Ana Sayfa / GALERİ / FOTO GALERİ / Tarifleriyle Osmanlı Şerbetleri

Tarifleriyle Osmanlı Şerbetleri

Bunu paylaşınız

Gelenek hâline gelen içecek: Osmanlı şerbetleri

Osmanlı’nın makbul ikramlarından olan şerbet, yaz-kış ayrımı yapılmaksızın ikram edilirdi. Sebillerde Allah rızası için şerbetler dağıtılırdı, düğün dernekte şerbet ikram edilmezse ayıp karşılanırdı.

Türkler yemeklerin yanında soğuk olarak içtikleri her şeye soğukluk derlerdi. Yemek dışında kışın en çok sıcak olarak tarçın şerbeti, yazın koruk ve bal şerbeti içilir; nar şerbeti ikram etmek ise kibarlık sayılırdı.

Selçuklularda 13. yüzyılda misafirlere ikram edilen en seçkin besinler arasında bal gelirdi. Bal ve şeker şerbeti en yaygın olarak içilen içecekler arasındaydı. Selçuknamede mis kokulu ve ıtırlı şerbetlerden bahsedilmektedir ki, meyvelerden; sütten yapılan şerbetlere kokular da ilave olunurdu.

Mevlana Celalettin Rumi “Hayatta en sevdiğim üç şey; sema, hamam ve şerbettir” der. Mevlana eserlerinde geçen şerbetler bal şerbeti, gül suyu şerbeti, şeker şerbeti, lütuf şerbeti, tanrı şerbeti, gül sulu şeker şerbeti, düğünlerde sunulan şerbetler ise nardenk şerbeti ve saf şeker şerbetidir. Mevlana, şerbet ve gülbeşekerinden de sıkça bahseder.


Osmanlı’da altın çağını yaşayan şerbetin, Türkler tarafından oluşturulduğu ve 11. yüzyılda bile meyve sularından hazırlanıp günün her saati içilen geleneksel bir içecek olarak ortaya çıktığı bilinir.

Şerbet, Osmanlı’da günlük yaşantıyı, geleneksel davranış kalıplarını etkileyen; halk sofralarında da eksik olmayan, çeşit çeşit yapılan, her evde, her zaman ansızın gelen misafire sunulması gereken en önemli ve leziz ikramlardan biriydi.

GELENEK HALİNE GELEN İÇECEK

Eskiden saray, konak ve köşk sofralarında çeşitli şerbetler özel ibrikler içinde bulunur ve yemekte su yerine şerbet içilirdi. Kahve ve çay pek yaygın olmadığından gelen konuklara şerbet ikram edilirdi. Anadolu’da da doğumlardan sonra şerbet ikram edilmesi de bir gelenek hâlindedir.

Osmanlı mutfağında şerbet, ziyafet sofralarının gözde içeceği olmasının ötesinde daha büyük anlama sahipti. Örneğin Kanuni Sultan Süleyman sıcak bir yaz günü Yeniçeri ortalarını ziyaret ederken, susamış. Ona bir kap içinde soğuk şerbet ikram etmişler. Kanuni “Sarayımda böyle şerbet içmedim!” dedi, boşalan tası altınla doldurtup, geri gönderdi. Bunun bir nevi uzlaşma işareti sayıldığı bilinir. Bu olaydan sonra padişahların yolları yeniçeri ocağına her düştüğünde durup bir bardak şerbet içmeleri gelenek haline geldi. Savaşlarda bile cepheden bu taslar saraya gönderilir ve altınla dolu olarak geri gelmeleri beklenirdi.

OSMANLI’NIN AVRUPA’YA İHRACI ŞERBET

Özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde şerbetler, Batı medeniyetlerine kadar ulaştı. Şerbetler ülkeye gelen yabancı konuklar sayesinde Avrupa’da o kadar ünlü oldu ki; 17. yüzyıl ortalarından itibaren limonlu, güllü ve menekşeli hazır şerbet karışımları İngiltere’ye ihraç edilmeye başlandı. Sert şekerlemeler şeklinde hazırlanan ve gönderildiği yerde sulandırılan bu şerbetlerin yanı sıra 18. yüzyılda ‘visney‘ adıyla hazırlanan vişne şurupları da hem İngiltere’ye hem de Fransa’ya ihraç edildi. İtalya’da 17. yüzyılda şerbetten meyveli dondurma yapıldı ve adına şerbetten bozma ‘sorbetto‘ adı verildi. Bugün hâlâ Fransa ve İngiltere’de meyveli dondurma sorbetto’dan bozma ‘sorbet’ adıyla bilinir. Şerbet kelimesi, ufak bir anlam kaymasıyla Batı dillerine geçti.

