Ana Sayfa / Yazarlar / Sosyal medya fıkhı, acilen! / Mustafa H. KURT

Sosyal medya fıkhı, acilen! / Mustafa H. KURT

Bunu paylaşınız

Fark edilen bir münkere (kötülüğe, harama) karşı önce “el ile” (kuvvetle-fiilen ki bunun devletin vazifesi olduğu söylenir), eğer buna güç yetirilemezse “dil ile” (sözlü, yazılı, görsel anlatımla), fakat buna da güç yetirilemezse o münkere “kalben buğz edilmesi” (karşı çıkılması, taraf olunmaması, düşman olunması) emredilir o meşhur hadis-i şerifte, bu son seçeneğin “imanın en alt mertebesi” olduğu da peşi sıra beyan buyrularak.

İletişim ve haberleşme araçlarına ulaşmanın hayli kolaylaştığı bu ‘sosyal medya devrindeki’ “kelam edebilme imkanlarımızın bolluğuna” bakarsak, bahsi geçen “kalben buğzetme” seçeneğindeki sınırın bizim için hayli daralmış olduğunu söylemek de mümkündür belki.

Tabi burada hep ‘ortadan gitmeyi’ ve kendisine dokunmayan haksızlıklara karşı -temkin sandığı neme lazımcılığıyla- sağırları oynamayı bir karakter haline getirenleri kasdetmiyorum elbette.

Kasdım, “yaşanan haksızlıklara karşısında benim gibi halktan birinin itirazı nereye ulaşır, benim sözüm neyi değiştirir ki sanki?” diye düşünen ehl-i insafa, bu düşüncelerindeki muhtemel haklılık payının artık biraz küçülmüş olabileceğini hatırlatmak..

Çünkü özellikle de, vücudumuzun neredeyse bir organı haline gelen cep telefonlarımız yoluyla sosyal medyada her türden paylaşımlarda bulunuyor ve her konuda fikir beyan edebiliyoruz ya, böyle bir imkanımız var ya artık; işte tam da bu imkanımız; “bir kötülüğe sözü ile, kelamı ile, lisanıyla karşı çıkmak” şeklinde emir buyurulmuş o vazifemizdeki mazeret alanımızı hayli daralttı gibi geliyor bana..

Velhasıl sosyal medya, adı üzerinde bir “sosyal iletişim aracı” olarak verdiği hitap imkanı ile birlikte haksızlıklara içten tepkinin alanını artık daraltırken, bu tepkiyi sözlerimizle gösterme sorumluğumuzu da artırdı herhalde demek istiyorum.

Ama modern zamanlara yönelik fıkhî meselelere kafa yoran ehl-i ilmin bu konuda söyleyecekleri/söyledikleri son tahlilde mevzuyu bağlar tabi. Mevla onlara ve biz avama kolaylıklar ihsan eylesin.

Yazar : Mustafa H. KURT

Mustafa H. Kurt: 1974 yılında Gaziantep'te doğdu. Cumhuriyet Lisesi (1992) ve Gaziantep Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldu (2000). Türkiye’de ve Almanya’da eğitimcilik yanında farklı iş kollarında çalıştı. Yazarımız, kastamonur.com yanında hâlihazırda çeşitli dergi ve haber sitelerinde yazıyor.

Tüm Yazıları Göster
Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

İttihad-ı Muhammedî ve Bediüzzaman

Cem‘iyyet-i Muhammediyye olarak da adlandırılan fırka, Otuzbir Mart Vak‘ası’ndan (13 Nisan 1909) on gün kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Eleştiri Şiirleri / Prof. Dr. Himmet UÇ

Vardım seher-i tâat için mescide nâgâh Gördüm oturur halka olup bir nice gümrah Girmiş kimisi …

Kapat