Ana Sayfa / GALERİ / FOTO GALERİ / Turşu Suyu İçmenin Faydaları

Turşu Suyu İçmenin Faydaları

Bunu paylaşınız

TURŞU SUYU İÇMENİN FAYDALARI NELERDİR

Günlük hayatta tüketilen turşularda değerlendirilmeyen gıdalardan biri de turşu sularıdır. Vitaminler, mineraller, probiyotik bakteriler ve antioksidan açıdan muhteşem faydaları bulunan turşu suyu sağlığınız için sayısız avantaj sunar. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta ev yapımı turşunun suları için geçerlidir. Çünkü fabrikasyon turşu suları kavanozlara doldurulmadan önce suları değiştirilmektedir. Bu yüzden turşu suyunun faydasını sadece ev yapımı turşular için geçerlidir.

Turşu Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir?

1: Kas Kramplarını Önler

Antrenman ve spor yapanların tercih ettiği içeceklerden olan turşu suyu, hızlı bir ağrı kesicidir. Turşu suyu yorgun kaslarda meydana gelen kramplara sebep olan sinir aktivitesini düşürür. Yapılan çalışmalarda turşu suyu normal suyu göre daha etkili şekilde kramp giderici özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden özellikle spor yapanlar için tavsiye edilen içecekler arasında yer almaktadır.

2: Gece Uyurken Bacak Ağrılarını Önler

Gece uyumadan önce bir fincan turşu suyu içmek yorgunluğunu atmanın en etkili yollarından biridir. Sabah iş hayatının yorgunluğu ile en fazla yorulan organımızdan bacaklarımız, gece uyurken ağrı, sızı ve titremeleri önlemek için 1 fincan turşu suyu içmenizi öneriyoruz. Bacak ağrıları yanı sıra sırt ve bel ağrıları içim de turşu suyu içmenizi tavsiye ediyoruz.

3: Kan Şekerini Düzenler

Turşu suyu şeker hastalığı olanlar için iyi gıdalar arasındadır. Yemekten önce az da olsa turşu suyu içmek yemek sonrası kandaki şeker oranınızı düzenlemek için etkili olacaktır. Ani kan şekerinin artışını engelleyecektir. Ayrıca mide ortamının özellikle de asidik yapısı üzerinde olumlu etkileri vardır. Sindirimi kolaylaştırmaktadır. Kısaca yemeklerin midenizde bulunma süresini kısaltır.

4: Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Diyet yapanlar içi turşu suyu sizler için faydalı olacaktır. Her gün az miktarda turşu suyu kilo vermenize yardımcı olur. Çünkü turşuda bulunan sirkenin yağ yakıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda diyete girip turşu suyu içenlerin içmeyenlere göre daha hızlı kilo verdiği görülmüştür. Bunun en önemli özelliği metabolizmayı hızlandırmasına bağlanmaktadır. Bununla birlikte sindirim sistemindeki olumlu etkileri, bağırsak sistemine etkileri sayesinde bu etkiyi göstermektedir.

5: Antioksidanlar Açısından Zengindir

Turşu suyu en önemli antioksidan olan C ve E vitamini açısından zengindir.

Antioksidanlar, günlük olarak alınan zararlı serbest radikallere karşı sizleri korur. Aynı zamanda hücre hasarını önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidan kanser ve tümör hücrelerinin oluşumunu ve gelişimini engellemektedir. Bu yüzden günlük olarak her zaman antioksidanı almak zorundayız.

6: Mide Rahatsızlıklarını Önler

Turşu suyu mide ağrıları için ilaç niyetiyle tüketilebilecek içecekler arasındadır. Antioksidan özelliği sayesinde mide bakterilerini öldürür, içerisindeki sodyum ve potasyum ile de mideyi rahatsız eden semptonları yok eder.

7: Probiyotik Etkisi

Probiyotik bakteriler açısından zengin olan turşu suyu bağırsak ve sindirim sistemi için en faydalı içeceklerin başında yer almaktadır. Çünkü probiyotik bakteriler hem sindirimi kolaylaştırır, sindirim sistemini ortamını korur, vitamin ve minerallerin emilimini arttırır, vücudu hastalıklara karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu olumlu etkileri sebebiyle mutlaka tüketilmesi gereken içeceklerin başında turşu suyu olmalıdır.

Ek olarak:

  • Vücutta yağ yakımını hızlandırır.
  • Kabızlığı önler.
  • hazımsızlığa iyi gelir.
  • Alzheimerı önler.

Turşu Suyu İçin Öneri ve Uyarılar: 

Tansiyon ve böbrek hastalarının doktora danışmadan tüketmemesini tavsiye ediyoruz.

Turşu suyunu:

  • Salataların üzerine ekleyerek.
  • Tadını sevmiyorsanız biraz su ekleyip,
  • Yoğurt ile karıştırıp,
  • veya direkt olarak içip,

tüketebilirsiniz.

Mutlu ve Sağlıklı günlere…

***

gidabilinci.com

Bunu paylaşınız

İlginizi Çekebilir

Son 10 Yılda İslâm Karşıtı Terör

İslam Düşmanı Şiddetin Kronolojisi Yeni Zelanda, 2019: İki camiye silahlı saldırı Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla FOTO GALERİ, Sağlık
Şeker Hastaları İçin Şifalı Ot ve Baharatlar

ŞEKER HASTALARI İÇİN ŞİFALI OTLAR VE BAHARATLAR NELERDİR? Şeker hastalığında dikkat edilmesi gereken en önemli …

Kapat