Ana Sayfa / Yazarlar / “Tehâlüfte kast ve ihtiyar vardır”

“Tehâlüfte kast ve ihtiyar vardır”

Bunu paylaşınız

“Evet, tehâlüfte kast ve ihtiyar vardır. Her insanın bütün insanlara simâca muhalefeti buna delildir.” (Mesnevi-i Nuriye) 

Biraz önce yağan yağmurun ardından, sulanmış bahçe gibi canlanmış, renklenmiş bahar çayırı, akşam güneşinin altuni ışık hüzmesinde ne kadar güzeldi.
En değme ressamlar dahi bu manzarayı böyle hayattar çizemezdi.
Çizse o enfes kokuları veremezdi,
Kokuları tarif etse o meltemin harika serinliğini hissettiremezdi.
Hülasa, benzersiz, muhteşem bir andı ki; ancak yaşayan bilir!..

Demem o ki; ay yaz ayı, hava sıcak!.. Beklenmedik bir tezat!..
Ama müthiş bir güzelliğin yaşanması için, hikmetle yapılmış bir iş, bir lütuf!..
Nerde biraz önceki ülfet, gaflet!.. Nerede şu an kendini iliklerimize kadar, bütün duyularımıza hissettiren muhteşem hikmet!..

Tanınmak bilinmek ve sevilmek babında şu kâinatı halk eden Rabbimiz, nasıl ki bütün icraatlarında Esma-i Hüsnâ’sının ve FÂTIR-I HAKÎM’in, FERDİYET’inin hârikulâde güzelliklerini hikmetle ortaya çıkarıyorsa;

Yaratılmış canlıların en ahseni olan insan suretinde Rahmetinin en mükemmel tecellilerini, RAHİMİYYET’in arşı olan kalp pınarından, insan yüzüne akıtmıştır.

Eğer tehâlüf yani –zıtlıklar- olmasaydı, farklı kişilik, farklı karekter ve âlâmet-i fârika denilen şahsiyet ve kişilik aynası olan insan simasına ait bambaşka, farklı ve şahsi suretler olmayacak, bütün âlemleri içine alan kâinatın en güzel meyvesi “insanın kalbi binler âlemin harita-i mâneviyesi hükmündedir.” …. “hakaik-i kâinatın mazharı, medarı, çekirdeği olduğu,” (Mektubat) hakikati azim bir izhar ile okunamayacaktı.

Hâsılı kelam;

“Ve istidada göre bazan bir isim galip oluyor, yalnız kendi hükmünü icra ediyor; o istidatta onun hükmü hükümran oluyor.” (24. Söz)

hakikatine binaen her bir isim, çok farklı tecellilerle, çok farklı veya benzer veya birbirine zıt karakter, fikir, düşünce, his ve duygularla, simâlarda kendini tanıttırıp, okuyup, okutturmaktadır!..

“….Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli ve en üstününüz O’ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, herşeyden haberdar olandır…” (Hucurat-13) 

“Ey insanlar!
Şunu iyi biliniz ki Rabbiniz birdir,
babanız birdir!..
Arab’ın başka ırka,
başka ırkın Arab’a,
beyazın siyaha,
siyahın beyaza,
takvâ dışında bir üstünlüğü yoktur”-(Müsned-Veda Hutbesi) 

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Kamu Denetçiliği Kurumu 28 Şubat Mağdurlarının Yaralarını Sarıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği Kurumu, çok önemli bir karara imza atarak 28 Şubat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Güçlü Olmak İçin İttifak

Küresel güçler çıkarları doğrultusunda bölmek istediği devlet ve milletler üzerinde çeşitli psikolojik savaş yöntemleri uygular. …

Kapat