SULTANLARIN ŞERBETLERİ

Osmanlı padişahlarının çocukları olunca, ziyarete gelenlere şerbet dağıtılırdı. Özellikle doğumun üçüncü günü sadrazama şerbet gönderme geleneği vardı. Çeşitli malzemelerden yapılan şerbetler, altın, gümüş ve billur gibi değerli kaplara konulur ve yeni doğan bebeği ziyarete gelenlere, cariyeler tarafından ikram edilirdi. Lohusa şerbeti, anne sütünün bol ve bereketli olması, bebeğin bebeklik dönemini sıkıntısız ağız tatlılığı ile geçirmesi için simgesel olarak dağıtılırdı.

Padişahlara özel üretilen şerbetler vardı ki bunları sıradan insanlar tadamaz, imparatorluğun çeşitli yerlerinden gelen malzemelerle yapılırdı. Bunlar; hummaz, reybas, anberbaris şerbetleridir.

Fatih Sultan Mehmet için kırmızı ve siyah üzümle Hindistan cevizinden şerbet yapılırdı.

Diğer şerbet ikramlarına bahar başlangıcında ikram edilen nevruz şerbeti, hacca gidenler için hacı şerbeti, erkek çocukların sünnet şerbeti, hamam şerbeti, nazar şerbeti, gebe şerbeti, görücü şerbeti, söz şerbeti, ölü şerbeti, düğün şerbeti sayılabilir.

Sarayın en gözde şerbetleri gül, zambak, menekşe, fulya, yasemin, muhabbet, iğde ve nilüfer çiçeklerinden yapılmaktaydı. Özellikle tatlı suda yetişen ve çok kısıtlı miktarda bulunan nilüfer çiçeğinden yapılan şerbet önemliydi.

Evliyâ Çelebi, Bitlis Beyi’nin sofrasında bir yemekte tam elli çeşit hoşaf içildiğini ve lezzetlerinin güzelliğini tarif etmeye aciz düştüğünü yazar.

ŞERBET ÇEŞİTLERİ

Tadı, rengi, kokusu, soğukluğu ve sunumuyla Osmanlı sofralarının tarihsel zenginliğini yansıtan şerbet çeşitlerinden bazıları limonata, üzüm, elma, armut, ayva, erik, badem sübyesi de denilen badem şerbeti, kavun çekirdeği şerbeti, nar, dut, iğde, nane, koruk, ceviz şerbetleridir. Böğürtlen, çilek, kızılcık, kayısı, ağaç çileği, mandalina, portakal, şeftali, turunç, vişne, gül, amber, fulya çiçeği, menekşe, yasemin çiçeği, muhabbet çiçeği, zambak, demirhindi, keçiboynuzu, antep fıstığı şerbetleri ise en çok tercih edilenlerdendi. Yemek dışında kışın tarçın şerbeti sıcak olarak verilir, yazın koruk ve bal şerbeti sunulurdu. Nar şerbeti ikramı kibarlıktan addedilirdi. Balla ve sirkeyle yapılan sirkencübin şerbeti hem susuzluğu giderir, hem de hastalıklara şifa olurdu. Nar, demirhindi, meyan, vişne kızılcık, limon, gül, bal, koruk şerbetleri, Türk evinin temel içecekleri olarak, her evin serin kilerinde yer alırdı. Lavanta şerbetinin insanları sakinleştirici etkisi vardı. Osmanlı şerbetlerinin padişahı olarak nitelendirilen demirhindi şerbetini ise beş aylık bebekler ve hamileler bile içebilir.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde ise çok çeşitli şerbetlere rastlanır. Bunlar; Arnavut Kasım şerbeti, baharlı şerbet, Atina balı şerbeti, cüllab şerbet, tarçın hacı şerbeti, imam şerbeti, karanfilli gül şerbeti, karanfilli üzüm şerbeti, tiryaki şerbeti, menekşe şerbeti.

