Ana Sayfa / GALERİ / FOTO GALERİ / Şeker Hastaları İçin 20 Gıda Tavsiyesi

Şeker Hastaları İçin 20 Gıda Tavsiyesi

Bunu paylaşınız

ŞEKER HASTALARININ TÜKETEBİLECEĞİ SAĞLIKLI 20 GIDA NELERDİR?

Diyabet yani yani şeker hastalarının dikkat etmesi gereken en önemli konu beslenmedir. Şeker hastalarının beslenmesinde dikkat etmesi gereken en önemli nokta işlenmiş gıdalardan uzak durmaları gerekmektedir. Daha az karbonhidrat daha çok yağsız protein ile beslenmeleri önemlidir. Bu şekilde bir beslenme tarzı ile kalp rahatsızlıkları ve şeker hastalığı riskini en aza indirirsiniz. Bu yazımızda şeker hastaları yani diyabetlilerin rahatça tüketebileceği gıdaları sizler için listeledik. Ayrıca şeker hastalığına yakalanmamak için de bu gıdaları daha çok tercih etmenizi öneriyoruz.

Şeker Hastalarının Tüketebileceği Sağlıklı 20 Yiyecek Nelerdir?

1: Elma

Elma diyabete karşı sizi korur. Yapılan araştırmalarda elma tüketen kişilerin TİP2 diyabete yakalanma riski %23 daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Elmadaki vitamin mineral ve antioksidanlar kalp rahatsızlığı riskini düşürmektedir. Elmayı gün boyunca yaymak önemlidir. Yani 1 öğünde 1 elma yerine yarım elma yemenizi öneriyoruz.

2. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz; diyabet,kalp rahatsızlıkları, kanser gibi bir çok hastalığı önleyen besin maddeleri ve antioksidan açısından zengindir. Kuşkonmaz ayrıca kan şekerini düzenleyen insülin hormonunun salgılanmasını arttırmaktadır.

3: Avokado

Avokado doymamış esansiyel yağ asitleri açısından zengindir. Yapılan araştırmalarda avokado tüketen bayanlarda şeker hastalığı riski %25 azaldığı görülmüştür.

4. Fasulye

Fasulyeler kan basıncı düşürür ve içinde lif sayesinde sağlıklı bir sindirim için sizlere yardımcı olur. Ayrıca şeker hastaları da rahatlıkla tüketebileceği gıdalar arasındadır.

5: Yaban Mersini

Yaban mersininde ki yükse lif içeriği kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Şeker hastalığı riskini düşürür. Ayrıca tümör ve kanser riskini düşüren etkili gıdalar arasındadır.

6: Brokoli

Kükürt açısından zengin olan brokoli, anti- kanser özelliği ile birlikte kalp rahatsızlıklarına da olumlu etkileri vardır. Ayrıca son günlerde yapılan araştırmalarda şeker hastalığına çözüm olarak brokolinin olacağı düşünülüyor. Bu konuda çalışamalar devam ediyor.

7. Havuç

Havuç iyi görmeyi sağlayan A vitamini ve beta- karoten açısından zengindir. Aynı zamanda beta- karoten TİP2 diyabet riskini azaltan etkili bir vitamindir.

8: Kızılcık

Kızılcık LDL kötü kolesterolü düşürerek HDL iyi kolesterol oranını yükselten gıdalar arasındadır. Antioksidanlar la birlikte de en sağlıklı gıdalar arasındadır.

9: Balık

Omega yağ asitleri açısından zengin olan balık en faydalı gıdalar arasındadır. Haftada en az 2 kere balık yemenizi öneriyoruz. Ancak balıkları kızartmak yerine haşlama, buğulama gibi yöntemlerle tüketmenizi öneriyoruz.

10: Keten Tohumu

Özellikle TİP 2 diyabetlilerde şekerin ani olarak yükselmesini önler. Kolesterol seviyesini düşürme etkisi de bulunmaktadır.

11: Sarımsak

Binlerce yıldır ilaç olarak kullanılan sarımsak faydalı gıdalar arasındadır. Kanserle savaşan en etkili gıdalardan biridir. Aktif bileşenler ve sülfür ile kolesterol, kalp rahatsızlıkları gibi bir çok rahatsızlığa karşı etkilidir. Sarımsaktan tam olarak faydalanmak için yemeklerinize eklemeden önce iyice ezin ve bu şekilde tüketin.

12. Zerdeçal

Zerdeçal insülin direnci,yüksek kan şekeri ve kolesterolü azaltıcı etkiye sahiptir.

13. Ceviz

Antioksidan, lif, omega-3 yağ asitleri ve E vitamini sayesinde cevizler kolesterolü düşürür ve kan şekerini dengeler.

14: Greyfurt

15: Kırmızı – Mor Soğan

16: Ispanak

17. Tarçın

18: Kırmızı Biber

19: Zeytinyağı

20: Ahududu

***
gidabilinci.com

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Sakız Çiğnediğinizden Emin misiniz?

9 Maddede Sakız Katkı Maddeleri  Hazırlayan: Pürkusur “Bismillâhirrahmânirrahîm.” Günümüzde sakız birçok insan için vazgeçilmez bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla FOTO GALERİ, Sağlık
Uykumuzu Sünnete Uygun Düzenlemek İçin 6 Tavsiye

Uykumuza Sünnetten Gelen 6 Düzen Tavsiyesi bintikalem tarafından hazırlanmıştır.  “Ey örtünüp bürünen! Gecenin yarısında kalk!” Müzzemmil …

Kapat