştırmacı – Yazar Ömer ÖZCAN, daha önce, Av. Ahmet Özkılınç’ın da bir hatıraya istinaden “Akrebin Kıskacında‘ adlı eserinde yazdığı, Mustafa Kemal’in Isparta’da Bediüzzaman Hazretlerini ziyaret ettiği iddiasıyla ilgili başka bir hatırayı kastamonur.com ziyaretçileriyle paylaştı. İlgili hatıra ve muhterem Ömer Özcan’ın değerlendirmesi şöyle:

ÜZEYİR ŞENLER ANLATIYOR:

Ömer Özcan’ın arşivinde, bu konuyla ilgili merhum Üzeyir Şenler ağabeyden bir ses kaydı var. Ekte bu ses kaydını veriyoruz. Ancak yasal zorunluluktan dolayı bazı kısımlar kayıttan çıkartılmıştır. Ses kaydı ve çözümü şöyle:

Isparta valisi bir adama anlatıyor, o da bana anlattı.

Mustafa Kemal kimseye haber vermeden Ankara’dan geliyor Isparta’ya.

Isparta valisine diyor ki: “Seninle beraber Said Nursi’nin evine gideceğiz, sen onun evini biliyor musun?”

Vali: “Evet efendim, devamlı takibimiz altındadır” diyor. Vali tam değil ama biraz dindarmış. Ya bir zarar verirse, bana kötü bir emir verirse mecburen uygulayacağım, diye endişeleniyor.

Vali anlatıyor: “Gittik, kapıyı çaldık, bir genç çıktı, buyurun” dedi. “Biz Said Nursi’yi ziyarete geldik. Ben Isparta valisiyim, bu da Mustafa Kemal, Reisicumhur. Biz (Said Nursi’yi) ziyarete geldik, haber verin.”

O genç: “Peki efendim, bir dakika” diyor ve kapıyı yüzlerine karşı kapatıyor, içeri giriyor ve biraz sonra geliyor. “Buyurun efendim gelin, kendisine söyledim, girebilirsiniz” diyor.     

Vali anlatıyor: “İçeri, odaya girdik. Said Nursi divana oturmuş, kaşları çatık. Mustafa Kemal’in daha girerken morali bozuldu.”

Said Nursi: “Niçin geldin, söyle bakalım?” 

Mustafa Kemal: ”Benim sana iki tane sorum var.”

Said Nursi: “Söyle bakalım!”

Mustafa Kemal: “Kur’an’da demiyor mu ki: “Lekad halaknel insâne fî ahseni takvîm”, “En güzel şekilde yarattım insanları” böyle demiyor mu?

Said Nursi: “Evet, diyor!”

Mustafa Kemal: “Peki bu kadar ahsen-i takvimde yaratılmış bir insandan, sen ne istersin ki devamlı benimle meşgul oluyorsun?”

Said Nursi: “Devamını da oku!” “Summe radednâhu esfele sâfilîn.”, “Sonra onu aşağıların aşağısına indirdik.”

Mustafa Kemal: “Peki, tamam aldım cevabımı. Bir sualim daha var.”

Vali: “Mustafa Kemal hatırlayamadı ayeti, hangi ayetti diye hafızasından bulamıyor. Kur’an’dan arayacak, yerini bulacak gösterecek.” Mustafa Kemal kalkıyor ayağa. Said Nursi de onunla beraber kalkıyor ayağa, kendisini itiyor: “Senin bu habis elin ona ulaşamaz, erişemez” diyor, elini itiyor. Mustafa Kemal, “Peki!” deyip, Allahaısmarladık demeden hiddetle çıkıp gidiyor. Öyle hiddetli ki, valinin eli ayağı titriyor. Diyecek ki: “Şu mahalleyi toptan topa tut…” O kadar hiddetli…  

Vali anlatıyor: “Neyse geldik valilik makamına. Mustafa Kemal bir sigara içti, bir tane daha içti. Dedi ki: “Vali!” “Buyur efendim” dedim. Dedi ki: “Yahu bu adam var ya, eskiden nasılsa hiiiiç değişmemiş yahu…”

ÖMER ÖZCAN KONU HAKKINDA ŞU BİLGİLERİ VERMİŞTİR:

“Sosyal medyada, WhatsApp’ta Diyarbakırlı merhum dişçi Kadri Mermutlu ağabeyin bir hatırasına istinaden; Mustafa Kemal’in, 1930 yılında Barla’da Said Nursi hazretlerini ziyaret ettiğine dair bir yazı dolaşmaktadır. İşin aslını öğrenmek isteyenlerden şahsıma çok sayıda telefon ve mesaj geliyor. Arayanlar, hadisenin teyidini yapar mısın, sende bir kayıt, bir belge var mı diye soruyorlar ki, bu yazı ardı arkası kesilmeyen bu sorulara toptan cevap verebilmek için hazırlanmıştır.”

