Ana Sayfa / Yazarlar / Ramazan-Rahmet Ayı Elveda / Hasan ERDOĞAN

Ramazan-Rahmet Ayı Elveda / Hasan ERDOĞAN

Bunu paylaşınız

Rahmet ayı Ramazan geldi geçiyor. Maddî ve manevi rahmet ile elhamdulillah. Klasik “oruç tutmayana saldırı” haberleri olmadan. Oruç tutmayanların pervasız yeme-içmeleri ve giyim-kuşamları rahatsız edici olsa da engin hoşgörü ikliminde eridi. Bunlara karşı zemin hiddete gelip Izmir ve çevresini zelzele ile sallayarak ikaz-ı ilahiyi hissettirdi. Anlayana tabi…

Bu sene istanbul’da iftar sofraları pek pahalı ve elitti nedense? Geçen sene 25 tl olan iftar menusü Sultanahmet meydanındaki Fatih Belediyesi Sosyal Tesislerinde bu sene 45 tl olmuş.  Çok yerde böyle % 100 artış nedendir bilmiyorum? Enflasyonun çok üzerinde bir artış, garib. 

Bir de garib-gurebaya iftar sofrası ve daveti az gibi geldi bana. Bir de aile, komşu, eş-dost iftarlarıda tekellüflü ve külfetli gibi ve gayri samimi geldi bana. Bu üzücü bir şey. Milli-manevi değerlerin aşınmasının sonucu. İçi boş eğitim sisteminin acı neticesi. Bir de örf-âdet ve gelenek gibi ahlaki değerlerin aşınmasının bir neticesi. Büyüklere saygı, küçüklere sevgi, şevkat ve merhamet gibi değerlerin aşınmasının acı sonucu. 

Bir de bu mübarek rahmet ayında vahşi cinayetler çok feci. Ne oluyor ? Neden bu sevgisizlik-saygisizlik.?

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri r.a.’nin “-Acaba sırf bu dünya için mi yaratıldın ki bütün vaktini ona sarfediyorsun” ikazının dinlenmeyip,  esas vazifemiz olan “Allah c.c.’a hakiki kul olma şuuru ile önce nefsimizi, sonra çoluk-çocuk, aile ve akraba ve dostlar ile bu “en büyük dava” için yaşama şuuru ve aşkı esas olmalıdır. Yoksa kendi elimizle ateşe atmış oluruz.

Bu mübarek Ramazan ayında ve Leyle-i Kadir’de  nefis muhasabesi ve tövbe-istiğfar ile maddi manevi hastalıklardan kurtulmak için dua edelim inşaallah.
Ve sıkça  Hadis-i Şerifde buyurulan “Allahumme afuvvun kerimun tuhibbul afve fa’vu anna” duasıyla birbirimize Duâ edelim.

Fi emanillah.

Yazar : Hasan ERDOĞAN

1957 Kastamonu doğumlu. İlk orta lise öğrenimini Kastamonu'da, yüksek öğrenimini Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Bl.1975-1981'de tamamladı. 1979'da sıkıyönetim ve Ecevit zamanında tutuklandı. 12 gün Kastamonu Cezaevinde, 60 gün Mamak Askeri Cezaevinde zahiren suçsuz yattı. Ve siyaseti bırakıp bir tarikata bağlanma kararı aldı. 1979 sonbaharında M.FEYZI Efendi r.aleyh'i ve dolayısıyla Risale-i Nur'u ve dershaneleri tanıdı. 12 eylül darbesinde sonra NURCU'LUKTAN tutuklandı. İnayet-i İlahi ile 4.gün tahliye edildi, 6.6.1981'de o dönemdeki ilk beraat ve eserlerin iade kararını aldı. Askerlik görevini Kıbrıs'ta sakıncalı Asteğmen olarak tamamladı. Yongapan. A.Ş muhasebede işe başladı. Askerde evlendi 3 kızı 1 oğlu oldu.1989-1990 arası 3 donem Kastamonu Meslek Yüksek Okulu'nda işletme finansmanı ve borçlar hukuku dersi verdi. 1991'de gazeteciliğe başladı, sarı basın kartı aldı. 1994-1996 yıllarında İstanbul'da Damanyolu Tv'de çalıştı. Uyuşamayıp ayrıldı. Ve cep telefonu bayiliği yaptı. Biricik oğlu M.FEYZI'nin 13.5 yaşında vefatıyla 2003'te ticareti bırakıp bir nevi inzivaya çekildi. Kısa süreli bazı gazetelerde çalıştı. Çeşitli makaleleri yayınlandı. "Hür adam" filminde fahri danışmanlık yaptı. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema dalinda Yüksek lisans yapıyor. M.FEYZI Efendi r.aleyh'den duyduklarını kitap ve belgesel, Bediüzzaman Said Nursi hazretleri r.a film ve dizi yapma gayretinde.

Web Sitesi
Tüm Yazıları Göster
Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Yüz Deveden Bir Deve Gibi…

“Bugün Allah için ne yaptın”dan, “Allah bugün benim için ne yaptı”ya doğru hızla ilerliyoruz. *** …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Ölüye Kur’an okumak caiz mi ve faydası var mı?

- Ölülerimiz ardından neler yapabiliriz; Kur'an-ı Kerim okunabilir mi? - Ölen kişinin kabri başında ayet …

Kapat