TARİFLERİ İLE OSMANLI ŞERBETLERİ

1) Elma Şerbeti Tarifi 

Malzemeler: 2 kilo kadar yeşil elma, 1 kg. toz şeker, 2 litre su, 2 adet kabuklu tarçın, 2 adet elma kabuğu rendesi.

Elmaların kabuklarını soyun ve derin bir tencereye ikiye bölerek yerleştirin. Üstüne su, tarçın, soyduğunuz kabukları, şekeri ilave edin. Yaklaşık yarım saat kaynattıktan sonra ocaktan alın. İnce bir tülbent veya kevgirde süzün, soğutarak servis yapın.

limon şerbeti

2) Şeftali Şerbeti Tarifi 

Malzemeler: 3 kilogram şeftali, 1,5 kilogram toz şeker, 4 adet karanfil, 2 litre su, 1 adet limon kabuğu rendesi, 1 çay kaşığı limon suyu.

Şeftalilerin kabuklarını soyarak küp küp doğrayın. Derin bir tencereye önce şeftalileri, şeker, karanfil, limon kabuğu rendesi ve suyu ekleyin. Yaklaşık 30 dakika kadar kaynatın. Tülbentten süzüp, soğuk olarak servis yapın.

3) Limon Şerbeti Tarifi 

Malzemeler: 2 adet limon suyu, 1 kilogram şeker, 2 litre su, 100 gr. bal, 3 adet karanfil.

Derin bir tencereye limon suyu, toz şeker, karanfil ve balı koyun. 5-6 saat kadar bekletin. Üzerine suyu katarak yaklaşık 30 dakika kadar kaynatın. Tülbentten süzüp, soğuk servis yapın.

4) Ahududu Şerbeti Tarifi 

Malzemeler: 1 kilogram ahududu, 15 gr. limon tuzu, 1 kilogram şeker, 4 adet karanfil, 1 litre su.

Ahududuları temizledikten sonra şeker ile yoğurun. Yaklaşık 10 saat kadar bekletin. Sıkarak süzün. Su ilave ederek tekrar yoğurun. 15 gr. limon tuzu ve karanfilleri ekleyin, 20 dakika kadar kaynatın. Soğuk olarak servis yapın.

ahududu şerbeti

5) Tarçın Şerbeti Tarifi 

Malzemeler: 3 çubuk tarçın, 5 karanfil, 2,5 litre su, 1 su bardağı şeker.

Çubuk tarçını, şekeri ve suyu bir tencereye koyun ve kaynatın. Kaynamaya başladıktan 8 dakika sonra tarçınları çıkarın ve tencereyi ocaktan alın. Karışıma karanfilleri ekleyin ve soğumaya bırakın. Tamamen soğuduktan sonra buzdolabına koyun ve soğuk olarak servis edin.

6) Demirhindi Şerbeti Tarifi

Malzemeler: 180-200 gr demirhindi, 2 litre içme suyu, 2 adet kurutulmuş karanfil, 1 adet çubuk tarçın, 1 su bardağı toz şeker.

İlk önce demirhindinin kabuklarını ayıklayın ve temizleyin. Daha sonra bir tencereye koyun ve üzerine içme suyunu ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın ve 1 gece bekletin. Tencereye karanfilleri, çubuk tarçını ve toz şekeri ekleyin ve kaynaması için kısık ateşli ocağa koyun. 1,5 saat kadar kaynattığınız şerbeti ocağın üzerinden alın ve soğumaya bırakın. Soğuması için bıraktığınız şerbetin posası tencerenin dibine çöktüğünde, süzerek posasından ayırın ve buzdolabında soğutun ve soğuk servis edin.

7) Gül Şerbeti Tarifi

Şurup için malzemeler: 170 gram kırmızı/pembe kokulu gül yaprağı(Isparta gülü), 1 su bardağı toz şeker.

Şerbet için malzemeler: 1 çay bardağı gül şurubu, 2 limon suyu, toz şeker, soğuk su.

Şurubu yapmak için önce gül yapraklarını yıkayın ve derin bir kaba alın. Üzerine 1 su bardağı toz şeker katın ve 15-20 dakika kadar yoğurun. Kabın ağzını streç filmle kapatıp buzdolabına koyun ve bir gece bekletin. Ertesi gün şurubu süzün. Şerbeti için limon suyuna 1 çay bardağı şeker ekleyin ve su ilave ederek karıştırın. Daha sonra soğuk su ilave edin. Bu karışıma gül şurubunu azar azar ekleyerek karıştırın. Ardından şeker dengesine tadına bakarak karar verin. Soğuk servis edin.

