Ana Sayfa / HABERLER & Yorumlar / Pakistan’ın Meşhur Ulemasından Hüsnü Bayramoğlu Ağabey’e Ziyaret

Pakistan’ın Meşhur Ulemasından Hüsnü Bayramoğlu Ağabey’e Ziyaret

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

Pakistan’ın meşhur ve sözü hücccet kabul edilen, Cãmiaturreşid Medreselerinin baş âlimlerinden, Allâme Ebu Lübâbe ve beraberinde Pakistan’dan bir heyet Hüsnü Bayramoğlu Ağabeyi ziyaret ettiler. Allame Ebu Lübabe Pakistan’daki hayır hasenatı Türkiye’ye getiren çok tanınmış ve Türkiye hakkında Pakistan’da söz sahibi (Abdurrahman Araz Hoca’nın ifadeleriyle) İnşaallah Pakistan’ın Ali Ekberşahı olacak Risale-i Nur’u Ulema mabeyninde yayacak bir âlim.

Ziyarette hazır bulunan ve Pakistan hizmetleriyle alakadar olan Diyarbakır’dan Mahmut Araz Abi ziyaretin akabinde şunları anlattı: “Allame Ebu Lübabe Hüsnü Ağabeyin hatıralarından çok etkilendi, içten içe ağlıyordu. Tarihçe-i Hayat’ın Urducasını Hüsnü Ağabeyin el yazma duasıyla teberrüken aldığında fevkalade mütehassis olarak Risale-i Nur külliyatını yeniden ciddi bir şekilde okuyacağını söyledi. Kendisi Türkiye ziyaretleriyle igili kitabında Üstadımızdan ve Nur talebelerinden bahsediyor. İslamabad ve Karaçideki dershanelerimizi ziyaret etmiş, birçok Pakistanlı onun kitabından üstadı tanımış. Kaleme aldığı yirmi kadar kitap var. Medresesi Üniversite gibi ve binlerce talebesi ile dünya çapında tanınıyor. Bu Zat’ın vesilesiyle Risale-i Nurlar bu medresede okunuyor..” 

Hüsnü Ağabey de sohbette, gelen misafirlere; “Biz hizmetkârız, bizim davamızda ben yok; benlik, enaniyetten kaçıyoruz. Davamızda “biz” var. Makam yok. Makam sahibi değiliz. Biz Kur’an talebesiyiz, reisimiz Muhammed Mustafa (sav)’dir. Uhuvvet, tesanüd esaslarıyla birbirimizin yardımına koşuyoruz. Bizim vazifemiz; “Kur’ân’ın imanî hakikatlerini tahkikî bir sûrette ehl-i imana bildirip, onları ve kendimizi idam-ı ebedîden ve daimî ve berzahî haps-i münferitten kurtarmaktır.” diyen Üstadımıza ve Risale-i Nur’a tam sadakat ve kanaat ile talebe olmaya çalışmaktır. Risale-i Nur bu asrı tenvir eden Kur’an’ın nurudur. Kur’an’ın bu asrın anlayışına bir dersi olan Risale-i Nur’un bize kazandırdığı pek büyük kâr ve kazanç ve neticeye mukabil bizden istediği tam sadakat ve kanaat ile hizmete devam etmektir.

Kardeşlerim âlem-i İslam bir ve beraber olmalıdır. İttihad-ı İslamın tahakkuku için Reis-i Cumhur Tayyib Bey ile beraber müslüman milletler mabeyninde tam ittifak tesis edilmelidir. Hamd olsun halklar da bu şevk ve feraset vücuda gelmiş. Cenab-ı Hak sair İslam memleketlerinin başlarındakilerine de bu şuuru versin. Zira bu zamanın en mühim farz vazifesi ittihad-ı İslam’dır.” diye Risale-i Nur’un bazı düsturlarını nazara verdiler. Üstadımızın Bağdat Paktı gibi ittihad-ı İslâm’a vesile olacak her türlü siyasi gelişmeyi tahsinlerle yad ettiğini de ifade eden Hüsnü Bayramoğlu Ağabey Pakistan’daki Nur hizmetlerine de dua ve tebrik etti.

Hakiki uhuvvet ve tesanüdün Türkiye ve Pakistan mabeyninde olduğu gibi tüm âlem-i İslam’da vücud bulmasını rahmet-i İlahiyeden niyaz ediyoruz.

Hüsnü Bayramoğlu Ağabeyin Pakistan ulemasından Ebu Lübabe hazretlerinin okuduğu Urduca Tarihçe-i Hayat’a yazmış oldukları dua;

Ya Erhamerrahimin ism-i azam hakkına hem Resul-u Ekrem aleyhissalatu vesselamın hürmetine, bu Kur’an Nurlarını okuyan, Risale-i Nurları okuyan Ebu Lübabe ve arkadaşlarını hizmet-i Kuraniye ve imaniyede daima muvaffak eyle, dualarını ve hizmetlerini ahsen-i kabul ile kabul eyle. Bu muhterem ve değerli kardeşimizi daima ihlas ile muzaffer eyle. Amin. Dualarımızı kabul eyle.
Bi hürmeti seyyidül mürselîn
Dualarınıza muhtaç kardeşiniz

Hãdimül Üstad
Hüsnü Bayram

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

İlginizi Çekebilir

İl İl Bayram Namazı Vakitleri

Diyanet İşleri Başkanlığı Açıkladı: 81 il ve ilçeleri için bayram namazı saatleri. Bayram namazı hangi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla HABERLER & Yorumlar
Risale-i Nur’u Boyasına Bulandırmadan Aksettirişine Hayran Olmuştum

Nurlu mektup… Yazar: Latif Erdoğan Hüsnü Bayram Abi ile ilk vicahi görüşmemiz yirmi sene kadar …

Kapat