Ana Sayfa / Uncategorized / Neyleyim Sahâbetsiz Sohbeti / Turhan KARADERE

Neyleyim Sahâbetsiz Sohbeti / Turhan KARADERE

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

Y o l d a

Turhan Karadere

Neyleyim Sahâbetsiz Sohbeti

Dünyada beni sohbetten men eden bir hakikat, elbette vefatımdan sonra da … men etmeye mecbur edecek.” diyen Üstad Hazretleri, Kastamonulu Hilmi Bey’in dağda her zamankinden biraz geç gelmesi üzerine:


“Kardaşım, insanın yemeye, içmeye ihtiyacı olduğu gibi, konuşmaya da, sohbete de ihtiyacı vardır.” diyor.


Demek, meselenin iki yüzü var. Kalbe mukabil olmayan kalpler, bu ihtiyacı temin etmiyor.

Sohbetin mevzuu elbette önemli. Malayani her halde fena. Peki güzel şeylerden bahsetmek herkesle sohbeti niçin cazip kılmıyor? Galiba kalp, sohbet-i Canan arzuladığı gibi canan ile yapmak istiyor bunu. Can gibi olanla, tekellüfsüz, gayr gibi hissedilmeyenle…

Halkın sohbete muhabbet de demesi bundan olmalı. Muhabbetle, muhabbetli olanla, habible sohbet demek olmalı muhabbet. Sohbet, habible yapılınca sohbet, muhabbet.

Konuşmak, lakırdı etmek, laflamak da belki bir çeşit ihtiyaçtır, buna da bir çeşit sohbet adı veriliyor olabilir. Aranan sohbet, bu mudur? Bu, yalnızlık hissini izale eder mi? Ediyorsa kalabalıklar içinde yalnızlık çekenlerin ıztırabı ne içindir?


Mevlana ve Şems sohbeti geliyor hatıra. Kalbe mukabil kalp, ruha mukabil ruh belki akla mukabil akıl… Bıkılmayan, usanılmayan aranan, zaruret derecesinde ihtiyaç duyulan sohbet.

Böyle mukabelede bulunamayan bir ruhla halleşmek ne mümkün, dertleşmek ne lazım. Böylesi sohbet ancak incitir, derunları.


Hiç hissetmediğiniz, bilmediğiniz, anlamadığınız bir derde ortak olabilir misiniz? Bu dertten bahsetmek yeter mi, dertleşmek olur mu bu? Ne denli iyi olursa olsun, sizi anlamayan biriyle olan beraberlik yüreğinizi sıkmaz mı? Böyle bir sohbet arkadaşına kendinizi yabani bulmaz mısınız? Hatta farklı hallere sahip tâlibi başka kapıya yollar hakiki mürşid. Her anahtar her kalbin kilidini açmaz ki…


Sizde olmayana sahip olamazsınız! Sizde olana sahip olmayanla anlaşamazsınız; tanışamazsınız çünkü.

Hâli hâlim olmayan, derdim derdi olmayan sohbetime niye sahip olsun. Olabilir mi?


Ne derim o ne duyar? Ne anlatırım, o ne anlar? Ben kimim, o kim olarak bilir beni? Aynı yolda yürüsek de aynı sofradan rızıklansak da aynı meclisin meclisin müdavimi de olsak o başka ben başkayım. Komşum olur, arkadaşım olur, kardeşim olur, hocam olur; severim, takdir ederim, hürmet ederim, dua ederim… Fakat kalbimiz birbirimize mahrem, ruhumuz birbirine gabi. Lisanlarımız başka, renklerimiz ayrı.


Anlaş(ıl)ma ihtiyacı lüks bir arzu olamaz. İmtizac da kâfi gelmez çok zaman. Câhiller arasında kalan âlim niye acınacak haldedir? Anlayış göstermekle anlaşmak bambaşka şeyler değil mi? Gedânın hâli ile şâhın ahvali uyuşur mu? Bilirler mi birbirlerini? Bilmezlerse anlarlar mı? Anlamazlarsa bırakın sohbeti, konuşmuş sayılırlar mı?


Madem böyle, derdim varsa da bende kalsın ey iyi insan! Sen benim derdime deva bilmezsin. Derdimi bilmezsin, derdime sahip olamazsın. Sahabetsiz sohbet de bana gerekmez. Yabancısın, mahremsin, açmam sana kalbimi; sen de giremezsin, zira bu kapının anahtarı yok sende. Ruhuma nüfuz ehliyetin yok. Sen, “ben” olsaydın derdim senin de olurdu, hâlbuki ben’den bile görünmüyorsun. Benden iyi, benden yukarıda olman bu bâbda işe yaramaz.


Öyleyse mazur gör beni ne olur! Ben bu sohbette yokum! Evet derdim çok, lâkin sana göre değil hiçbiri; veremem, paylaşamam. Hakkını da helâl et! Cahille etme sohbet / Her sözü baş incitir… Biz, birbirimizin cahiliyiz! İnci(n)tmektense kovuğumda sâkinim.

Dil’im dilinle teehhüle tâlip değil, bu teehhüle ehil değil. Ne güzel ağlasın ne çirkin, bir zaman.. Benim’seyemeyeceğin şeye de sen talip olma!

Hâlimi sâhib-i hâl olana arz edeceğim.


Neyleyim sahabetsiz sohbeti!

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

İlginizi Çekebilir

Otobüste Bir Sohbet

Üniversiteden şehire geliyordum ve bu arada da Münacaat-ül Kur’an okuyordum. Yanımdaki bir bayan öğrenci merak …

Daha fazla Uncategorized, Yazarlar
2017 YILI DİNİ GÜNLER LİSTESİ

2017 Dini Günler Takvimi ​​​2017 YILI MÜBAREK GÜNLER, GECELER LİSTESİ HİCRİ TARİHLER MİLADİ TARİHLER GÜN …

Kapat