8) Gelincik Şerbeti

Tarif için tıklayınız

9) Menekşe Şerbeti

Kokulu kır menekşesi, yıkanır, suyu süzdürülür. Üzerine su, limon tuzu ve limon suyu dökülür, kavanoza konup ağzı kapatılır. 4-5 gün bekletilir. Tülbentten geçirilir, kavanozlara konur, serin bir yerde saklanır.

Başka bir yöntem olarak menekşeler toz şeker ile birlikte, rengi şekere çıkıncaya kadar havanda dövülür. Şeker ile menekşe karışımı ince bir elekten ufalanarak geçirilir. Su bir taşım kaynatılıp, ateşten alınır. Şekerli menekşe tozu, suya katılır ve karıştırılır. Temiz bir kaba süzdürülür soğumaya bırakılır.

10) Ayva Şerbeti

Ayva şerbetinin püf noktası ayvanın çekirdeklerini ve kabuklarını da kaynattığınız şerbete ekleyerek şerbetin kıvam ve renk almasını sağlamaktır. Şerbetinizi iyice soğuttuktan sonra süzerek servis edebilirsiniz.

11) Hibiskus Şerbeti

Tarif için tıklayınız

12) Kızılcık Şerbeti

Çekirdekleri çıkarılarak ezilen kızılcıklar üzerine sıcak su dökülerek bir gece bekletilir. Ertesi gün ince bir süzgeçten geçirilir ve arzunuza göre bir tatlandırıcı ile lezzetlendirilir.

Veya;

Yarım kg kurutulmuş kızılcık
-8 su bardağı su
-İki buçuk su bardağı tozşeker

Kızılcık ve suyu bir tencereye alıp kaynatın. Kaynadıktan sonra süzgeçten geçirin. Tozşeker ilave edin ve 15-20 dakika daha kaynatın. Soğuduktan sonra servis yapın.

13) Koruk Şerbeti

Çok faydalı olduğu düşünülen koruk yani olmamış üzümün şırası, ekşisi gibi şerbeti de yapılır. Koruk şerbeti yaparken önemli olan şeker veya arzu ettiğiniz başka bir tatlandırıcıyla beraber kaynattığınız su soğuduktan sonra koruk suyunu eklemenizdir.

14) Safran Şerbeti

En kıymetli baharatımız safranın başrolde yer aldığı bu şerbeti yapmak için; reyhan ve safran yapraklarının üzerine limon suyu ve kaynar su eklenir, suyun soğuması beklenir. Su ılıdıktan sonra içine toz şeker eklenir ve süzülür.

15) Lohusa Şerbeti

Malzemeler:

5 litre lohusa şerbeti için;

-1 adet kare lohusa şekeri (kızamık şekeri)
-3 su bardağı toz şeker
-20 su bardağı su
-4 adet çubuk tarçın
-20-25 adet karanfil
-1 kök havlıcan
-1 kök zencefil
-2 kök zerdeçal
-1 adet muskat

Hazırlanışı: 

Kızamık şekerini, şekeri ve 15 bardak suyu kaynayana kadar orta ateşte, kaynadıktan sonra 25 dakika kısık ateşte kaynatın.
Diğer malzemeleri (havlıcan, zerdeçal, zencefil, tarçın, karanfil ve muskat) ekleyin ve kısık ateşte 25-30 dakika daha kaynatın.
Süt yapan yiyecek olarak ısırgan yaprağından da birkaç adet ekleyin. Yalnız ısırgan yaprağını uzun uzun kaynatmayın.
Bu aşamada tadını sürekli kontrol ederek, su miktarını damak zevkinize göre arttırın.
Şerbet soğuyunca süzerek ağzı kapalı bir şişeye alın ve ister sıcak ister soğuk servis edin.
Lohusa şerbeti diğer birçok tatlı üründe olduğu gibi buzdolabında haftalarca taze şekilde kalabilir.

Başka Tarif

3 litre su
6 su bardağı toz şeker
300 gram lohusa şekeri
20-25 tane karanfil
6 tane çubuk tarçın
2-3 adet kuru zencefil

Suyu tencereye alın. İçine toz şekeri ve lohusa şekerini ekleyin. Çubuk tarçınları ikiye bölün. Karanfil ve zencefille birlikte bir tülbende sarıp tencereye ilave edin ve altını açıp pişirmeye başlayın.

