Ana Sayfa / Yazarlar / Papatyalar

Papatyalar

Bunu paylaşınız

Papatya

Bahar geldi bugün papatyaları gördüm, o kadar etkilendim ki ağladım, kitab okumayan, tabiatı okumayan, çiçekleri okumayan, siyasetin kaba kırıcı rüzgârı ile kendini yitiren insanlara en iyi ders çiçekler ve papatyalardır.

Baharın gelişinin müjdeleyicisi, yaz aylarının rengârenk bir örtüye sahip olmasının göz kamaştırıcı nedeni olan kır çiçekleri; sevdiklerinize takdim etmek için düşünebileceğiniz en samimi ve şık hediyeler olarak öne çıkıyor. Tabiat ile iç içe olmayı seven ya da tabiilikten yana olan tüm yakınlarınıza onlara verdiğiniz değerin ve gösterdiğiniz sevginin simgesi olarak hediye edebileceğiniz kır çiçekleri, bir yandan yüzlerine sıcak bir tebessüm konduracak bir yandan da bulundukları ortama doğayı taşıyacak eşsiz çiçeklerdir.

Saflığın, temizliğin ve sadeliğin göstergesi olan papatya ve kır çiçeklerini, yaptığınız bir hata karşısında özür dilemek istediğiniz insanlar için ve sevdiklerinizin hayatlarındaki gelişmeleri kutlamak veya tebrik etmek amacıyla tercih edebilirsiniz. Yalnızca içinizden geldiği için de yakınlarınıza armağan edebileceğiniz bu çiçek çeşitleriyle duygularınızı en iyi şekilde ifade edebilir ve onlarla aranızda hoş bir anı yaratabilirsiniz.

Papatya cemal-i ilahinin baharla birlikte kendini gösteren en saf en yürekten, samimi ayinesi. Çiçekler varlık ötesinin mavera-i Rabbanînin perdeler arkasından insana gülüşü, gülmeyi en iyi temsil eden, saf bir çiçek. Sonbaharın huşuneti, kışın karı ve soğuk rüzgarları ve varlıkların bir kenara çekilip baharı beklemesinin müjdecisi papatya. 

Latince adı ‘Chamomillae Romanae’ olan Papatya, papatyagiller familyasındandır. Dünyanın en kalabalık çiçekli bitkiler familyasıdır. Sadece Türkiye’de 1156’dan fazla türü bulunur. Anavatanı Avrupa’dır. Tüm Avrupa’dan Hazar kıyılarına kadar yayılmıştır. Günümüzde buzullarla kaplı Antarktika kıtası dışında her coğrafyada yayılım göstermiştir. Ülkemizde Marmara, Ege, Trakya, Güneybatı Anadolu’da doğal koşullarda yetişir. Mayıs ve Ağustos ayları arasında zarafeti temsil eden beyaz renkte çiçekler açan tek yıllık otsu bir bitkidir.

Yaprakları hafif acı ve baharlı bir tattadır. Zengin C vitamini içerdiğinden papatya yaprakları, dünya mutfağında salataların hem görünümünü hem de lezzetini arttırmak için kullanılır. Balarılarının da çok sevdiği papatyalar bahar mevsiminin en parlak ve dikkat çekici yüzüdür.

Saflık, masumiyet ve zarafeti simgeleyen Papatya bitkisinin kullanımı en az insanlık tarihi kadar eski çağlara kadar dayanır. Eski Mısırlılar, papatya çiçeklerini tanrılara adak adama törenlerinde kullanmışlardır. Ortaçağ Avrupa’sında ise papatyanın yakınlarında yetişen bitkilere bile can verdiğine inanılmıştır. Bu yüzden çiftçiler, yetiştirdikleri ürünlerin arasına mutlaka Mayıs Papatyası ekmişlerdir. Yaz şenliklerindeki kutlamalarda papatyalardan yapılan taçlar meşhurdur. Yılın ilk papatyalarının şans getirdiğine inanılmıştır. Ortaçağda genç erkek çocuklar demet demet papatyaları ellerinde tutarak bu sayede çabuk büyüyeceklerine inanmışlardır. Genç kızlar topladıkları papatyanın yapraklarını kopararak saymışlar böylece sevilip sevilmediklerini öğrenmişlerdir. Evlilik çağındaki kızlar gözlerinin önüne bir demet papatya koyup saymışlar, gözlerini örten papatya sayısının kaç yıl sonra evleneceklerini belirlediğine inanmışlardır.   