Arayıp soranlara şu cevabı veriyorum:

“Diyarbakırlı merhum Kadri ağabeyle görüştüğüm halde, bana böyle bir hatıra anlatmadı. Yalnız arşivimde merhum Üzeyir Şenler ağabeyden bu hadiseyi anlatan bir ses kaydı var. Üzeyir ağabeyi hayatta iken üç kere evinde ziyaret ettim ve telefonda da sıkça görüşüyorduk.”

“Üzeyir ağabeyin bütün hatıralarını kaydedip, Ağabeyler Anlatıyor-5 kitabımda yayınladığım halde, bu ziyaret kısmını neşretmedim. Çünkü böyle çok önemli bir hadisenin teyidini yaptırmak lazımdı. Teyid için, olayın şahidi başka hiç kimseyi bulamadım, herhangi bir belge de bulamadım. Üzeyir ve Kadri ağabeyler elbette duyduklarını anlatıyorlar, bundan hiçbir şüphemiz yok. Ama diğer raviler?…”

Ayrıca;

“Böyle önemli bir hadise hakkında Hz. Üstad’ın ve ağabeylerin yazdıkları lâhika mektuplarında herhangi bir işaret de bulamadım. 1930’larda Said Nursi’nin hizmetinde bulunan Barla Sıddıklarından menkul bir hatıra ve Barla köylülerinden Mustafa Kemal Barla’ya gelmişti diye en ufak bir rivayet duymadım. Mustafa Kemal eğer Isparta’da Üstad’ı ziyaret etmiş ise onun da şahitlerini, belgesini bulamadım. Ben bulamadım, belki bir gün ortaya çıkar.”   

Ve ayrıca;

“Bu hatıra, herhangi bir kaydı olmadan Kadri Mermutlu ağabey tarafından, Askeri Yıldız ağabeye dayandırılarak bazılarına anlatılıyor. İşte bu sözlü nakil, ilk defa ‘Akrebin Kıskacında’ kitabında, araştırmacı yazar Av. Ahmet Özkılınç tarafından, adı geçen kitabında yayınlanıyor. Çok ciddi bir araştırmacı olan Ahmet Özkılınç da olayı kitabında naklederken, daha en başta; “Araştırmaya açıktır, teyid ettirilmesi lazımdır” diye hatırlatıyor.”

“Netice olarak, teyid ettirilmesi çok zor olan bu iddiaya ihtiyatla bakıyorum.”

Yazar : Ömer ÖZCAN

1950 yılında Milas’ta doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 1968 senesinde lise ikinci sınıfta iken Risale-i Nur’u tanıdı. 1969’da ‘Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’na (Bugünkü adıyla: Teknik Eğitim Fakültesi) kaydoldu… Ankara’da beş seneye yakın Bayram Yüksel Ağabeyin nezaretinde muhtelif Dersane-i Nûriyelerde kaldı. 1973 senesinde öğretmen olarak mezun oldu. 1973’den 1984’e kadar 11 sene Zonguldak’ta lise öğretmenliği yaptı. Sonra İzmir’e, mezun olduğu liseye öğretmen olarak atandı. 2000 senesinde aynı okuldan emekli oldu. Ömer Özcan evli ve iki kız babasıdır. Şimdi İzmir’de ikamet ediyor. Bütün mesaisini iman ve Kur’an hizmetlerine ayırmaya çalışmaktadır.
Ömer Özcan’ın Bediüzzaman Said Nursi ve talebeleri hakkında hatırı sayılır bir arşivi vardır. Kendisinde, Hz. Üstad’la görüşen veya görüşmeyen kadim ağabeylerden fotoğraf, ses, video veya yazılı olarak yaptığı kayıtlar mevcudtur. Ayrıca Risale-i Nur’un teksir veya matbaa olarak ilk baskılarının tamamına yakını Ömer Özcan’ın arşivinde bulunmaktadır. El yazılı orijinaller de vardır.
Ömer Özcan, Üstad Said Nursi Hazretleriyle hatıraları olan Ağabeylerle yaptığı röportajların bir kısmını kitaplaştırmıştır. “Risale-i Nur Hizmetkârları AĞABEYLER ANLATIYOR” adıyla seri olarak yayınlanmış altı kitabı bulunmaktadır. Yeni kitap hazırlıkları ve araştırma çalışmaları devam etmektedir.

Tüm Yazıları Göster
Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Kastamonu Yöresel Ürünleri İstanbul’da

Kastamonu Yöresel Ürünler Pazarı, 26 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında Bakırköy Botanik Park’ta organik ve doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla HABERLER & Yorumlar
Göçmenler sırtımızdaki yük mü?

Göçmen karşıtlığının beslendiği temel iddialara bakıldığında, önemli bir kısmının ekonomik argümanlar olduğu görülüyor. Prof. Dr. …

Kapat