Kaynama noktasına gelince altını kısıp 20 dakika daha pişirin. Lohusa şerbetiniz hazır.

Ancak bu haliyle çok tatlı olan lohusa şerbetini servis ederken sıcak ya da soğuk su ekleyip seyrelterek içilmesi daha doğrudur. Bunu yapacaksanız şerbet ve su oranı bire bir olmalı.

Lohusa şerbeti genellikle yanında kuruyemişlerle servis edilir.

16) Sirkencubin (Sirkencebin) Şerbeti

Tarif için tıklayınız

17) Badem Şerbeti

Kabuğu çıkarılmış badem bir taşım kaynatılır, suda haşlanır ve suyu süzülüp iç kabukları da çıkarıldıktan sonra yıkanır, taş havanda dövülerek, kaynar suda bir iki taşım kaynatılır ve su süt rengini alır. Bu su süzülerek tekrar tencereye konur ve kalan posa bir iki el dövülerek tekrar kaynatılır, süzgeçten süzülerek tülbentten de geçirilir. Şeker ilave olunur. Eğer sıcak içilecek olursa ismi değişerek sübye olur.

18) Nane Limon Şerbeti

Hoş kokusu ve mideyi rahatlatmasıyla bilinen nane, en ferahlatıcı şerbetlerden birine de hayat verir. Üstelik bu şerbeti kolayca hazırlayabilirsiniz. Nane yaprakları, limon suyu, içme suyu, karanfil ve bal bir şişeye koyularak iyice karıştırılır, soğutarak tüketilir.

19) Çilek Şerbeti

Olgun çilekler kâsede yarısı kırmızı, üçte biri beyaz Frenk üzümü ile sıkılır süzüldükten sonra ağzı örtülerek durulmaya bırakılır. Durulan su başka bir kaba alınır, kafî miktarda şeker ve su ile karıştırılır, tekrar şerbet tasına süzüldükten sonra servis yapılır.

20) Dut Şerbeti

“Karadut şerbeti” veya “Urumu dut şerbeti” de denilir. Daha çok dut reçelinin suyundan bir miktar ayrılıp, sulandırılarak yapılır. Temizlenip yıkanan dutun suyu çıkarılır. Şeker ilavesiyle kaynatılır. Ocaktan almadan önce limon suyu veya limon tuzu eklenir. Bir taşım kaynadıktan sonra ocaktan alınır. Şişelere doldurulur, gerektiğinde su ile inceltilerek ve soğutularak içilir.

21) Reyhan Şerbeti

Reyhanları yıkayıp, elinizle bir kaç parçaya bölün. Sürahiye koyup üzerine kaynar su ve şekeri ekleyin. Şeker eriyince limon tuzunu ve limon kabuklarını ilave edin ve soğumaya bırakın. (Limon tuzu eklenince rengi koyu pembe olacak) Dışarıda soğuduktan sonra buzdolabına koyun. Bardağa buz ekleyerek servis edin.

22) Böğürtlen Şerbeti

Malzemeler

 • 1 kg. böğürtlen
 • Üzerini 2 parmak geçecek kadar su
 • Arzunuza göre şeker(Ben  10 bardak suya 1.5 bardak şeker olacak şekilde ayarlıyorum)
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu

Böğürtlen şerbeti nasıl yapılır?Böğürtlenleri yıkayıp sap kısımlarını koparın. Tencereye alın ve üzerini 2 parmak geçecek kadar sıcak su ekleyin.

Ocağın alın ve kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika süreyle kaynatmaya devam edin. Sonra altını kapatın.

1 saat kadar bu şekilde bekletip, ince ve sık bir süzekten başka bir tencereye süzün. Sakın süzeği sıkmayın. Yoksa böğürtlen şerbetiniz bulanık bir renk alır.

Henüz sıcakken damak tadınıza göre şekerini ekleyin. Eğer şerbet ekşiyse biraz su ilave ederek tadını ayarlayın.

Ekşisi size az geldiyse, 1 çay kaşığı kadar limon tuzu ekleyin. En geç 1 hafta içinde tüketin.