Papatya bitkisinden; papatya çayı, papatya yağı, papatya tentürü, papatya sabunu, papatya kolonyası, papatya ekstraktı, papatya ekstresi ve boya elde edilir. Ayrıca içeriğindeki uçucu yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

 Papatyalar çok fazla türe sahip, geniş yelpazeli çiçeklerdir ve fiziksel olarak da birbirlerine çok benzerler. Bu yüzden tüketim için, uzmanları tarafından, doğru türün, doğru şekilde, doğru mevsimde toplanması şarttır. Çünkü her papatya türü, o kadar da masum değildir.  

Uygun şartlarda kurutulan papatya, ağzı kapalı bir cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.

Papatyalar

Bahar olsun da seyredin 
Nasıl süsler bayırları, 
Zümrüt gibi çayırları, 
Yüze güler o incecik 
Gelin yüzlü papatyalar, 
Altın gözlü papatyalar. 

Tarlalarda hoşa giden, 
Sarı, turuncu, pembe, mor, 
Bir çok güzel çiçek olur. 
Bence güzeldir hepsinden 
Gelin yüzlü papatyalar, 
Altın gözlü papatyalar. 

Yaprakları kıvır kıvır, 
O da ayrı bir güzellik. 
Boy pos, boyun ipincecik. 
Hem güzel, hem de nazlıdır 
Gelin yüzlü papatyalar, 
Altın gözlü papatyalar. 

Rüzgâr eser kâh o yana, 
Kâh bu yana, hep beraber, 
Dalga dalga eğilirler, 
Neşe verirler insana 
Gelin yüzlü papatyalar, 
Altın gözlü papatyalar. 

                     Tevfik FİKRET

PAPATYALAR asırladır sevginin baharın müzdeleyicisi olarak doğadaki çiçeklerin arasında baş tacıdır. Sevginizi çiçeklerle anlatmanın en güzel yoludur PAPATYALAR. Çoğunlukla baharla birlikte toprağı bir örtü gibi öreten PAPATYA çiçekleri baharla birlikte içimizdeki sevinci de ifade eder. PAPATYA çiçekleri görüntüsü ve şiirlere konu olmasın yanında sağlık açısından da, kış aylarında içimizi ısıtan güzel bir tadı olan bir çaydır. Şifası kanıtlanmış birçok hastalığa ilaç olarak da kullanılmaktadır. Bu çiçeğin yerine geçecek çok nadir çiçek vardır. Tüm reklerini barındıran bu PAPATYA çiçekleri sarı, beyaz, pembe renkleri ile birlikte sevdiklerinize baharı yaşatır. En büyük sevgilinin bize gülüşü olan papatyalar yine en büyük sevgilinin tebessümünü başkalarına yansıtmaktır. Mezarlığa çiçek konur, çiçek tebessümdür; gül, ağlanacak hüzünlenecek bir şey yok, baharın müjdecisi papatya sana ahiret denilen sürekli baharın izlerini sunar. Bu toprağın derinliklerinden sana gülen papatya o güzelliklerin geldiği toprağın derinliklerinden seni ahiretin sonsuz güzelliklerine çağırır.

Seni özlediğimde cemalinin hayalini kurduğumda papatyalara bakarım

Masumiyeti aradığımda papatyalara bakarım

Olaylar beni incitse de Senin papatyalarına bakar onun estetik tamlığından ruhum düzene girer.

Papatyaları seyreden insan baharın neşesini hisseder.

Bahar ve çiçekler büyük kainat kitabının en etkileyici harfleridir.

Allah Resulü (asm) çiçekleri öper ve “Siz Allah’ın şevketisiniz” dermiş.

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Allah Onları Kahretsin!

… Onlar (münafıklar) düşmandırlar, bu yüzden onlardan kaçınıp-sakının. Allah onları kahretsin; nasıl da çevriliyorlar. (Münafikun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Bediüzzaman Nevruz Günü Köpeklere Ekmek Parçaları Verdi / Ömer ÖZCAN

BEDİÜZZAMAN NEVRUZ GÜNÜ KÖPEKLERE EKMEK PARÇALARI VERDİ Said Nursi Hazretlerinin 1952’de Gençlik Rehberi, 1953’te de …

Kapat