Ana Sayfa / RİSALE-İ NUR & BEDİÜZZAMAN / Bediüzzaman ve Risaleler Hakkında Ne Dediler? / Prof. Dr. Süleyman Aşratî’nin Bediüzzaman’ı Tavsifi

Prof. Dr. Süleyman Aşratî’nin Bediüzzaman’ı Tavsifi

Bunu paylaşınız

Ali Sert Hocamız, Cezayirli büyük âlim Aşrati Süleyman‘a göre üstadın üç hususiyetini şöylece bizlere nakletmiştir; “Evvela Aşrati Süleyman’dan kısaca bahsedelim. Bu zat oldukça büyük ve meşhur bir âlim. Kendisi profesör, üniversitede derslere giriyor. Risale-i Nurları tanımadan evvel başka eserleri pek okumaz, nazara vermez ve onlardan bahsetmezmiş. Diğer âlimlere ihtiyaç hissetmiyor. Ne zaman ki Risale-i Nurları tanımış, derste onlardan bahsediyor, üstadı anlatıyor. Talebeler diyorlar ki, “hocam, siz başka eser okumazdınız, diğer kitaplardan bahsetmez, hep kendi eserlerinizi okurdunuz, ne oldu?” O zaman fark ediyor ki, ister istemez Üstad’dan bahsetmeye başlamış, Risale-i Nur’ları anlatıyor. Nurlar kendisini cezb ediyor ve sürekli Risale-i Nurları okumaya, anlatmaya başlıyor. İşte bu âlim, üstadı şöyle vasfediyor;

1-Hammâlu’l-askal: Büyük yükleri kaldıran, maddi manevi her yönden dosttan düşmandan gelen sıkıntılara katlanan. Ağır sorumlulukları omuzlayan.

2-Sebbaru’l-ağvar: Meselelerin derinliklerini ölçen, keskin fikri olan, nazarı amm olup, ihatası geniş ve külli olan kimse.

3-Gavvasu’l-a’mak; Derin okyanuslara dalıp değerli taşları çıkaran. Derin meselelere giren, ince manaları, gizli sırları keşfeden. Müşkül meseleleri hal eden.

Boşuna dememişler “cevâhir kadrini cevher furûşân olmayan bilmez.” Altının kıymetini sarraf bilir. Üstad’ı da böyle âlimler daha iyi anlar ve anlatır.

Ferhat Doğan/Cevaplar.org-Kilis

***

Aşrati. ’10. Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumu’nda da şunları söylemişti:

Said Nursi’nin cihadı, ruhu tahrip ederek Cehennem gibi bir haletle karşı karşıya getiren ve sırf maddi kazançlarla göz kamaştırıp aklı baştan alan küfre karşı bütün alanlarda, top yekûn manevi savaş açmaktı.

İşte öyle tehlikeli, büyük kitlelerin içine yuvarlandığı imansızlık uçurumun kıyısında, imandan başka bir silahı olmayan Bediüzzaman otağını kurarak, büyük bir güven ve inançla küfür ve dalalete meydan okudu. Yalan ve entrikalar üzerine bina edilen imansızlığı Kur’an’dan aldığı delillerle esasından çürüterek, küfre karşı manevi cihadından muzaffer olarak çıktı.

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Üstad Bediüzzaman’la, Sami Efendi’nin karşılaşmaları

Ahmet Atak (Ahmet Remzi Hatip) Anlatıyor: Üstad Bediüzzaman’la Sami Efendi’nin karşılaşmaları adeta koyun-kuzu karşılaşması gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bediüzzaman ve Risaleler Hakkında Ne Dediler?
Bekir Haki Hocaefendi’nin Gözünde Bediüzzaman

Yazan: Salih Okur Sadık Albayrak beyefendi anlatıyor: "Bir gün merhum Bekir Haki (Yener) Hoca'yı ziyaret etmiştik. Yanında …

Kapat