Ana Sayfa / RİSALE-İ NUR & BEDİÜZZAMAN / Bediüzzaman ve Risaleler Hakkında Ne Dediler? / Süleyman Hilmi Tunahan Efendi ve Bediüzzaman Hazretleri

Süleyman Hilmi Tunahan Efendi ve Bediüzzaman Hazretleri

Bunu paylaşınız

Değerli âlimlerimizden Abdullah Tekin Hocaefendi, Konyalı bir büyüğümüz. Süleyman Hilmi Tunahan Efendi’den ders görmüş, Konya’nın medar-ı iftiharı Hacı Veyiszâde Efendi’nin de yakınında bulunmuş çok tatlı bir insan.

Merhum Şahin Yılmaz Hocaefendi’nin cenazesinde görüştüğümüzde çok güzel şeyler anlattı. Sizlerle paylaşırken, Cenab-ı Hak’dan kalplerimizin birbirine daha sıkı perçinlemesini niyaz ederiz;

“Süleyman Efendi’de 56-59 arası okudum. Çamlıca’da, Bediüzzaman Hazretlerinden zaman zaman bahsedilirdi. “Eğer Bediüzzaman Hazretlerinin talebeleri ile aranızda bir ihtilaf çıkarırsanız huzur-u İlâhîde iki elim iki yakanızdadır” derdi.

“Bediüzzaman hazretleri yazmakla, yazdırmakla mükellef..O vazifede istihdam edilmiştir. Biz de tasavvuf yoluyla, selef-i salihînin izinde, işte bu surette hizmetle mükellefiz.”

…Veyiszâde Mustafa Kurucu Efendi de Üstad’a karşı son derece bir ihtiramı vardı. Zaman zaman bahsederdi; “O büyük insan” derdi. Süleyman Efendi de zaman zaman aynı ifadeleri kullanırdı; “O büyük insan” derdi.

…Biz Topçular’da -Allahu a’lem- 300 talebe idik. Süleyman Efendi arasıra bana iltifat ederdi; “Abdullah, ibadullah” diye. “Abdullah iki yerden feyz alır. Birisi Bediüzzaaman hazretlerinden, birisi de bizden” derdi.

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

İttihad-ı Muhammedî ve Bediüzzaman

Cem‘iyyet-i Muhammediyye olarak da adlandırılan fırka, Otuzbir Mart Vak‘ası’ndan (13 Nisan 1909) on gün kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bediüzzaman ve Risaleler Hakkında Ne Dediler?, Yazarlar
İttihâd-ı İslâm Nedi̇r ve Neden Gereklidir?

İslâm birliği her müslümanın hayalinde, fikrinde, aklında, bütün duygularıyla taraftarlığında ve kabulünde ve tasdikinde olması …

Kapat