Sahte Pirinç Nasıl Anlaşılır?

Bunu paylaşınız

ÇİN’DEN GELEN SAHTE PLASTİK PİRİNCE DİKKAT! NASIL ANLAŞILIR?

Çinlilerin sahte ve taklit ürünleri artık sonu gelmez bir hal almıştır. Öyle ki artık gıdaların da sahtesini üretmeye başlamışlardır. Son zamanlarda sayfamıza bu konu ile ilgili çokça soru gelmekteydi. Sahte pirinç, Çin’den gelen plastik pirinç nasıl anlaşılır gibi sorular gelmekteydi. Bu konuda açıklık getirmek için yazımızı hazırladık.

İddialar gerçek gözüküyor. Doğru olsa da olmasa da biz önlemimizi alalım:

Plastik gibi ürünler dışında patates nişastası gibi ürünlerin katılmasıyla da sahte pirinç üretilmektedir. Tehlikeli olan ise sentetik maddeler ile üretilen pirinçtir. Ciddi anlamda sağlık sorunlar, hatta kansere kadar ilerleyebilir. Bu yüzden şimdi evinizde uygulayabileceğiniz bu basit ve kolay test ile sahte pirinci kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

 

Sahte veta Plastik Pirinç Nasıl Anlaşılır?

1: Su İle Test

2 -3 kaşık pirinci paketten çıkardığınız gibi 1 tabak suyun içerisine koyun.Karıştırdıktan sonra kontrol edin. Eğer pirinçlerin büyük bölümü su üstünde kalıyor ise bir anormallik var demektir. Ya plastik pirinçtir ya da nişasta katılıp üretilen sahte pirinçtir. Son olarak pirincin son kullanım tarihini de kontrol etmekte fayda vardır. Uzun süre duran pirinç çürüdüğünden dolayı su üstünde de kalabilir.

2. Ateşle Yakma Testi

En etkili ve güvenli test budur. Bir miktar pirinci kaşık üstüne koyun ve çakmakla üstünden yakın. Sahte veya plastik pirinç ise farklı bir duman rengi, plastiğe benzer kötü koku ortaya çıkacaktır.

3: Pirinç Kırma

Bir miktar pirincin üzerine çekiç gibi bir aletle hızlıca vurun. Normal pirinç beyaz bir toz halinde parçalanacaktır. Eğer sahte veya plastik pirinç ise sarımsı bir renk oluşacaktır. Bu pirinçten uzak durun.

4: Dayanıklılık Testi ( Küf)

Eğer diğer uygulamaları yapmak istemediyseniz ve fazla pirinciniz ve zamanınız varsa bu testi denemenizi öneriyoruz. Bir miktar pirinci hava alan bir kaba koyun ve oda sıcaklığında mutfağınıza koyun. 3- 4 gün içinde mutlaka küflenmesi gerekir. Eğer küflenme olmuyorsa o pirinç plastik pirinçten başka bir şey değildir. Dikkat etmenizi öneriyoruz.

gidabilinci.com

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Ayasofya’nın Yeniden Camiye Çevrilmesi ve Bağımsız Türkiye Dilekçesi

Araştırmacı yazar Ediz Sözüer, Ayasofya’nın yeniden camiye çevrilmesi talebini gerekçeleriyle TBMM Dilekçe Komisyonu’na sundu. Talebin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bunları Biliyor musunuz?, HABERLER & Yorumlar, Mutfak, Sağlık
Osmanlı Serpûşları

Yazı: Mehmet KÖKREK* Medeniyet, günlük hayatta yer alan en küçük unsurlara kadar sirayet eder. Kılık …

Kapat