Ana Sayfa / HABERLER & Yorumlar / Mustafa YEŞİLYURT Ağabey / Hasan ERDOĞAN

Mustafa YEŞİLYURT Ağabey / Hasan ERDOĞAN

Mustafa Yeşilyurt Ağabeyin (Rahmetullahi aleyh) 3 Ekim Salı günü öğleye doğru Ankara’da vefat ettiği haberini aldım. Çok üzüldüm. Benim gibi çokları üzüldü elbet. 

Bayram’dan önce Ankara’da hastaneye kaldırıldığını duyup aramış, telefona oğlu çıkmış durumunun iyi olduğunu söylemişti.  En son Haseki’de Vahdet abinin orada görüşmüştük. Kastamonu mevlidine de gelmiş yine mutat 10 defa okumak okutmak şartıyla kitap hediye etmişti bir çok kişiye. 

Kendisi ile 1980’li yıllarda Kastamonu’da tanışmıştim. Kaimbiraderi Ahmed Demir ile Ankara’da dersanede beraber kalmıştık. M.Feyzi Efendi’yi (r.aleyh) beraber ziyaret etmiştik. Fakirhanemizi de şereflendirmişti. Daha sonra emekli olup Medine-i Münevvere’ye yerleştiğini duydum. 1996’da hac nasib olunca Mustafa Yeşilyurt abiyi nasıl bulurum diye sordum. “Mescid-i Nebevi’de Osmanlı saatinin orada safları düzeltir” dediler. Aynen öyle buldum. Hasretle kucaklaştık. Çok alakadar oldu. Gezdirdi. Tam ehli Medine olmuştu. Rahmetli abisi Selahattin abi ile de tanışmıştık, tam ehli hizmetti. 

Hacca gidip de onları tanımayan Risale-i Nur talebesi yoktur herhalde. O mübarek yerlerdeki hizmetleri unutulmaz ve yerleri doldurulmaz. Selahattin abi çok hizmet ettiği Medine-i Münevvere’ye Baki kabristanına defnoldu. Mustafa Yeşilyurt abi de oraya defnolmayı istiyordu. Suudlular 30 yıl o mübarek yerlere hizmet eden abimizin ikamet iznini kaldırdı. Bu da abimizi çok üzdü. Ve bu üzüntü ve hasret içinde Vuslata erdi. Ankara ve İstanbul’da büyük bir cemaatle yine bir Medine-i Münevvereli; Eyyub Sultan r.a. hazretlerinin ve yine ehli hizmet kaimbabası Ramazan Demir r.aleyhin yanına ve dünürü olan Mustafa Sungur r.aleyh abinin yakınına defnoldu. Cenaze namazı ve definde Bediüzzaman Said Nursi r.a Hz.lerinin talebesi Hüsnü Bayramoğlu abi ve Mehmet Fırıncı abi de katıldı.

Allah c.c. Rahmet eylesin. Bizleri de Cennetinde buluştursun. Amin elfu elfi  amin.

İki Lâtif tevafuk.

Bugün Kur’an’dan cüzümü okurken bu yazıyı yazmaya niyet ettim. O anda okuduğum âyet İsra süresi 80.Ayet. “Ey Rabbim beni doğrulukla (o şehre) girenler gibi beni (bu şehirden de) doğrulukla çıkar. Bana katından yardımcı-destek-kuvvet ver” meali. Ki bu ayeti kerimeyi Medine-i Münevvere’ye girerken okumak sünnettir. Acib bir tevafuk.

Latif bir hatıra;
Bir  gün Eyyüp Sultan Camii’nde namaz kılarken aklıma birden Mustafa Yeşilyurt abi geldi. Namazı kılıp çıkarken baktım Mustafa Yeşilyurt abi. Bu latif tevafuku hiç unutamam. 

ALLAH c.c. Rahmet eylesin. Ailesine ve sevenlerine sabr-ı cemil versin. Amin. Amin. Amin.

Yazar : Hasan ERDOĞAN

1957 Kastamonu doğumlu. İlk orta lise öğrenimini Kastamonu'da, yüksek öğrenimini Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Bl.1975-1981'de tamamladı. 1979'da sıkıyönetim ve Ecevit zamanında tutuklandı. 12 gün Kastamonu Cezaevinde, 60 gün Mamak Askeri Cezaevinde zahiren suçsuz yattı. Ve siyaseti bırakıp bir tarikata bağlanma kararı aldı. 1979 sonbaharında M.FEYZI Efendi r.aleyh'i ve dolayısıyla Risale-i Nur'u ve dershaneleri tanıdı. 12 eylül darbesinde sonra NURCU'LUKTAN tutuklandı. İnayet-i İlahi ile 4.gün tahliye edildi, 6.6.1981'de o dönemdeki ilk beraat ve eserlerin iade kararını aldı. Askerlik görevini Kıbrıs'ta sakıncalı Asteğmen olarak tamamladı. Yongapan. A.Ş muhasebede işe başladı. Askerde evlendi 3 kızı 1 oğlu oldu.1989-1990 arası 3 donem Kastamonu Meslek Yüksek Okulu'nda işletme finansmanı ve borçlar hukuku dersi verdi. 1991'de gazeteciliğe başladı, sarı basın kartı aldı. 1994-1996 yıllarında İstanbul'da Damanyolu Tv'de çalıştı. Uyuşamayıp ayrıldı. Ve cep telefonu bayiliği yaptı. Biricik oğlu M.FEYZI'nin 13.5 yaşında vefatıyla 2003'te ticareti bırakıp bir nevi inzivaya çekildi. Kısa süreli bazı gazetelerde çalıştı. Çeşitli makaleleri yayınlandı. "Hür adam" filminde fahri danışmanlık yaptı. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema dalinda Yüksek lisans yapıyor. M.FEYZI Efendi r.aleyh'den duyduklarını kitap ve belgesel, Bediüzzaman Said Nursi hazretleri r.a film ve dizi yapma gayretinde.

Web Sitesi
Tüm Yazıları Göster

İlginizi Çekebilir

Allah’ı Tanıma ve Tanıtma, Bediüzzaman Tedkikleri – 4: Bismillah / Prof. Dr. Himmet UÇ

Bismillah Küçük Sözler Bismillah’tan başlayarak Sekizinci hatta Dokuzuncu Söz de dahil akaidi ve imani, itikadi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla HABERLER & Yorumlar, Yazarlar
Hayata Hayat Katacak Hadis-i Şerifler / Ahmet KATIN

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) her sözü, her yaptığı bizim için bir örnektir. Üçer maddeden oluşan hadisleri, …

Kapat