Ana Sayfa / AİLE & SAĞLIK / Sağlık / Sirken Otunun Faydaları

Sirken Otunun Faydaları

Bunu paylaşınız

Sirken Otu Hakkında Bilgiler

“Yabani Ispanak Otu”
Sirken otu, ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen yaprakları yayvan ve tırtıklı, ıspanakgiller familyasından bir bitkidir. Yabani ıspanak olarak da bilinmektedir. Boyları 150 santimetreye kadar uzayabilir. Ispanağa göre besin değeri daha yüksek olan sirken otuna “ak kaz ayağı” veya “ak pazı” isimleri de verilmektedir.

Sirken Otu Faydaları Nelerdir?

Sirken otu yani yabani ıspanak; A, B, C, ve B6 vitaminleri bakımında oldukça zengindir. İçerisinde bol miktarda demir, niasin, kalsiyum, sodyum, fosfor, betain, karbonhidrat, eterik yağ, ve askaridol mineralleri barındırır.

Sirken otunun tohumunun bağırsakları yumuşatıcı özelliği vardır.  Bağırsakta bulunan parazitleri düşürür ve bağırsakları temizler.

Romatizması olanlara tavsiye edilir.

Kanı temizleyici özelliği vardır.

Diş ağrılarına karşı ağrı giderici özelliktedir.

Cilt sorunlarında kullanılır. Çil ve güneş lekelerine karşı iyi gelmektedir.

Vücutta oluşan iltihap ve yaraları giderici özelliği vardır.

İyi bir idrar söktürücüdür.

Emziren annelerde süt artırıcı özelliği vardır.

Not: Aşırı tüketildiğinde sindirim sistemine zarar verebilmektedir. Özellikle böbrek rahatsızlığıolan hastaların sirken otundan uzak durması tavsiye edilir. Çiğ olarak çok fazla tüketmekten de kaçınmak gerekmektedir.

Sirken Otu Nasıl Kullanılır?

Sirken otu tıpkı ıspanak gibi pişirilerek tüketilebilir. Yemeklerde, böreklerde iyice temizlendikten sonra kullanabilirsiniz. Yiyecek olarak tüketiminin dışında ispirto ve sabun yapımında da kullanımı mevcuttur.

Yabani ıspanak olarak ifade ettiğimiz, mide ve sindirime faydalarını belirttiğimiz sirken otunu ıspanaklı börek yaparken ıspanak yerine tercih edebilirsiniz. Kavurup yemeklerde ara sıcak olarak sirken otu kavurması tüketebilirsiniz. Tıpkı ıspanak gibi bolca yıkadıktan sonra dilediğiniz yemeğe ekleyip yemeklerinizi lezzetlendirebilirsiniz. Sulu şekilde tüketmek isteyenler sirken otu yemeği ile sofralarını şifalı hale getirebilir. Gözleme de yapabilirsiniz. Ayrıca salatalarınıza yeşil bir lezzet katmak istediğinizde, sirken otundan faydalanabilirsiniz. Hem sağlıklı hem de leziz sirken otu salatası yemeklerinizin vazgeçilmezi olacaktır.

Limonlu Sarımsaklı Sirken Otu (Yabani Ispanak) Tarifi:

Malzemeler:

+ 1 demet sirken otu
+ 1 diş sarımsak
+ 1  tane biber
+ 1 limonun suyu
+ Tuz
+ Zeytinyağı

Sirken otları tıpkı ıspanak gibi olduğundan çok yıkanması gereken bitkilerdendir. İyice yıkayıp süzüldükten sonra iri bir şekilde yıkanır. Bir tencerenin içerisinde yaklaşık 2 litre su kaynatılır.

Doğranan sirken otları diriliğini çok kaybetmeyecek şekilde kısa bir süre haşlanır.Ardından süzülerek soğuk  sudan geçirilir. Bu sırada tencerede zeytinyağı ile 1 adet biber kavrulur. Ayrı bir kapta zeytinyağı, limon ve ezilmiş sarımsak karıştırılır. Haşlanmış sirken otlarının üzerine dökülür. Kavrulmuş biberde eklenir. Soğuduktan sonra servis yapılır.

***

organikgunler.com

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Sakız Çiğnediğinizden Emin misiniz?

9 Maddede Sakız Katkı Maddeleri  Hazırlayan: Pürkusur “Bismillâhirrahmânirrahîm.” Günümüzde sakız birçok insan için vazgeçilmez bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık
Şeker Hastaları İçin 20 Gıda Tavsiyesi

ŞEKER HASTALARININ TÜKETEBİLECEĞİ SAĞLIKLI 20 GIDA NELERDİR? Diyabet yani yani şeker hastalarının dikkat etmesi gereken …

Kapat