Neden İbn Hacer?

Bunu paylaşınız

Kaynaklarda, dedelerinden birine nispetle bu adı aldığı ifade edilen büyük âlim İbn-i Hacer el-ASKALÂNÎ hazretleri için şöyle bir menkıbe de anlatılır, azim ve başarı örneği olarak:

İbn-i Hacer ilk başta medreseye gider, aylar geçer ama hiçbir şey öğrenemez. Hocası onu yanına çağırır ve ‘Evladım, o kadar zamandır medresedesin ve bir şey öğrenemedin; sen en iyisi okumayı bırak ve ticaret yap’ der.

İbn-i Hacer de medreseden çıkar ve memleketine doğru yol alır. Yolda hava kötüleşir, sığınacak bir yer arar. Civarda bir mağara görür ve oraya sığınır. İçeriye girer ve bekler. O ara bir şey dikkatini çeker. Mağaranın tavanından su damlamaktadır. Bakar ki su yerdeki taşı delmiş. Bir müddet bu manzarayı düşünür ve şu karara varır: ‘Madem su zayıf olmasına rağmen sürekliliğiyle taşı delmişse, ben de sürekli ilim okurum ve ilmi beynime kazırım.’ Tekrar medreseye döner. Durumu hocasına aktarır ve medreseye kabul edilir. Talebeler birkaç gün sonra ondaki bu değişimi başından geçen olaya bağladıkları için ‘taşın oğlu’ anlamına gelen İbn-i Hacer ismini verir.

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Hadislerle Peygamber Efendimizin Oruç Günlüğü

Yıllar önce neşredilen bir kitap ‘Peygamberimiz’in Ramazan Günlüğü’… Mustafa Nezihi, Ali Çelik‘in bu kitabında yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Feyizli Sözler & Kıssalar & Dualar, Tebessümlük-Tefekkürlük
Üç Aylarda Hizb-i Kur’ân ve Hizb-i Nûriyeyi okumak…

Üç Aylarda Hizb-i Kur'ân ve Hizb-i Nûriyeyi okumak... Aziz, sıddık kardeşlerim, Hizbü’l-Kur’ânü’l-Muazzam’ın hem fevkalâde ehemmiyeti, …

Kapat