Ana Sayfa / Yazarlar / Siyasî Analiz / Hasan ERDOĞAN

Siyasî Analiz / Hasan ERDOĞAN

Seçim sathı mailine girdiğimiz şu  günlerde ilmi ve fikri yazılardan ziyade siyaset ve seçim daha önde.
Ben de bu minval üzere kanaat ve analiz yapayım bari…

Evet akılları geveze ruhları iz’aç eden bu siyasi havada isabetli bir tahlil zor…
Nasıl ki gençlik hevesatı aklı dinlemez. Siyaset de aynı öyle.

Bakıyorum benim gibi vatan millet din namına Komünist ve dinsizlere karşı  omuz omuza ölümüne mücadele etmiş nice eski siyasi arkadaşlardan bazıları geçmişte mücadele ettikleri ile yan yana omuz omuza. …

Çok garip ve hayretlere düşüren şeyler. Bunu aklen izah edemiyorum. Ve makam ve menfaatini herşeyin önünde hatta inancının ve davasını nefsine bilerek tercih eden bir halet-i ruhiye. Acib bir şey. İnanmak zor. Ama bu bir realite maalesef.

“Oluklar çift; birinden nur akar birinden kir” diyen dava adamı Necip Fazıl, sanki bu günler için söylemiş… Evet iman ve küfür mücadelesi Adem (a.s.)’dan beri bâki. Kıyamete kadar devam edecek.

Siyasette oy vermeyi küfür telakki eden marjinal gruplar gibi görmüyorum. Fakat böyle değerlendirmeler duydukça şaşırıyorum. Hattâ Risale-i Nur talebesinden duymak çok acı…

FETÖ Risale-i Nur’u suistimal etti. Ancak yeni Asyacı kardeşlerin de bu yolda gitmesi ve Reis-i Cumhurumuza karşı tavırlarıyla ve cemaatler aleyhine tavırları çok vahim. Kimsenin ikaz ve nasihatını da dinlemiyorlar. Allah c.c. akıl fikir versin. Amin

Her şey açık ve bedihi olduğu halde, Üstad Bediüzzaman Hz.lerinin o kadar açık beyan ve tavırlarına rağmen.
Menderes’in yaptıkları için “İslâm kahramanı” diyen üstadımız şimdiki  Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan için ne derdi acaba?

Çünkü Menderes’in yaptıklarının çok fevkinde işler yaptı. Risale-i Nurlar Diyanet eliyle kısmen de olsa basıldı. İnşaallah Ayasofya’yı da açacak. Ha 16 yıldır iktidar niye yapmıyor?

Biz hikmeti hükümeti tam bilmiyoruz. Zaten tam iktidar olamadı ki. 15 Temmuz’dan sonra ve şimdi yapılacak seçimle gelecek BAŞKANLIK sistemiyle mümkün olacak.

Bunca yıl iktidar olup tam muvaffak olamamasında Reis-i Cumhurumuzun da itiraf ettiği gibi, eğitim ve kültürde  idealist fedakâr kadronun olmaması.
Bir de bazı safdil kardeşler Asr-ı Saadet gibi âdil bir yönetim istiyor ki bu muhal ender muhal.

Biz müslümanlar olarak İslâm’ı tam yaşıyor muyuz? Önce bunu sorgulamalıyız. Hâli âlem meydanda. Bu olmadan olmaz.  Olamaz. ADETULLAH kanunlarına uymuyoruz.

Bediüzzaman Said Nursi r.a Hz.lerinin Hutbe-i Şamiyede söylemiş olduğu gibi:
“Bizler ahlak-ı İslâmiyeyi ef’alimizle izhar etsek sair kavimler fevc fevc İslâmiyete dehalet edecekler”

Risale-i Nur talebelerinin bu seçimdeki tavrını Hüsnü Bayramoğlu abi ilan etti. Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan’a destek vereceğiz.
Başka söze hacet yok. Ferasetli olan görüyor.

Bu arada, Bediüzzaman Said Nursi r.a Hz.lerinin “Bu millet Halk Partisi”ni iktidara getirmez” 1950’lerdeki sözünün bu zamana kadar tahakkuk ettiğini unutmayalım.

Siyaset işimiz değil. Seçimden seçime bir oy ve dualarımız var, o kadar.

Selam ve dua ile saygılar.

Yazar : Hasan ERDOĞAN

1957 Kastamonu doğumlu. İlk orta lise öğrenimini Kastamonu'da, yüksek öğrenimini Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Bl.1975-1981'de tamamladı. 1979'da sıkıyönetim ve Ecevit zamanında tutuklandı. 12 gün Kastamonu Cezaevinde, 60 gün Mamak Askeri Cezaevinde zahiren suçsuz yattı. Ve siyaseti bırakıp bir tarikata bağlanma kararı aldı. 1979 sonbaharında M.FEYZI Efendi r.aleyh'i ve dolayısıyla Risale-i Nur'u ve dershaneleri tanıdı. 12 eylül darbesinde sonra NURCU'LUKTAN tutuklandı. İnayet-i İlahi ile 4.gün tahliye edildi, 6.6.1981'de o dönemdeki ilk beraat ve eserlerin iade kararını aldı. Askerlik görevini Kıbrıs'ta sakıncalı Asteğmen olarak tamamladı. Yongapan. A.Ş muhasebede işe başladı. Askerde evlendi 3 kızı 1 oğlu oldu.1989-1990 arası 3 donem Kastamonu Meslek Yüksek Okulu'nda işletme finansmanı ve borçlar hukuku dersi verdi. 1991'de gazeteciliğe başladı, sarı basın kartı aldı. 1994-1996 yıllarında İstanbul'da Damanyolu Tv'de çalıştı. Uyuşamayıp ayrıldı. Ve cep telefonu bayiliği yaptı. Biricik oğlu M.FEYZI'nin 13.5 yaşında vefatıyla 2003'te ticareti bırakıp bir nevi inzivaya çekildi. Kısa süreli bazı gazetelerde çalıştı. Çeşitli makaleleri yayınlandı. "Hür adam" filminde fahri danışmanlık yaptı. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema dalinda Yüksek lisans yapıyor. M.FEYZI Efendi r.aleyh'den duyduklarını kitap ve belgesel, Bediüzzaman Said Nursi hazretleri r.a film ve dizi yapma gayretinde.

Web Sitesi
Tüm Yazıları Göster

İlginizi Çekebilir

Yine Teşahhus…

Yine Teşahhus, Şahıslandırma, Şahsiyet Kazandırma Bediüzzaman teşahhus fiilini birçok bahse açılan yüzleriyle yorumlamış. Daha önce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Ramazan Bahsi 4. Nükte / Prof. Dr. Himmet UÇ

Ramazan-ı Şerifdeki oruç nefsin terbiyesine baktığı cihetindeki çok hikmetlerinden bir hikmeti şudur ki, nefis kendini …

Kapat