23) Hurma Şerbeti

8-10 kişilik malzeme

200 gram Hurma, 1 tatlı kaşığı tarçın, 5-6 adet karanfil, 6 su bardağı su, Yarım çay bardağı toz şeker

Bir tencereye 6 su bardağı su, hurma, şeker ve karanfilleri ekleyip yarım saat kadar, hurmalar açılana kadar kaynatıyoruz. Ocaktan almadan önce tarçını ekleyip bir taşım daha kaynatıyoruz. Toz tarçın yerine 1 adet çubuk tarçın da kullanabilirsiniz. Tel süzgeçten hurmaları da hafif ezerek süzüyoruz. Bir sürahide soğumaya alıp, içeceğimiz zaman su ile seyreltiyoruz.

  • Not: Hiç şeker kullanmadan da uygulanabilir.

24) Üzüm Şerbeti

Malzemeler

1 büyük salkım siyah üzüm
8-9 su bardağı su
1/2 limon
2 adet karanfil
1/2 su bardağı toz şeker (damak tadınıza göre azaltabilir yada çoğaltabilirsiniz)
1-2 avuç çekirdeksiz sarı üzüm

Hazırlanışı

Öncelikle üzümleri ayıklayıp tencereye alalım,üzerine suyunu da ekleyip kaynamaya bırakalım.Kaynayınca şekeri, karanfilleri ve limonun suyunu ve  kabuğunu da posasıyla birlikte içine atalım.
Üzüm iyice rengini verene kadar biraz daha kaynatalım.Bu arada çok karıştırmayalım,sadece birkaç kez şekerin erimesi için karıştırmak yeterli olacaktır.Şeker miktarını anlamak için küçük bir bardağa 1-2 kaşık şerbetten koyup,biraz soğutalım ve şeker miktarına öyle bakalım,eğer şekeri azsa şeker,fazlaysa biraz daha su ilave edebiliriz.
Pişince ocağın altını kapatıp ılımaya bırakalım.Oda sıcaklığına ulaşınca,süzgeçten geçirip sürahiye boşaltalım ve  buzdolabına kaldıralım.
Soğuk olarak servis edelim…

25) Kakule Şerbeti

Malzemeleri

 • 1, 5 yemek kaşığı toz kakule (kakule kabuklu oluyor içinden çıkarıp iyice ezin)
 • 5 su bardağı su
 • 5-6 yemek kaşığı toz şeker
 • Yarım limon

Kakule Şerbeti Tarifi

Not: Hamile ve emzirenlerin kullanmaması, ayrıca antidepresan ilacı alanların doktorlarına sormaları gerekiyor.

Toz kakule ve su kaynatılır suyun rengi değişince ve kakulenin kokusu çıkınca toz şeker eklenir.

Kaynama işlemi bitikten sonra soğutup buz ile ikram edebilirsiniz.

Ben sürahiye koyunca bir avuçta Reyhan ekledim.

Çok daha güzel oldu.

26) Vişne Şerbeti

Malzemeler:

 • 500 gr vişne,
 • 2 su bardağı toz şeker,
 • 4 bardak su

Vişne Şerbeti Yapılışı

Tencere içerisine toz şekeri ve suyu koyup, şeker eriyinceye kadar kaynatıyoruz.

Daha sonra vişneleri ilave ediyoruz.

Vişneler yumuşayıncaya kadar şerbeti pişiriyoruz.

Vişne şerbeti piştikten sonra ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz.

Dışarıda soğuduktan sonra buzdolabına alıp iyice soğutuyoruz.

Daha sonra vişne şerbetimizi soğuk olarak servis yapıyoruz.

27) Gülhatmi Şerbeti

MALZEMELER

250 gram kuru gülhatmi
500 gram toz şeker
4 adet yıldız anason
1 litre su

Yapılışı 

Tüm malzemeyi bir tencereye alıp karıştırın. Ocağa oturtup kısık ateşte 1 saat pişirin ve süzün. Soğuduktan sonra arzunuza göre buz ekleyerek servis yapın.
Diğer Tarif
 • Gülhatmi Çiçeği Kurusu (4 Çorba Kaşığı)
 • Şeker (6 Çorba Kaşığı)
 • Su (7 Su Bardağı)
 • Yarım Limon Suyu

Üzeri İçin;

 • Dolmalık Fıstık (1 Çorba Kaşığı, Hafif Sotelenmiş)

Hazırlanışı;

Kuru olan Gülhatmiyi suya koyun ve yaklaşık 15 dakika kaynatın. Ardından kaynattığınız suyu süzün ve şeker ilave edip kaynatmaya devam edin. 1 çorba kaşığı kadar limon suyunu ilave din ve biraz daha kaynattıktan sonra altını kapatın. Soğutup sürahiye koyduktan sonra üzerine dolmalık fıstıkla süsleyip servis edebilirsiniz.

