Ana Sayfa / Yazarlar / Namaz Kılmamak İçin Üretilen Bahaneler / Tuğçe OKUŞLUK

Namaz Kılmamak İçin Üretilen Bahaneler / Tuğçe OKUŞLUK

İmandan hemen sonra gelen namazın bu kadar aksatılmasının ve birçok insanın beş vakit eda etmemesinin sebebi nedir? Ahir zamanda çoğu kişi namaza başlamamak için sürekli bahaneler üretiyor, kendi vicdanlarını rahatlatmak için. Birçok sebebin en önde gelenlerinden birisi de ”Kimse kılmıyor ki” psikolojisi…. ücret ve menfaat vakti’nce ben’ diyen nefis, hizmet ve meşakkat vakti ‘neden ben’ diye hayflanyor.

”Hem deme, ‘Ben de herkes gibiyim.’ Çünkü herkes sana kabir kapsna kadar arkadaşlık eder. Herkesle musibette beraber olmak demek olan teselli ise, kabrin öbür tarafında pek esassızdır.” (Sözler, On Dördüncü Söz)

Dünyanın birçok yerinde yapılan haksızlıkları, yanlışları, fesatları ve kendi hatalarımı düşünyorum da diyorum: ”Allah’ım ne kadar sabırlısın!”

Halbuki bir patron elemanndan 70 defa bir işi yapmasını istese, eleman yapmasa işten atılır. Kur’an’da yetmişten fazla geçen namaz ise kulu tarafından her vakitte reddediliyor.

Sabah namazı vakti: Kalkamıyorum

Öğle Namazı Vakti: Çok işlerim var

İkindi Vakti: Vaktim yok

Akam Vakti: Gitmiyorum

Yatsı Vakti: Yorgunum

Yılın 365 günü…..

Yllarca…

Namaz kılmamanın en büyük günahlardan birisi olduğunu duymamış olabilirsin, ancak şunu bilmende fayda var:

Cehennemde kontenjan, sınır yok!

Cehennemi bir kenara bırak, Allah’ın karşısında utanmayacak mısın, dinini dünyaya sattığın için? Allahu Ekber değil de paraya secde ettiğini söylerken utanmayacak mısın?

Bu konuyla ilgili ayet ve hadisler:

”Her nefis kendi kazandığından dolayı rehindir. Ancak amel defterleri sağından verilenler müstesna. Onlar cennettedirler. Günahkâra sorarlar: ”Nedir sizi cehenneme sokan?” Onlar der ki; ”Biz namaz kılanlardan değildik. Yoksula da yedirmezdik. Boş şeylere dalanla dalar giderdik. Ceza gününü de yalanlardık. Nihayet bize ölüm gelip çattı.” (Müdessir Suresi,38-47)

”Bir takım insanlar ki, ne ticaret ne de alışveriş onları Allah’ı anmaktan, namaz kılmaktan ve zekat vermekten alıkoymaz. Onlar, kalplerin ve gözlerin allak bullak olduğu bir günden korkarlar” (Nur Suresi,37)

”Sonra onların ardından öyle bir nesil geldi ki, namazı terk ettiler ve şehvetlerine uydular; onlar cehennemdeki gayya vadisini boylayacaklardr.” (Meryem Suresi,59)

İbn Ömer(r.a) rivayet ediyor:

Resullallah sallallahu aleyhi vesselem şöyle buyurdu: ‘Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir” (Hadis-i Şerif – Mecmaul Evsat.3:154,2313)

Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyuruyor:

”Bilerek namaz terk eden kişiden, Allah ve Resulünün zimmeti uzaktır” (Hadis-i Şerif -Ahmet b.Hanbet IV:238)

Ve nihayet alnın usulca seccadeye dokunur. Allah’a en yakın olduğun yerdesin, kalbin en sıcak ve gözyaşının en anlamlı olduğu an… Kalbin türlü türlü manalar ve feyizlerle coşar. Düşlüyor ve düşünüyorsun. (Fatih Yac / Seviyorsan Git Konuş Bence)

”Allah birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma. Onlara tezellül (zillet) edip minnet çekme. Onlara temelluk edip boyun eme. Onların arkasına düşüp zahmet çekme. Onlardan korkup titreme. Çünkü Sultan-ı  Kainat birdir. Herşeyin anahtarı O’nun yannda, her şeyin dizgini, O’nun elindedir. Herşey O’nun emriyle halledilir. O’nu bulsan, her matlubunu (istediğini) buldun: hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun” (Mektubat, Yirminci Mektup)

İlginizi Çekebilir

Rahman Suresi’nden Müşâhedeler

Kur’an aynı zamanda bir edebiyat metni; sureler metinler arasında mantık ve akli bağlar kurularak tanzim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Sonbahar ve Hazan Şiirleri / Prof. Dr. Himmet UÇ

Hazan Ey eski kamer, sen bizi elbette bilirsin! Annemdi o nurunda gezen  zıll-ı mehasin, Bendim …

Kapat