28) Portakal Şerbeti

Malzemeler
•    1 litre taze portakal suyu
•    300 gr toz şeker
•    7 adet portakal
•    2 litre su
Yapılışı
1.   Portakalları küçük parçalar halinde doğrayın. 
2.   Üzerine toz şekeri ilave edip iyice ezin.
3.   Portakal suyunu ve suyu ilave ettikten sonra bir kapta 8 saat bekletin.
4.   Bekleme süresinden sonra tencereye alıp kısık ateşte kaynatın ve ocaktan alın.
5.   Soğudukran sonra süzerek servis edin.

29) Nar Şerbeti

Tarif için tıklayınız

30) Yasemin Şerbeti

 1. Yasemin çiçekleri
 2. 1 adet limon
 3. 3 bardak toz şeker
 4. 5 bardak su

Yaseminlerin yapraklarını koparın ve nazikçe yıkayın. Yaprakları birbirinden ayırın. Derin bir kaba alın ve şeker ekleyin, limonu sıkın, şekerli limon suyu ile yaprakları ovun. Daha sonra cam kavanoza dökün ve çiçekler de içinde olmak üzere bir gün boyunca kavanozda saklayın. Şerbeti süzün, cam kaba alın ve buzdolabında ağzı kapalı olarak saklayın. Soğuk tüketin.

31) Kayısı (Zerdali) Şerbeti

Malzemeler: 1 kilo yıkanmış çekirdekleri çıkarılmış kayısı, 3-4 çorba kaşığı toz şeker, yarım limon suyu, 1-2 tane ezilmiş, karanfil, 4-5 su bardağı su.

Yapılışı: Akşamdan kayısıları bir cam kaseye koyup şekerle iyice ezin. Ağzını kapatıp sabaha kadar soğuk bir yerde bekletin. Kullanacağınız zaman, telden geçirdikten sonra suyu ve limon suyunu ekleyip, güzelce karıştırın. Soğuk servis yapın.

32) Kekik Şerbeti

Malzemeler: 1 çorba kaşığı kuru kekik, 1çay kaşığı limon suyu , 4 su bardağı su, 2 çorba kaşığı bal.

Yapılışı: Öncelikle suyu kaynatıp kekiği ekleyin. 1 dakika ocakta kaynatıp altını hemen kapatın. Daha sonra 5 dakika demlendirip, süzün. Ilık sıcak arası ısıya gelince limonu, balı ekleyip, karıştırın. Sürahiye döküp, soğuduktan sonra kavrulmuş dolmalık fıstık koyarak servis yapın.

33) Hünnap Şerbeti

Malzemeler: 1 kilo olgun (yumuşak) hünnap meyvesi, 1 su bardağı dolusu toz şeker, 4 su bardağı su, yarım limon suyu.

Yapılışı: Hünnapları güzelce yıkayıp ucundaki sap kısmını çıkarıp ikiye kesin. (İçinde çekirdekleri olması nedeniyle elinizle dikkatlice ezip koymak daha çok özünü çıkaracaktır.) Kaynayan 3 su bardağı suyun içine atıp, iyice yumuşayana kadar pişirin. Altını kapatıp, ılıyınca tel süzgeçten geçirin. Hafif pelte olan hünnaplara, şekeri, limon suyunu ve 2 su bardağı soğuk suyu koyup güzelce karıştırın. Soğuk servis yapın.

34) Fesleğen Şerbeti

Malzemeler: 1 demet fesleğen yaprakları 3-4 çorba kaşığı toz şeker, 4-5 su bardağı soğuk su, yarım limon suyu.

Yapılışı: Havana biraz su koyarak fesleğen yapraklarını dövün. Şekeri ve limon suyunu karıştırıp ağzını kapatın. Buzdolabında sabaha kadar beklettikten sonra suyu da ilave edip, güzelce karıştırın. Süzgeçten geçirip, soğuk servis yapın.

35) İncir Şerbeti

Malzemeler: 12 tane taze incir, 2-3 çorba kaşığı toz şeker, 4-5 su bardağı su, yarım limon suyu.

Yapılışı: Akşamdan incirleri yıkayıp bir cam kaseye koyup, şekerle iyice ezin. Ağzını kapatıp soğuk bir yerde sabaha kadar bekletip, kullanacağınız zaman güzelce telden geçirin. Sonra suyu ve limon suyunu ekleyip güzel karıştırın. Soğuk servis yapın.

36) Karpuz Şerbeti

Malzemeler: Ufak boy karpuz (çekirdekleri çıkarılıp doğranmış), 3-4 çorba kaşığı toz şeker, yarım limon suyu veya 1 limon suyu, 1 çorba kaşığı dövülmüş taze nane, 4-5 su bardağı soğuk su. (Miktarını azaltıp çoğaltabilirsiniz.)

Yapılışı: Tüm malzemeleri blender kabına koyup, güzelce ezin. En son naneyi ekleyip, karıştırın. Kavrulmuş dolmalık, fıstık ekleyip, soğuk servis yapın.

37) Şehzâde Şerbeti

200 gr kavun

400 cl çilek suyu

400 cl ananas suyu

6 cl bal

4 kuru kayısı

4 -5 parça kırık buz

Hazırlanışı

Ananas ve çilek suyunu bir kapta karıştırın. Kavun ve kayısı kurularını blenderde püre haline getirin. Meyve suyu karışımını blendere ilave edip karıştırın.

Hazırladığınız şerbeti kokteyl bardaklarına paylaştırıp kırık buz parçaları ekleyin ve hemen servis yapın.

38) Meyan Şerbeti

100 gram meyan kökü ( yaklaşık olarak 1 avuç)

3 litre su

Öncelikle meyan kökleri temizce yıkanır. Derin bir tencerenin içerisine 3 litre su konulur ve kaynaması için ağzı kapatılır. tencerenin içerisinde bulunan su kaynadığı zaman, içerisine yaklaşık olarak 1 avuç meyan atılır ve 2 saat kadar kaynatılır. Meyan kökünün tortusu dibe çöküp, kendisine has olan kokusu ortalığa salına kadar kaynatılır.

Tel bir süzgeç yardımıyla su süzülür. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise, asla meyan köklerinin tozu süzgeçten geçmemesi gerekmektedir. Meyan kökü şerbetinin içerisinde herhangi bir tortu olmaması gerekmetkedir.. Bu yüzden bir tülbent yardımı ile süzgeçten geçirilir ve bu sayede tamamen tortusuz olacaktır. Bu şekilde servis yapabilirsiniz. Eğer suyu az gelirse ya da çok katı olursa, üzerine su ekleyebilir ve acı olursa içine nane ve karanfil koyabilirsiniz. Tarçın da konulabilmektedir.

39) Ramazan Şerbeti

250 gram çekirdeği çıkarılmış kayısı

250 gram çekirdeği çıkarılmış vişne

250 gram beyaz üzüm

250 gram kırmızı üzüm

2 su bardağı toz şeker

1 adet kabuk tarçın

HAZIRLANIŞI

Şerbeti hazırlamak için kullanacağınız meyvelerin çekirdeklerini çıkarın. Tarifte bulunan tüm meyveleri bir tencereye koyarak, kısık ateşte haşlayın. Şeker ve tarçın ilave ettikten sonra bir süre daha karıştırarak kaynatın. Tencereyi ocaktan alarak blender’dan geçirin. Buzdolabında bekleterek, servis edebilirsiniz.

40) Kastamonu Eğşisi

Kastamonu yöresinde elma veya Kızılcıktan yapılan, şerbet olarak da kullanılan ekşi ve içimi hoş katkısız bir meşrubat ve gıdadır.

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Mehmed Zahid Kotku Hazretlerinden Oruç ve Ramazan Üzerine

İslam’ın binası beş esas üzerinedir. Kelime-i şehadet Müslümanlığın şartıdır. Müslüman olduktan sonra en mühim şey …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla FOTO GALERİ, Mutfak, Ramazanlık
Talebelerinin Dilinden; Bediüzzaman’ın Ramazan’ı

Ezan-ı Muhammedî’nin yaklaşması ile iftar için hazırlıklar başlıyor önce. Ama öyle çeşidi bol olan Halil …

Kapat